Gyergyószentmiklós;belvárosi önkormányzat;Mezei János;szálloda-beruházás;Gyilkos-tó;

2015-01-27 20:30:00

A Belváros és a Gyilkos-tó: furcsa egybeesés

Tizenkilenc éven át érdemben semmit nem haladt a székelyföldi Gyilkos-tó köré tervezett szálloda-beruházás, de hétfőn váratlanul őrizetbe vették a fejlesztés mellett minden fórumon kiálló Gyergyószentmiklós, a budapesti V. kerület testvérvárosának polgármesterét: Mezei Jánost az ügylettel összefüggésben zsarolással és hivatali visszaéléssel gyanúsítja a romániai Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA), amiért – áll a gyanúsításban – 2013-ban jogellenesen eladott a tó körüli területből egy 400 négyzetméteres telket egy vállalkozónak.

A Magyar Polgári Párt színeiben megválasztott, 2008 óta hivatalban lévő politikust a Monturist Kft. tulajdonában lévő telek eladása miatt vonnák felelősségre: ez az a cég, amelyet még 1996-ban azért hozott létre közösen a Belváros és Gyergyószentmiklós, hogy fellendítse a 86 százalékban magyarok lakta település idegenforgalmát, amihez a Gyilkos-tó környéke kiváló terep lenne. Mezei a hivatalba lépése óta próbálta intézni a fejlesztés ügyeit, noha a beruházás akkor már 12 éve állt. A helyi sajtó tavaly áprilisban idézte fel, hogy 2011 után „semmilyen kommunikáció” nem volt a két fél között. Később Mezei szerint az V. kerület a tudtukra adta, hogy további befektetéseket nem terveznek a közös cégbe.

A Monturisttal az egyetlen gond azonban az, hogy a Belváros többségi, 50,9 százalékos tulajdonában áll, ezért a fejlesztések semmiképpen sem haladhatnak a Belváros nélkül. A polgármester szándéka is volt kivásárolni belőle a magyar felet; a területek hiányában a település ugyanis európai uniós fejlesztésekre sem tud pályázni. Mezei tavaly úgy nyilatkozott: az októberi budapesti választásokban reménykedik, mivel állítólag a Belváros akkor még arra hivatkozva kérte a tárgyalások halasztását. Ami közben történt: a tó körül szuvenír-árusok jelentek meg, ám a bérleti díjakat már a Monturist volt jogosult beszedni – a helyzet odáig fajult, hogy az önkormányzat kényszerbontást helyezett kilátásba, de az árusok végül, a polgármester felszólítására, maguk távoztak.

Furcsa egybeesés, hogy lapunk éppen a múlt héten kereste fel a gyergyószentmiklósi önkormányzatot és a Belvárost is a fejleményekről érdeklődve; akkor a székelyföldi önkormányzat azt közölte, Mezei külföldön van, de e héten mindenképpen számíthatunk a válaszra. Az V. kerület is erre a hétre ígért tájékoztatást; amikor kedden az őrizetbe vétel híre után újra érdeklődtünk, a Belváros sajtóosztályától szóban azt a tájékoztatást kaptuk, az új fejlemények nyilván „felülírták” korábbi kérdéseinket, így ennek tükrében válaszolnak.

Azt közölték, hogy a Monturist ügyvezetője, Virág Zsolt 2014-ben jelezte a Belvárosnak a szerinte jogellenes területelvonást – ami közlésük szerint nem 400, hanem egy 16 ezer négyzetméteres ingatlan -, az V. kerület jogászokkal és könyvszakértőkkel helyszíni vizsgálatot tett, amely után arra jutottak: a településnek vissza kell szolgáltatnia az eladott területet. Ezután Virág a Belváros „tudtával és beleegyezésével” 2014. március 17-én feljelentést tett Mezei ellen.

Ám Gyergyószentmiklós szerint az érintett telket a területen már ingatlannal rendelkező, és azt korábban 49 éves koncessziós szerződéssel bérlő idegenforgalmi vállalkozónak adta el az önkormányzat, kétharmados döntéssel. Az önkormányzat lapunkkal közölte: a DNA 1996-ig visszamenőleg keresett és foglalt le dokumentumokat, de nem csak a hivatalban, hanem Mezeinél is tartottak házkutatást. Mezeit azért gyanúsítják zsarolással is, mert – „a területtulajdonos gyergyószentmiklósi önkormányzat képviseletében” – „többszörösen kifejezte elégedetlenségét” a Monturist tevékenységével szemben, majd kérte Virág lemondását.

Ezek után meglehetősen furcsa – hiszen látszólag egy jogvitáról van szó -, hogy a DNA Mezei 24 órás őrizetbe vétele mellett döntött, és a 30 napos előzetes letartóztatásba helyezését is kezdeményezték.