Az alpesisí-világbajnokság egyik leglátványosabb száma a csapatverseny, amelyben a különböző nemzetektől két-két férfi és női versenyző méri össze erejét. A gyengébbik együttes kiesik. Első ízben 2003-ben Sierra Nevadában kísérleteztek a versenyszámmal, hivatalos világpremierjére azonban 2005. február 13-án, a bormiói világbajnokságon került sor, ezen Németország diadalmaskodott Ausztria és Franciaország előtt.
Világkupán első ízben 2006 márciusában, a svédországi Aréban tartottak ilyen viadalt. Egyelőre nem olimpiai szám, de Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke épp a mostani vb alatt jelentette be, hogy a tervek szerint felveszik a 2018-as téli olimpia programjába.
Bár a németek nagy reményeket fűztek akár egy aranyéremhez,
hagyományosan igen erősek ebben a versenyszámban, ehhez képest már a viadal elején búcsúra kényszerültek, így ezúttal is medál nélkül maradtak.
Nem így a Beaver Creek-i vb-n ellenállhatatlanul szereplő osztrákok, akik magabiztosan meneteltek a döntőbe Argentína, Norvégia, valamint az elődöntőben Svájc kiverésével, majd a fináléban is győztek a versenyszám meglepetéscsapata, Kanada ellen is, 3-1 arányban.
A dél-koreai Phjongcshang készen áll a 2018-as téli olimpia megrendezésére, minden a tervez szerint halad – közölték a szervezők. Mindezt annak kapcsán mondták el, hogy Gian Carlo Kasper, a Nemzetközi Sí Szövetség elnöke elégedetlenségét fejezte ki a lassan haladó előkészületek miatt. A dél-koreai szervezők szerint a pályákat már 2016-tól tesztelhetik.
Így az Eva-Maria Brem, Christoph Nösig, valamint a férfi összetett aranyérmese, Marcel Hirscher, s a női kombinációban bronzérmes Michaela Kirchgasser alkotta csapat Ausztria negyedik aranyérmét is megszerezte a világbajnokság során. Szomszédjaink a 2013-as Világkupa után állhattak e számban ismét a dobogó legmagasabb fokára.
Ausztria mérlege valóban félelmetes. Az eddigi hét vb-versenyszámban hét
éremre tett szert, s a csapat, a már említett Hirschernek köszönhetően, illetve Anna Fenninger a női, Hannes Reischelt pedig a férfi szuperóriás-műlesikláson aratott győzelmével bearanyozta a „sógorok” napjait.
A csapatversenyben az osztrákok hőse Hirscher volt, aki mind a négy megmérettetésén győzni tudott. A 25 éves salzburgi versenyző felkerült az osztrák sí-örökranglista második helyére, az egykori sílegenda, a 2006-ban elhunyt Anton Seelos mellé, hiszen világbajnokságon mindketten négy aranyat és egy ezüstöt zsebeltek be. Toni Sailer (1935-2009), az Alpesek varázslója egyelőre beérhetetlennek tűnik hét aranyával és egy ezüstjével.
„Két verseny, két arany, ez már valami!” – jelentette ki elégedetten Hirscher. „Jó érzés, hogy együtt harcolhattunk Ausztriáért” – tette hozzá.
A nap szenzációját mindenképpen Kanada szolgáltatta, alighanem senki sem számított arra, hogy a második helyre sikerül felkapaszkodnia. Már az hatalmas szenzációval ért fel, hogy ha aprócska különbséggel is, de sikerült győznie a toronymagas esélyesnek kikiáltott német válogatott ellen.
Ők mondták...
Marcel Hirscher (osztrák): „Más sportágakban, például a biatlonban természetes az, hogy nemzetek indulnak külön versenyszámban, nálunk az alpesisíben még idő kell, hogy ezt megszokják az emberek. Szerdától már az óriásműlesiklásra gyakorlok, aztán pénteken kezdődik a következő verseny.”
Eva-Maria Brem (osztrák): „Leírhatatlan, milyen a dobogó legmagasabb fokán állni az első világbajnokság után. Mindez azt mutatja, érdemes küzdeni az életben.”
Hans Pum (osztrák csapatvezető): „Nagyon izgalmas volt, remek futamokat mutattunk be. Vezetjük a nemzetek rangsorát, s fontos volt, hogy csapatban is megszerezzük az aranyérmet.”