Spanyolország;Madrid;parlamenti választások;Spanyol Szocialista Munkáspárt;Pablo Iglesias;Podemos;Puerta del Sol;

Változást akarnak

Eddigi legnagyobb megmozdulását tartotta a spanyol Podemos, a hatóságok szerint legalább százezren, a szervezők szerint mintegy 300 ezren vonultak fel szombaton Madridban a radikális baloldali párt kampánynyitónak szánt rendezvényén.

A 2014 januárjában megalakult új tömörülés a görög Sziriza sikerén felbuzdulva azt reméli, hogy győzelmet arathat az idén esedékes spanyolországi parlamenti választáson. A Podemos (Meg tudjuk csinálni) a Szirizához hasonlóan véget vetne a megszorításoknak, a szükségintézkedéseknek, s harcot indítana a korrupció ellen. A „Felvonulás a változásért” jelszóval meghirdetett szombati menet a Cibeles tértől indult. A tömeg megtöltötte Madrid főterét, a Puerta del Solt.

A Puerta del Sol volt a spanyol „felháborodottak” megmozdulásainak színhelye, sokáig ott táboroztak a „99 százalék” képviselői, az akkori mozgalomból nőtt ki a Podemos, amely a tavalyi EP-választásokon már megmutatta erejét, a voksok 8 százalékával 54-ből öt európai parlamenti képviselői helyet szerzett.

A párt tavaly év végén a felmérések szerint a harmadik helyet foglalta el a kormányzó konzervatív Néppárt (PP), illetve az ellenzéki Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) mögött 22,5 százalékkal. A valószínű szavazók 17,6 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az új pártra voksolna, a PP-re 11,7, a PSOE 14,3 százalék szavazott volna.

A Podemos 36 éves vezetőjét, Pablo Iglesias politológust a tömeg jövendő miniszterelnökként üdvözölte. „Politikusok, a nép felébredt!” állt az egyik transzparensen. Inigo Errejón, a Podemos második számú vezetője beszédében azt mondta: „A változás ma már elkerülhetetlen követelés, s 2015 az egyszerű, szegénységbe taszított emberek győzelmének éve lehet”.

Iglesias szerint pártja képes lesz legyőzni a kormányzó konzervatívokat. Beszédében a Szirizát dícsérte, mondván, néhány nap alatt többet tettek Görögországért, mint az előző kormányok évek során. Iglesias azt mondta, az is korrupció, hogy a leggazdagabb spanyolok 1 százalékának jövedelme annyi, mint a spanyolok 73 százalékáé együttvéve. A Podemos támogatottsága nő, híveik 260 autóbusszal érkeztek az ország minden részéből a fővárosba a szombati megmozdulásra – írta az El Mundo című lap.

Mariano Rajoy spanyol kormányfő tegnap Barcelonában nyilatkozott. Reményét fejezte ki, hogy a radikalizmus fellendülése nem lesz hosszú életű Spanyolországban, s mihamarabb visszatérnek „a normalitásokhoz”. Rajoy bírálta Andalúzia és Katalónia vezetését, amiért előrehozott választásokat írtak ki, szerinte ez indokolatlan lépés volt, s a helyi vezetők csak saját érdekeikkel törődtek, figyelmen kívül hagyva Spanyolország érdekeit. A márciusi andalúziai voksolásra afféle főpróbaként tekint a Podemos.