Schleicher tábornok, birodalmi kancellár ma délben kihallgatáson jelent meg a birodalmi elnöknél. Schleicher fölhatalmazást kért a birodalmi gyűlés feloszlatására. Hindenburg azonban kijelentette, hogy a mostani politikai helyzetben nem adhatja meg ezt a fölhatalmazást. Schleicher kancellár erre benyújtotta az egész birodalmi kormány lemondását. Az elnök elfogadta a lemondást. Azután Papén volt birodalmi kancellárt fogadta, akit megbízott, hogy folytasson tárgyalásokat a pártokkal és állapítsa meg, vajon parlamentáris alapon lehet-e kormányt alakítani.
Papennek és társainak a fáradozása sikerült. Helyreállították a nemet reakciónak Harzburgban régebben megteremtett és közben fölbomlott egységét. A német nemzetiek eddig támogatták a Schleicher-kormányt. De csalódtak benne, mert nem volt hajlandó megvalósítani sötét terveiket. Ezért megállapodtak Hitlerrel a birodalmi kormány újjáalakítása dolgában.
Arról van ugyan szó, hogy a helyzet tisztázásával meg-bízott Papen Hitlert ajánlja majd kancellárnak, de ennek még meglehetősen sok az akadálya. Hitler mindenesetre hajlandó közreműködni egy olyan elnöki kormányban is, amelynek vezetését nem reá hanem másra bízzák. Mivel a harzburgi front szemben áll Schleicherrel és befolyása egyre jobban érvényesül az elnöknél, Schleichernek szükségszerűen távoznia kellett.
Elnöki kormány Papén irányításával, esetleg Hitler vezetésével, de mindenesetre a részvételével. Ennek a kormánynak, ha nem is kapna többséget, most már a nemzeti szocialisták segítségével szélesebb parlamenti alapja lenne. Papen győzött, mert jobb viszonyban van a birodalmi elnökkel.
Hitler vagy Papen?
Az esti lapok egy részének az a véleménye, hogy az új kormányt Hitler alakítja meg. Más vélemények szerint Papén a pártoktól független elnöki kormányt akar létrehozni, amelyet a nemzeti szocialisták is eltűrnének. Ha Hindenburg csakugyan a nemzeti szocialista vezért bízná meg kormányalakítással, akkor Hitler ragaszkodik ahhoz, hogy ő maga állapítsa meg a kormány összetételét. Akkor viszont a kormányt nem lehet elnöki kormánynak nevezni. A harzburgi front pártjai már végleg megállapodtak egymással. Most már csak az a kérdés, hogy a centrum csatlakozik-e a harzburgi fronthoz. Papen tehát arra igyekszik, hogy megnyerje a centrumot a harzburgi front kormányának semleges támogatására.
Göring el akarja halasztani a birodalmi gyűlés ülését
Göring birodalmi gyűlési elnök el akarja halasztani a birodalmi gyűlés január 31-re összehívott ülését. Úgy a szociáldemokrata párt, mint a kommunista párt tiltakozott az elnöknél. A pártelnöki tanács pénteki ülésén kifejezetten kimondta, hogy a birodalmi gyűlés tervbe vett ülését minden körülmények között megtartja. Göring határozata egyszerűen nem veszi tekintetbe a pártelnöki tanács döntését. A szociáldemokrata csoport megállapítja, hogy csak a pártelnökök tanácsának van joga az ülés elhalasztására és ezért azt követeli, hogy a pártelnökök legkésőbb hétfőn ülést tartsanak.
Népszava 1933. január 29.