Publicisztika;megemlékezés;Vatikán;haláltábor;Steven Spielberg;Auschwitz-Birkenau;

A több mint 1,1 millió auschwitzi áldozatra emlékeztek a birkenaui tábor kapujánál a láger felszabadításának 70. évfordulóján FO

- Túlélők a felejtés ellen

Mintegy háromszáz túlélő, egykori áldozatok hozzátartozói, állam- és kormányfők jelenlétében tartottak megemlékezést tegnap az auschwitz-birkenaui haláltábor felszabadításának 70. évfordulója alkalmából. Világszerte tisztelegtek a több mint 1,1 millió áldozat emléke előtt. Auschwitz-Birkenau minden harmadik áldozata magyar zsidó volt.

Majd ötven ország delegációi, 12 állam- és kormányfő, köztük Francois Hollande francia, Joachim Gauck német államfő, a holland királyi pár, Petro Porosenko ukrán elnök vett részt az ünnepélyes ceremónián a birkenaui tábor kapujánál felépített hatalmas, fedett sátorban. Az Egyesült Államokat Jack Lew pénzügyminiszter. a Vatikánt Stanislaw Dziwisz lengyel bíboros képviselte. A magyar kormány Balogh Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét delegálta a megemlékezésre. A magyar küldöttséget a Mazsihisz és az Élet Menete Alapítvány által szervezett csoportok alkották.

„Ezen a helyen egykor összeomlott a civilizáció, szisztematikusan igyekeztek megtörni az emberi méltóságot, a náci ideológia aláásta a társadalom alappilléreit” – hangsúlyozta beszédében Bronislaw Komorowski lengyel államfő. Három egykori fogoly, az Izraelben élő Halina Birenbaum, az Egyesült Államokban élő Roman Kent és a lengyelországi Kazimierz Albin idézte fel a megpróbáltatásokat, s beszélt az emlékezés fontosságáról. "Nem akarjuk, hogy a mi múltunk a gyerekeink jövője legyen" - mondta beszédében Roman Kent.

Tíz évvel ezelőtt még 1500 túlélő utazott el Auschwitzba, mára azonban már nagyon kevesen maradtak azok, akik elszenvedői voltak a borzalmaknak. Tizenkilenc országból mindegy háromszázan érkeztek. Az egykori rabok többsége ma már 80-90 év felett. A ceremónián részt vett a Schindler listája rendezője, Steven Spielberg is. Spielberg alapítványa már 53 ezer holocaust túlélő visszaemlékezéseit gyűjtötte össze.

Spielberg előző nap Krakkóban azt mondta, a növekvő antiszemitizmus és holocaust-tagadás időszakában különösen fontos az emlékezés. Ronald Lauder, a Zsidó Világkongresszus elnöke a megemlékezésen figyelmeztetett: "A zsidók ma újra félnek, olyan a helyzet, mintha nem 2015-ben élnénk, hanem 1933-ban. Auschwitzot a világ hallgatása okozta, ne engedjük ezt újra megtörténni."

Az auschwitzi ceremónia sem volt mentes a napi politikától, Vlagyimir Putyin orosz elnök nem utazott el Lengyelországba, mivel nem kapott meghívást. Varsó álláspontja szerint senkinek nem küldtek meghívót. Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter megjegyzése tovább mérgesítette a helyzetet, mivel azt mondta, nem is orosz alakulatok, hanem az első ukrán front katonái szabadították fel a megsemmisítő tábort. Erre beszédében Komorowski elnök finomabb formában utalt. Putyin 2005-ben ott volt a 60. évfordulós lengyelországi ünnepségen, az akkor lengyel államfő, Aleksander Kwasniewski mellett.

Áder János köztársasági elnök felhívására tegnap, a holocaust nemzetközi emléknapján egyperces néma csenddel emlékeztek a médiumok. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) nevében Heisler András elnök üdvözölte a köztársasági elnök kezdeményezését. Az MSZP közleményében hangsúlyozta: Kötelességünk, hogy ügyeljünk rá: soha többé ne fordulhasson elő hasonló szörnyűség! Ennek egyik feltétele a múlttal való őszinte szembenézés."

Aggasztó, hogy átírják a történelmet

Efraim Zuroff, a jeruzsálemi Simon Wiesenthal központ igazgatója szerint a holokauszttagadás problémája a balti országokban, Magyarországon és Ukrajnában vetődik fel a "legélesebb jelleggel". "Különös aggodalommal tölt el az a tény, hogy az utóbbi években a kelet-európai országokban szisztematikusan próbálják átírni a II. világháború és a holokauszt történelmét" - idézte Zuroffot kedden a TASZSZ orosz hírügynökség.

A nácivadász központ vezetője egyebek mellett abban látja ennek okait, hogy "megpróbálják elfedni a nácibarátok által elkövetett bűncselekményeket". "A kollaborálás csak Kelet-Európában járt a tömeggyilkosságokban való szisztematikus részvétellel" - hangsúlyozta Zuroff. Ezek az országok szerinte jobban szeretnék, ha a világ nem tudna erről, megpróbálnak elfogadtatni egyfajta "kettős genocídium" elméletet, amely szerint kommunizmus bűnei ugyanolyan borzalmasak, mint a nácik bűncselekményei.



A Facebook közösségi portál szolgáltatása több nemzetközi hírügynökség jelentése szerint a világ számos régiójában közel egy óra időtartamra elérhetetlenné vált kedden.