A görög miniszterelnök többször is hangoztatta, hogy teljes egészében megvalósítja választási ígéreteit, ezek közé tartozik a görög adóssághegy csökkentése 50 százalékkal. Ugyanakkor ehhez a pénzt adó szervezetek hozzájárulására van szükség. Ciprasz az előző, Antonisz Szamarasz miniszterelnök által vezetett kormányra mutogatott. Mint mondta, annak hibái miatt van most megkötve a kormány keze, s „tudatában vagyunk annak, mekkora bajban vagyunk, s mekkora a felelősségünk”. Mint fogalmazott, hosszú őt előtt állnak, melynek során az emberek támogatására is szükség lesz.
Ciprasz többször is kiemelte, hogy kormánya áthidaló programra törekszik a hitelezőkkel. Ez retorikai változásként értékelhető korábbi megnyilatkozásaihoz képest, hiszen eddig átmeneti finanszírozásról beszélt. Arról ugyanakkor nem tett említést, hogyan is képzeli el ezt a programot. Ciprasz ismételten elmondta azt is, hogy február végén lejár a hitelmegállapodás hatálya, ezt azonban kormánya nem hajlandó meghosszabbítani. Ciprasz beszédében még egy új érdekes retorikai elem bukkant fel. Arról beszélt, hogy a kormány vissza akarja fizetni az adósság „kamatait”. Eddig azonban adósságot emlegetett, s nem kamatokat. Kifejtette, ez azonban a hitelezőktől függ. A Die Welt szerint ez fenyegetés volt részéről, a hitelezőkre hárította a felelősséget az euró esetleges összeomlása kapcsán.
Belpolitikai kérdésekről is szót ejtett, elmondta, hogy minisztériumot hoznak létre a bevándorlók számára, azoknak pedig, akik már görög területen születtek, meg adják a görög állampolgárságot. Szakértők szerint ezzel körülbelül 200 ezer új szavazóra tenne szert a Sziriza. Kérdés viszont, hogy ezt a felvetését hogyan fogadja Cipraszék koalíciós partnere, a Független Görögök, a nacionalista párt ugyanis egyértelműen bevándorlás ellenes.
A görög miniszterelnök felszámolja a rendkívül népszerűtlen ingatlanadót. Ugyanakkor új adókat is bevezet, például adóteherrel sújtja a nagyobb magáningatlanokat. Szakértők azonban úgy vélik, ez az összeg messze nem fedezi a költségvetésből kieső pénzeket. Annál is inkább, mert Ciprasz arról is beszélt, hogy csak az évi 12 ezer euró feletti kereseteket adóztatják meg az eddigi 5000 helyett, ami újabb kiesést jelent a költségvetés számára.
Ciprasz azt is közölte, visszavesz a kormány minden „jogtalanul” elbocsátott állami alkalmazottat. Elrendeli továbbá a parlamenti képviselők az eddigiekhez képest feleannyi alkalmazottat foglalkoztathatnak. Negyven százalékkal csökkenti biztonsági csapatának létszámát. Eladja továbbá a miniszterelnöki autópark felét, illetve túlad az egyik kormánygépen. Tavaly hasonló intézkedéseket hozott Matteo Renzi, miután februárban beiktatták olasz miniszterelnöknek.
Ciprasz közölte, újra megnyitják a görög állami csatornát, az ERT-t, 2016-tól pedig az 580-ról 750 euróra emelik a minimálbért. Ciprasz programjáról kedden, helyi idő szerint éjfél körül szavaz az athéni parlament. A szavazás formalitás lesz, hiszen a kormánykoalíciónak nagy többsége van a parlamentben.