Az Európai Bizottság előtt lévő RTL-es panasz miatt kénytelen faragni a reklámadó mértékén a kormány. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter tegnap elismerte, hogy a Magyarországot várhatóan elmarasztaló eljárás megelőzése miatt a kormánynak tárgyalnia kell a reklámadóval sújtott cégekkel, így elsősorban az RTL Klub tulajdonosával, a német Bertelsmann-csoporttal. Lázár azt is bejelentette: február 24-én Magyarországra érkezik Thomas Rabe, a Bertelsmann első embere, akinek már kész javaslata van a reklámadóról a miniszterelnök számára.
Ez egybevág lapunk korábbi értesüléseivel, amelyek szerint a tárgyalásokban nem a magyar kormány szabja a feltételeket; a jelenleg 50 százalékos adóval sújtott RTL Klub tulajdonosa a minél alacsonyabb adókulcsban érdekelt, ám ha a kabinet ezt elfogadja, akkor egyben ki is terjeszti az adót. Lázár Ausztriára utalt, ahol 5 százalékos, Európában jelenleg a legmagasabb ez az adó. Bár a miniszter tavaly még a nézők zsarolásával vádolta a csatornát, múlt héten már maga tolmácsolta a Bizottság panaszait, amelyek szerint a magyar reklámadó „objektíve is alkalmas arra, hogy gazdasági hátrányt okozzon".
Azt sem tudni tehát, hogy az adó jelenlegi 500 milliós árbevételi határa megmarad-e, de önmagában az adó kiterjesztése miatt is aggódhat az unió: miközben a nagyobb szereplők csak nyerhetnek, az 5 százalékos kulcs a kisebb médiaszolgáltatóknak csődöt is jelenthet. A Bisnode nemzetközi cégminősítő szerint a kulcs módosítása több mint 1400 vállalkozást érinthet negatívan, amelyek fele már most is veszteséges. A piac több mint 96 százalékát kisebb, épp az 500 milliós árbevétel alatti cégek alkotják. Ezzel párhuzamosan a Világgazdaság kiszámolta a 2013-as mérlegek alapján, hogy az RTL terhe 1,2 milliárd alá csökkenne, a TV2 másfél milliárd helyett 740 milliót fizetne, ám a költségvetés a várt 8 milliárdos bevételnek alig több mint a felét - 5 milliárdot - kapna. Pedig Orbán Viktor már leszögezte, ugyanakkora bevételt várnak, vagyis mindenképp a kis cégekre terítik szét az adót. Táblázatunkból az is látható: a Simicska Lajos, illetve üzlettársai tulajdonában lévő médiacégek fizetési kötelezettsége nőne jelentősen, legalább a kétszeresére (lásd táblázatunkat).
Bár az ilyen – a piac számára fájdalmas, elbocsátásokkal, áremeléssel járó – lépésekkel nyeregben érezheti magát az egykori harcostársával szembeni küzdelemben Orbán Viktor, ma sokan találgatják, mi lesz Simicska következő lépése. A kormányfő látszólag nem vesz tudomást a vállalkozó kiugrásáról, sőt a rá nézve sértő kijelentésekről sem, és hétfői nyilatkozata is – amely szerint sem ő, sem a Fidesz, sem a kormány nem vesz részt „ilyen vitákban” – ezt a taktikát követte. Ám kormányzati körökben arról is beszélnek, hogy most teljesen tanácstalan a miniszterelnök, és valójában tart attól, hogy mivel fog előjönni még Simicska. Visszafelé nincs út, és a 35 éves ismeretség is számos meglepetést tartogathat, de mivel a viszony már tavaly április óta mérgesedik, az sem kizárt, hogy a sajtóban tálalt fideszes botrányok egy része, így a furcsa vagyonosodási vagy az ingatlanügyek is az üzletembertől származnak.
Azt mindenesetre Simicska lapunknak cáfolta, hogy lapjainak főszerkesztőitől azt kérte volna – mint azt Bayer Zsolt állította róla –, hogy esetleg a miniszterelnök személyét és családját is támadják. „A család az szent, a sajátom is és a másoké is” – mondta lapunknak. Ezt erősíti lapunk azon értesülése, amely szerint a jobboldali sajtó múlt héten „lelkiismereti okokból” lemondott hat vezetője közül van, aki már fontolgatja, hogy visszamenjen korábbi médiumához. Tegnap ugyanakkor a Hír Tv-től újabb két ember távozott: Kovács Andrea és Szabó Anett műsorvezetők. Kovács azt mondta: a múlt pénteki fordulat „vállalhatatlan” számára, így nem szeretne a tévénél maradni.