A kerület baloldali vezetője szerint demokrácia, béke, színvonalas városfejlesztés elképzelhetetlen megfelelő szociális ellátás nélkül, a polgármester és a helyi MSZP-, illetve civil képviselők ezért határozták el, hogy a korábbinál több százmillió forinttal többet fordítanak mostantól a rászorulók támogatására.
A kétharmad korábban úgy módosította a szociális törvényt, hogy március 1-től nem lesz méltányossági közgyógyellátás, megszűnik az úgynevezett méltányossági ápolási díj, a rászorulókat nem segíti az állam abban, hogy fizetni tudják a rezsijüket, így az eddiginél még több család kerülhet az utcára. Orbán Viktor munkaalapú társadalmat hirdetett, amelyikben nincs szükség szociális gondoskodásra. Ha a települések mégis segíteni akarnak, vessenek ki új adókat, vagy az amúgy is kevés iparűzési adóból szánjanak erre, amit már több önkormányzati szövetség is elfogadhatatlannak nevezett - fogalmazott Tóth József tegnap, amikor bejelentette, hogy a kerület új szociális rendelete ma kerül a helyi képviselő-testület elé.
Tavaly összesen 872 millió forintot fordítottak segélyezésre, ebből 400 milliót saját forrásból adott az önkormányzat. Az idén 230 millió forintnyi támogatást az állam átcsoportosított a kormányhivatalokhoz, így a felmérések szerint a XIII kerületnek 588 milliót kell ebben az évben segélyezésre előteremteni. Tóth József emlékeztetett arra, hogy Angyalföld, Újlipótváros és a Vizafogó nem tartozik az ország legszegényebb települései közé, ahogy Budapest egyetlen kerülete sem.
A polgármester szerint mondhatnák, hogy ha a kormány nem ad, nekik sem kötelességük a rászorulók mellé állni, s akinek ez nem tetszik, az mehet a Kossuth térre. Ők viszont inkább előteremtik a szükséges pénzt és települési támogatási pályázatokat hirdetnek. A megszűnő lakásfenntartási támogatás helyett települési lakhatási támogatást, a méltányossági közgyógyellátást elveszítőknek az egészségi állapot megőrzését segítő rendszeres és eseti támogatást, az ápolási díj helyett települési ápolási támogatást.
A rendelet értelmében bizonyos védőoltások költségeit is átvállalja az önkormányzat, amely tanulmányi ösztöndíjakat is meghirdet, s részben átvállalja a rezsihátralékokat és a nyugdíjasok uszoda-bérletének költségeit. A polgármester arról is beszélt, hogy bár az Emberi Erőforrások Minisztériuma durván megemelte a házi segítségnyújtásra való jogosultság rászorultsági küszöbét, náluk a szociális munkások továbbra is mindenben segítenek az időseknek.
A képviselő-testület elé kerülő tervezetről az érintettekkel és a helyi szakmai szervezetekkel is egyeztettek, elvégezték a szükséges hatástanulmányokat és számításaik szerint az 588 millió forint 2015-ben elég lesz a rászorulók megsegítésére.