kéményseprő;közmunkások;kéménytisztítás;katasztrófavédelmi szakemberek;Leikauf Tibor;Magyar Kéményseprőmesterek Szövetsége;

2015-01-28 06:20:00

Ezután még ritkább szerencse lesz kéményseprőt látni

Óriási szerencséje lesz annak a néhány kéményseprőnek, aki a kormányzat napokban kilátásba helyezett törvénymódosításai következtében nem veszíti majd el a munkahelyét. A kormány ugyanis csődbe kényszeríti a kéményseprő vállalkozókat, s helyettük katasztrófavédelmi szakemberek, illetve közmunkások végzik majd a kémények tisztítását. Azt egyenlőre nem tudni, hogy miként. Mint ahogyan az sem világos, hogy milyen módon lesz úrrá a Fidesz –kabinet a saját maga által gerjesztett káoszon a kéményseprő- iparágban.

Katasztrofális helyzetet teremt országszerte a kormányzat a kéményseprésre vonatkozó új törvény javaslatával. A jogszabály novembertől ingyenessé tenné a lakossági kémények kitisztítását, s a feladatot a kéményseprőktől a katasztrófavédelemhez rendelné. Ez a kéményseprő vállalkozók csődjéhez vezet, a katasztrófavédelem nyakába pedig olyan terhet rak, amellyel a szervezet szakképzett munkaerő híján képtelen lesz megbirkózni.

Így a házak kéményei tisztítatlanok maradnak, ami jelentősen veszélyezteti majd a családok biztonságát – nyilatkozta lapunknak Leikauf Tibor. A Magyar Kéményseprőmesterek Szövetségének elnöke szerint a kormányzat mindet egybevetve, egy teljesen felesleges, csak több milliárd forint ráfordítással megvalósítható, ezért indokolatlanul drága törvénytervezettel állt elő. Ez az álláspont szerepel majd a szakmai szervezet véleményezésében is, amelyet holnap kell leadnia a minisztériumnak – mondta a szakember.

Az érdekképviseleti vezető megjegyezte: a törvénytervezet előkészítése során semmilyen módon nem egyeztetett a kormányzat a szakmával, s ez felháborító. Csakúgy, mint az, hogy a tervezet szerint a jövőben csak a közületeket szolgálhatnák ki a kéményseprő cégek, a lakosságot nem. Holott a háztartások alkotják az ügyfélkör mintegy 90 százalékát.

A kormányzati lépés 1400-1500 munkahelyet sodor veszélybe országszerte. Emellett számos ember élet is veszélybe kerül, ha a családok kéményeit ezentúl képzetlen katasztrófavédelmisek, vagy közmunkások tisztítják majd ki – amint azt a kormány tervezi.

Egy-egy kéményseprő megfelelő szakmai képzése 6-7 hónapos, 800-1000 órás országos képzési jegyzékben szereplő tanfolyam keretében történik meg, s az ilyen oktatás költsége eléri a személyenkénti kétmillió forintot. Így a kormányzatnak – vagyis az adófizetőknek – sok pénzébe kerül majd az átállás, ha hinni lehet a belügyi tárcának. A minisztérium ugyanis azt állítja: csak akkor alkalmazhatnak közmunkában kéményseprőket, ha megvan a megfelelő képesítésük.

Abban az egész kéményseprő szakma egyetért, hogy teljesen értelmetlen az újabb rezsicsökkentésre hivatkozva a szakemberek kezéből kivenni ezt a munkát, s a tapasztalatot nélkülöző kezdők kezébe adni azt – állítják általunk megkérdezett szakértők. Mint ahogyan annak sincs semmilyen ésszerű oka, hogy – amint azt a Fidesz-kabinet tervezi – az önkormányzatoktól a katasztrófavédelem felelősségi körébe csoportosítsák át novembertől a kéményseprési közszolgáltatást. A felelősségi kör átruházása ugyanis ebben az esetben sem olcsóbbá, sem jobbá nem teszi a szolgáltatást.

Mostanra teljes káosz alakult ki az egész országban a kéményseprési iparágban – jegyzik meg hozzáértők. Az Orbán-kormány ugyanis egyik csapást mérte a másik után a szakmára. Először 2013 januárjában csapott le a kormányzat az üzletágra, amikor az első rezsicsökkentés keretében átrendezte a díjrendszert. A következő mélyütés 2013 májusában következett, ekkor a korábbi 4000 forintról 2000 forintra csökkentette Fidesz a seprési tarifákat. 2013 júniusában újabb díjlefaragást írt elő a kormány a kémény tisztítással foglakozó vállalkozóknak.

A kegyelemdöfést pedig a seprést végző vállalkozók bevételinek a 2014 márciusi megfelezése adta meg a cégeknek. Ezt úgy érték el, hogy a kötelező kémény felülvizsgálatok számát kettőről évi egyre csökkentették. A kormányzati intézkedések miatt tavaly előtt, illetve az elmúlt évben számtalan kéményseprő vállalkozó ment csődbe. Helyükre kényszer kijelöléssel választottak szolgáltatót az önkormányzatok, illetve a katasztrófavédelem. Ám mostanra ez a megoldás sem működőképes, mert már a korábbi „kiválasztottak” jelentős része is csőd közeli állapotba került.

Vagyis, már nincs kire rábízni ezt a létfontosságú szolgáltatást. Így – állítja több szakember – az Orbán- kabinet eddigi intézkedései következtében még tavaly teljes zűrzavar alakult ki a kéményseprési piacon. A káoszt pedig csak tetézte a kormányzat most beharangozott új törvénytervezete. Mivel a napokban elterjedt a kéményseprés ingyenessé tételének a híre, s emiatt a legtöbb ingatlanba már be sem engedik a kéményseprőket.

Mondván: akkor jöjjenek majd vissza, ha már nem kell fizetni a szolgáltatásért. Novemberben pedig nem lesz idő még a fűtési idény kezdete előtt ellenőrizni valamennyi épület kéményét. Emiatt idén számos ingatlan füstelvezető rendszerének az ellenőrzése elmaradhat, ami számos veszélyt rejtene magában.

A kormányzat egyébként éppen idén januártól tett a kéményseprők nyakába újabb terheket. Az év elejétől ugyanis négy újabb szolgáltatást – levegő utánpótlás ellenőrzést, szén-monoxid mérést, gázbiztonsági felülvizsgálatot, illetve kazán-füstcső tisztítást – kell ingyen, vagy fillérekért elvégezniük a vállalkozóknak.

Kérdés, hogy ezeket a teendőket, illetve a kéményseprő vállalkozások egyéb kötelező szolgáltatásait – például a kémények alkalmassági vizsgálatát, üzembe helyezési engedélyek kiadását – kik végzik majd el, ha a kabinet néhány hónapon belül valamennyi szolgáltató vállalkozót csődbe juttatja, az új „szakember gárda” pedig ez idő alatt még nem készül fel ezen feladatok elvégzésére.