Gyergyószentmiklós;belvárosi önkormányzat;Mezei János;

2015-01-29 18:13:00

Megszólalt a polgármester: a Belvárosnál lehet a pénz

„Teljes jogkörömben tértem vissza, mi sem bizonyítja jobban ártatlanságomat a felhozott vádakkal szemben” – nyilatkozta lapunknak a székelyföldi Gyergyószentmiklós polgármestere, akit a Belvárossal közösen tervezett szálloda-beruházás kapcsán gyanúsított meg a romániai korrupció-ellenes ügyészség. Ám Mezei János szerint részben egy titokban rögzített hangfelvétel alapján tette meg ezt a hatóság, ugyanis a tavaly májusban tett feljelentés sovány tartalma nem volt elegendő egy eljáráshoz. Ráadásul szerinte inkább a beruházásokra létrehozott, furcsán titkolózó céget kellene vizsgálni, amelynek a Belváros a többségi tulajdonosa. 

„Az időzítést minden bizonnyal az indokolja, hogy a korábban letett feljelentés tartalma nem adott elegendő alapot. Így különböző eszközök bevetésével titkos hangfelvételt készített a feljelentő egy olyan magánbeszélgetésen, melyre ő maga hívott meg” – állította lapunk megkeresésére az ellene folyó eljárásról a székelyföldi Gyergyószentmiklós – egyben a budapesti V. kerület testvérvárosának - polgármestere. Mezei János lakásánál a romániai Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) hétfőn jelent meg, és gyanúsította meg Mezeit zsarolással és hivatali visszaéléssel, noha ellene még tavaly májusban tett feljelentést ellene a Monturist Kft. ügyvezetője, Virág Zsolt.

A Monturist Kft. az a cég, amelyet a Belváros és Gyergyószentmiklós önkormányzata még 1996-ban alapított azért, hogy szállodákkal, egyéb beruházásokkal fellendítsék a Gyilkos-tó turizmusát. A fejlesztés ügyében azonban semmi nem történt 19 év alatt; Mezei szerint a Belvárosnál akadt el az ügy, 2011-ben szerinte a gyergyószentmiklósi önkormányzat tudtára is adták, hogy további befektetéseket nem terveznek a cégbe. Csakhogy a Monturist többségi, 50,9 százalékos tulajdonosa a Belváros, így a beleegyezése nélkül aligha mozdulhat bármi; a Magyar Polgári Párt színeiben megválasztott, 2008 óta hivatalban lévő polgármester pedig  megpróbálta kivásárolni az V. kerületet, hiszen a terület hiányában uniós fejlesztésekre sem tudnak pályázni, de ez nem sikerült. Ezt elégelhette meg Mezei, amikor a – hivatali visszaélésről szóló - gyanúsítás szerint a Gyilkos-tó környékén eladott egy 400 négyzetméteres telket; ám a gyergyószentmiklósi önkormányzat szerint ezt az ott már ingatlannal rendelkező, és azt korábban 49 éves koncessziós szerződéssel bérlő vállalkozónak adták el, kétharmados döntéssel.

„Felelős városvezetőként nem nézhetem, ahogyan egy természeti-turisztikai kincset ilyen korszerűtlen és veszteséges módon kezel az a cég, amelynek a Gyilkos-tó üdülőtelep idegenforgalmi fellendítése lenne a célja” – mondta lapunknak Mezei, akit zsarolás miatt azért vonnának felelősségre, mert többször felszólította Virágot, hogy mondjon le – erről készülhetett hangfelvétel -, holott Mezei szerint ez nem kifoságolható. „A beszélgetést titkos hangfelvételen rögzítette az ügyvezető, majd ezt úgy használták fel, és úgy értelmezték, hogy zsarolással gyanúsíthassanak” – mondta a polgármester.

A telekeladás ügye tehát inkább két önkormányzat jogvitájának tűnik, ám csavarnak egyet a történeten a  tó körül korábban megjelent, tavaly nyáron már felszívódott szuvenír-árusok is. A bérleti díjukat ugyanis a Monturist volt jogosult beszedni, amely pénzzel Mezei szerint viszont azóta sem számolt el a cég. „Területtulajdonosi minőségünkben jogi úton kiderítjük, hogy hol van az a bevétel” – hangsúlyozta Mezei, aki elmondta, hogy az ügyvezetőnek is jelezte, továbbra is fenntartja a cég közgyűlésén is megfogalmazott, a bevétel felkutatására irányuló „határozott szándékát”. Ezzel összefüggésben is kérte Virág lemondását, mondván, „ne akadályozza a hatóságokat a felderítő munkában.”

(A Monturist vagyonkezelésének kivizsgálását a gyergyószentmiklósi önkormányzat még 2013-ban kezdte: az önkormányzat erről azt közölte lapunkkal, hogy - társtulajdonosi minőségük jogán – kikérték a Monturist gazdasági-pénzügyi adatait, de „mivel a kért dokumentumokba az önkormányzat nem kapott bepillantást”, kénytelen volt a városvezetés bírósági keresetet indítani,  amelyben arra kérik a bíróságot: kötelezze az ügyvezetőt, hogy biztosítsa a kért dokumentumokhoz való hozzáférést. „Amennyiben ennek az elindított folyamatnak a végén a dokumentumokból kiderül, hogy a kft. vagyonát az ügyvezető hűtlenül kezelte, természetesen polgári perben való felelősségre vonás lesz a következő lépés” – tette hozzá a gyergyószentmiklósi önkormányzat.)

Bár a DNA Mezei 30 napos előzetes letartóztatását kérte, az indítványnak nem tudott eleget tenni a Marosvásárhelyi Táblabíróság - nem volt indokolt. „Menjen polgármester úr, és végezze a munkáját, feladatait” – Mezei szerint ezekkel a szavakkal engedte el a bíró, így a városvezető szerdán „teljes jogkörében” tért vissza, szerinte ez bizonyítja is ártatlanságát a vádakkal szemben. Bár egyelőre nem tett panaszt a gyanúsítás ellen – „most végezze el a számára előírt vizsgálatot a hatóság” -, de szó nélkül nem tud elmenni a családjának és munkatársainak is kellemetlenséget okozó „demonstratív ellenőrzési procedúra”.

„Hitemben és szándékaimban megerősödve, odaadással és körültekintéssel folytatom feladataim végzését. Ha vizsgálódás során máshogy vélekednek az illetékesek, állok elébe – vállalom a felelősséget” – tette hozzá Mezei.