Belváros;Rogán Antal;V. kerület;Juhász Péter;ingatlanügylet;

2015-01-26 06:09:00

Megpróbálták leállítani Juhászt

Megpróbálták lefizetni, hogy leállítsák a belvárosi ingatlanügyek feltárásáról Juhász Pétert. Az Együtt helyi képviselője nem részletezte, a „megkeresés” honnan jött, ám nyilvános vitára hívta Rogán Antalt, hogy az bizonyítsa be, jól bánt a Belváros vagyonával, és nem harmadáron adott el ingatlanokat. Mint a kerület lapunknak küldött adatiból kiderült: Rogán 8 polgármesteri éve alatt több mint 5 milliárd forint kedvezményt kaptak a vásárlók üzlethelyiségekre, így nagyjából annyit, mint elődei idejében.

"Mennyiért hagynám abba az 5. kerületi korrupciós ügyek feltárását?" - állítása szerint ezzel keresték meg Juhász Pétert, aki Facebook-oldalán ironikusan válaszolva azt írta, esetleg visszakérhetné az "ellopott értékeket", hogy visszaadhassa a kerületnek. "Mivel a rendszeretek felülről irányított, ezért nagyon olcsón meg oldható" - írta a kérdezőnek címezve. Az Együtt társelnöke szerint így lemondhatna Szentgyörgyvölgyi Péter fideszes polgármester, Polt Péter legfőbb ügyész megindíthatná a nyomozást, Rogán Antal pedig lemondhatna országgyűlési mentelmi jogáról. "Ez csupán 3-4 telefon, maximum száz forint egy kívülállónak is. Gondolom, ti azonos telefonos flottában vagytok, így ingyen is megúszhatjátok" - tette hozzá, megjegyezve, nem mondhatják, hogy vele nem lehet üzletelni. Juhász nem sokkal később nyilvános vitára is hívta Rogánt, a volt fideszes polgármester bizonyítsa be, hogy valóban jól bánt a kerület vagyonával és nem harmadáron adott el ingatlanokat.

Az elmúlt napokban ugyanis Rogán több fórumon igyekezett cáfolni, hogy a többnyire pár hónapos bérlőkből lett vásárlók jogtalanul kapták meg a 30 százalékos önkormányzati kedvezményeket az üzlethelyiségekre, hiszen ezzel ösztönözték őket a beruházásra. A kerületet 2006-2014 között vezető Fidesz-frakcióvezető - aki a kedvezmények rendszere miatt elődeit hibáztatta - egy még el sem készült számvevőszéki jelentésre is hivatkozott, ami szerint a Belváros vagyona nőtt az eladások által, noha korábban maga nem tudta megmondani, pontosan mennyivel. Csakhogy a belvárosi önkormányzat lapunknak megküldött adatiból kiderült: a kerületet 2000- 2002 között irányító fideszes Karsai Károly, majd a 2003-2006 közötti szocialista Steiner Pál polgármesterségének ideje alatt az önkormányzat hasonlóan gazdálkodott az ingatlanvagyonnal. Míg Rogán ideje alatt összesen 5 milliárd 310 millió forint kedvezményt kaptak a bérlők, Karsai alatt 5 milliárd 493 millió forintot, Steiner idején pedig 5 milliárd 272 milliót, szigorúan az üzlethelyiséget vásárló bérlők.

Steiner - akinek önkormányzata a Karsai alatt megalkotott elidegenítési rendelet alapján járt el - a Népszabadságnak azt mondta: tiszta a lelkiismerete. Ám mivel kisebbségből vezette a kerületet, a szerződések aláírására rendre a képviselő-testület egyhangúlag adott felhatalmazást. A 30 százalékos kedvezmény bevezetése azonban már Steiner idejére esett, aki erről azt mondta: nagyon sok vitájuk volt olyan bérlőkkel, akik nem akarták kifizetni a ’90-es évek közepén felemelt bérleti díjat a felújítások elvégzése után. (Rogán is hivatkozott az alacsony áraknál arra, hogy "romhalmazoktól" kellett megszabadulnia a kerületnek.) Steiner szerint a kedvezménnyel a bérlők anyagai áldozatát kívánták elismerni, hogy általa a bérlők olcsóbban vehessék meg az általuk használt helyiségeket.

"Nem az egyes ingatlanügyletek a lényegesek. Amit ezek furcsaságáról hallani, az önmagában pletyka. Ha viszont átnézünk 150 ilyen ügyletet, és mindenhol ugyanaz történik, ott már egy egész rendszerről lehet beszélni" - mondta a hvg.hu-nak a jogász, aki társaival több hónapon át vizsgálta a belvárosi ingatlanügyleteket, így végül munkájuk alapján készült a Juhász-féle feljelentés. A névtelenséget kérő szakértő szerint a csalások bizonyíthatóak, ehhez a hatóságnak csak rendes, független ingatlanszakértőket kell kérdeznie, bár szerinte ez aligha történik meg. Az átnézett 150 ügyből rajzolódott ki a bűnszervezetben elkövetett, jelentős vagyoni hátrányt okozó csalás gyanúja, ami a feljelentésben szerepel. A jogász szerint az önkormányzat a bérlőknek adható elővásárlási jogot tendenciózusan félreértelmezte; a lakástörvényben rögzített jog ugyanis nem azt jelenti, hogy a bérlő automatikusan kizárólagos jogot kap az ingatlan megvételére, hanem azt, hogy egy másik fél ajánlatával szemben elsőbbséget élvez, ha hajlandó ugyanakkora összeget megfizetni.

Nemrég az önkormányzat pénzügyi bizottsága - Stenier kezdeményezésére - felfüggesztette az üzleti célú ingatlaneladásokat arra hivatkozva, hogy Juhász decemberi végi feljelentése nyomán hamarosan nyomozás indulhat, ám érdemi lépés nem történt azon túl, hogy a BRFK helyett immár a Nemzeti Nyomozó Iroda gyűjt további adatokat a feljelentés kiegészítéséhez.