Gyergyószentmiklós;Mezei János;

2015-02-02 06:06:00

Mégsem dolgozhat a gyergyói polgármester

Nem gyakorolhatja polgármesteri tisztségét a Belvárossal közösen tervezett Gyilkos-tó környéki beruházás kapcsán meggyanúsított gyergyószentmiklósi városvezető, Mezei János - így döntött múlt pénteken jogerősen a Marosvásárhelyi Táblabíróság. Holott három nappal korábban első fokon a bíróság a hivatali visszaéléssel, csalással meggyanúsított polgármestert még "teljes jogkörében" hagyta, és elutasította az ügyészség előzetes letartóztatásra, illetve a felfüggesztésre  vonatkozó indítványát. Mezei, aki szabadlábon védekezhet, most 60 napig nem dolgozhat, helyette alpolgármestere jár el.

Mezei lapunknak korábban azt nyilatkozta, azzal engedte el a bíró, hogy "menjen, végezze a munkáját", ez pedig a polgármester szerint önmagában bizonyította ártatlanságát. Megírtuk: a romániai Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) múlt hétfőn egy még tavaly májusban tett feljelentés alapján vette őrizetbe Mezeit. A feljelentő Virág Zsolt volt, annak a Monturist Kft.-nek az ügyvezetője, amelyet a Belváros és Gyergyószentmiklós önkormányzata - testvérvárosokként - még 1996-ban alapított, hogy szállodákat építsenek a Gyilkos-tó köré, fellendítve a környék turizmusát. Ám a fejlesztés ügyében semmi nem történt éveken át, és Mezei szerint a Belvárosnál akadt el az ügy: 2011-ben szerinte a gyergyószentmiklósi önkormányzat tudtára is adták, hogy további befektetéseket nem terveznek a cégbe. Csakhogy a Monturist többségi, 50,9 százalékos tulajdonosa a Belváros, így a beleegyezése nélkül nem mozdulhat semmi, anélkül a település uniós fejlesztésekre sem tud pályázni.

A Magyar Polgári Párt színeiben megválasztott, 2008 óta hivatalban lévő polgármester korábban megpróbálta kivásárolni az V. kerületet, ám ez nem sikerült. Ezt elégelhette meg Mezei, amikor a gyanúsítás szerint a Gyilkos-tó környékén eladott egy 400 négyzetméteres telket, de önkormányzata szerint ezt az ott már ingatlannal rendelkező, és azt korábban 49 éves koncessziós szerződéssel bérlő vállalkozónak adták el, kétharmados döntéssel. Zsarolással azért gyanúsították meg, mert Mezei többször is lemondásra szólította fel Virágot: a polgármester szerint az ügyvezető olyan hangfelvételt készített vele, amelyen a beszélgetést a DNA szándékosan zsarolásként értelmezhetett. Eközben a Monturist a gyergyói önkormányzat számára nem volt hajlandó semmilyen pénzügyi adatot átadni - holott résztulajdonos -, így nem tudni azt sem, hogyan számoltak el a tó körül megjelent árusoktól beszedett bérleti díjakkal; Mezei szerint tehát inkább a céget kellene vizsgálni. Eközben a Belváros lapunkkal azt közölte: Virág már tavaly jelezte a szerinte jogellenes eladást, és az V. kerület "tudtával és beleegyezésével" tette a feljelentést.

Azt, hogy a DNA miért "csak" nyolc hónappal azután gyanúsította meg Mezeit, hogy a feljelentést megkapták, a polgármester azzal magyarázta, hogy a feljelentés tartalma egyszerűen "nem adott elegendő alapot" az eljárás megindítására. Ezzel egybecseng, hogy az ominózus beszélgetést Virág január 17-én rögzítette, és valójában hivatali visszaéléssel még nem tudták elővenni Mezeit - hiszen lényegében két önkormányzat jogvitájáról van szó -, de zsarolásért a felvétel alapján igen. Egy másik fura egybeesés, hogy lapunk a múlt hét előtt kereste meg mindként önkormányzatot - érdeklődve a fejlesztés állásáról -, ám mire akkori kérdéseinkre választ kaphattunk volna, már őrizetbe vették a polgármestert.