UNICEF;világháló;gyermekek;

- A digitalizáció veszélyei

Egy friss kutatás szerint a 10-18 évesek 88 százalékának van profilja közösségi oldalon, ugyanakkor a gyerekek fele nem érzi biztonságosnak az internetet, és találkozott már olyan tartalmakkal, amiket nem értett. Harmadukat pedig zaklatták már különböző online felületeken.

A digitális forradalom teljes mértékben átalakította a gyermekek életét is. Az internet- és a digitalizáció elterjedésével a számos előny mellett, új és egyre kockázatosabb veszélyforrások is leselkednek a gyermekekre. Ilyen például a bántalmazás digitális formáinak terjedése, a nem megfelelő és nem kívánatos tartalmak, szolgáltatások könnyű elérhetősége, és a személyes adatokkal való különféle visszaélések.

Az UNICEF Magyar Bizottsága tavaly novemberi kutatási jelentése szerint a 10-18 éves gyermekek 96 százalékának van mobiltelefonja, 88 százalékának pedig van profilja közösségi oldalon. Ugyanakkor a gyerekek fele nem érzi biztonságosnak az internetet, és találkozott olyan tartalmakkal, amiket nem értett. A jelentés továbbá kimutatta, hogy minden harmadik gyereket ért már online zaklatás.

- A gyermekkor egyszeri és megismételhetetlen, amelyben az erőszakmentesség, a megfelelő tájékoztatáshoz és információhoz való hozzáférés is alapvető jog. Mindannyiunk felelőssége, hogy a gyerekeket segítsük a digitális térben is, hogy felismerjék az erőszakhelyzeteket, meg tudják védeni magukat és adataikat. Fontos, hogy mindezt elsősorban ne tiltással, hanem a tudásuk bővítésével érjük el - mondta Danks Emese, az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány ügyvezető igazgatója.

Az UNICEF éppen ezért indította el az Ébresztő-óra elnevezésű országos gyermekjogi edukációs programját 4-12. osztályos tanulóknak és ebben nyújthat segítséget az ingyenesen letölthető HelpAPP okostelefon alkalmazás is, amely erőszakos helyzetekben azonnali segítséget nyújt a gyerekeknek.

- Ma a legtöbb gyermek jobban ismeri és intenzívebben használja az okoseszközöket, online alkalmazásokat és egyéb felületeket, mint szüleik vagy tanáraik. Jól megfigyelhető egy korosztályos szakadék a digitális jártasság terén - nyilatkozta Péterfalvi Attila a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke. - Gyermekeink biztonságos és tudatos internethasználatra való tanítása közös felelősségünk és küldetésünk, amely során minden szülőnek, tanárnak, szakembereknek és szervezeteknek össze kell fognia - tette hozzá az elnök.

Ez a cél vezérelte a hatóságot, amikor 2013-ban elindította hosszú távú, gyermekekre fókuszáló, jogtudatos internethasználatot ösztönző projektjét, amelynek fontos mérföldköve volt a 2013 októberében megjelent „Kulcs a net világához” című tanulmány. A projektj során nem kizárólag a gyermekekhez, hanem a hozzájuk közel álló, őket nevelő, oktató felnőttekhez is szól. Célunk, hogy az adatvédelem kérdésével az érintettek ne csupán jogsértés elszenvedését követően találkozzanak. Küldetésük egy olyan tudatos társadalom felnevelése, ahol az adatvédelmi ismeretek terjesztésével, a tudatosabb internethasználattal csökkenthető a jogsértések száma és veszélye.

A NAIH friss kampányában a korosztály egyik kedvencének, Vastag Tamás előadóművész közreműködésével készült társadalmi célú felhívásban figyelmeztet a legfontosabb digitális tudnivalókra a „Vigyázz az adataidra!”, a „Használd az adatvédelmi beállításokat!”, és a „Gondolkozz, mielőtt adataidat megosztod!” üzenetekkel.

Magyarország első az Európai Unióban az élelmiszereket terhelő adókat illetően, ráadásul a pékáruk előállítása energiaigényes is, ezért a Fidesz értelmetlenül "froclizza" a pékeket - írta közleményében Szanyi Tibor, az MSZP európai parlamenti képviselője.