Az Ikinya név Kenya legnépesebb etnikai csoportjának számító kikujuk körében a legnépszerűbb, és "egyetlen lépést" jelent - közölte az intézmény. A január 31-én született állat a Fővárosi Állat- és Növénykert történetének harmincadik zsiráfborja.
Ingrid, a 2007 januárjában született anyaállat 2008 tavaszán érkezett Budapestre a Prágai Állatkertből. Bár nyolcévesen fiatalnak számít, tapasztalatlannak nem mondható, hiszen 2012-ben már világra hozott és sikeresen fel is nevelt egy borjút. Akin, a hatéves, magdeburgi születésű zsiráfbika viszont most először lett apa. A kis Ikinya és az anyaállat jelenleg egy elkülönített istállóban tartózkodik, így pillanatnyilag a közönség még nem láthatja őket, ha azonban az időjárás engedi, az elkövetkező napokban időnként már a kifutóba is kiengedik az állatokat, majd megpróbálkoznak azzal, hogy anyát és borját összeengedjék a csapat többi tagjával.
A Fővárosi Állat- és Növénykert 1868 óta foglalkozik zsiráfokkal, az első állatot még Ferenc József ajándékozta a kertnek Erzsébet királyné közbenjárására. Voltak olyan időszakok, amikor a zsiráfok átmenetileg hiányoztak a kert állatállományából, de 1965 óta folyamatosan, megszakítás nélkül tartják őket Budapesten. Az első pesti zsiráfborjú még 1868-ban született, az első állat ugyanis egy vemhesen érkezett nőstény volt.
A jelenlegi zsiráfcsapat nyolc egyedből áll: három felnőtt nőstényből (Santana, Ingrid, Sandra), egy felnőtt hímből (Akin), három, az elmúlt években Budapesten született fiatal állatból (Imara, Shemsa, Sempala), illetve a most született borjúból (Ikinya). Az Afrikában őshonos zsiráfok meglehetősen nagy területen terjedtek el, bár élőhelyük az elmúlt száz évben jelentős mértékben csökkent az emberi tevékenység következtében. A nagy elterjedési területen belül a természeti adottságok nem egyformák, így az Afrika különböző területein élő zsiráfok a helyi viszonyokhoz való alkalmazkodás következtében némileg eltérnek egymástól. A zsiráfok nem egységes fajt alkotnak, hanem a fajon belül különböző csoportokat, alfajokat különböztetnek meg a szakemberek.
A Fővárosi Állatkertben a veszélyeztetett Rothschild-zsiráfokat, másik nevükön Uganda-zsiráfokat tartják, amelyek eredetileg Uganda, Dél-Szudán és Kenya területén őshonosak.