1944 őszén mintegy ezer férfit hajtottak ki Budapestről a gödöllői járásban lévő Erdőkertes (akkori nevén Erdőváros) határába, ahol munkaszolgálatosként a közelgő szovjet harckocsik megállítására tervezett tankcsapdák ásására kényszeríttették őket. Az elhurcolt emberek zöme zsidó származású volt, de voltak köztük románok, illetve más kisebbséghez (például romák) tartozók is. 1944. október 20. és november 9. között az elhurcolt foglyok között volt Szép Ernő író-költő, a Nyugat és Az Est munkatársa is. A szerző híres regénye, a rákövetkező évben megjelent Emberszag az író életének ezen háromhetes, megpróbáltatásokkal teli időszakát dolgozza fel.
A népszerű művész– különböző menlevelek segítségével – végül élve hazakerült, azonban erdőkertesi társait a buchenwaldi koncentrációs táborba vezényelték, ahonnan nem tértek vissza. A magyar történelem szégyenfoltjának kíván emléket állítani Erdőkertes, a község egy emlékhely kialakítását tervezi, aminek központi eleme egy Lapok című emlékmű lenne.
Böjte Horváth István szobrászművész alkotásához munkaszolgálatosok nyolcvan év körüli leszármazottjai nyújtottak segítséget: tárgyi bizonyítékokat, elsősorban megsárgult levelezőlapokat és értékes információkat bocsátottak az alkotó rendelkezésére.
Erdőkertes polgármestere, dr. Pásztor László bízik benne, hogy sikerül megszerezniük az emlékhely létrejöttéhez szükséges további körülbelül 5 millió forintot. A több mint 7500 fő lakosú Pest megyei település vezetője elmondta, eddig körülbelül 3,5 millió forintos anyagi támogatást kaptak, azonban ez nem elég a holokauszt és a nyilas vérengzések dokumentálását magába foglaló művészi kivitelezéshez, ezért továbbra is várják az adakozni kívánók segítségét. A tervek szerint az emlékművet május 31-én avatják fel.