"Goodfriend az Egyesült Államok politikáját ismertette és hajtotta végre, ő és a nagykövetség is szoros együttműködésben dolgozott a washingtoni kormányzat magas rangú vezetőivel, ahogyan azt John Kerry külügyminiszter világossá tette."
André Goodfriend amerikai követtanácsos elhagyja Budapestet, a hírt még szerdán megerősítette az amerikai követség sajtóosztálya. Elizabeth Webster szóvivő közleményében közölte: a távozásnak kizárólag magánéleti okai vannak. Mr. Goodfriend végig Washington támogatását élvezte, és kitűnő munkát végzett azt Egyesült Államok politikájának népszerűsítésében és magyarázatában, nyilvános fórumokon és magánkörökben. Kérjük a médiát, hogy tartsa tiszteletben a Goodfriend család magánéletét” – tette hozzá a szóvivő.
A Der Spiegel német hetilap mindezek ellenére úgy tudja, hogy a hivatalos közléssel ellentétben nem családi okokból távozik Magyarországról az amerikai nagykövetség első beosztottja, hanem mert összekülönbözött az Orbán-kormánnyal. A lap felidézi az okokat is, a kitiltási botrányt, azt hogy maga Orbán Viktor kormányfő szólította fel Vida Ildikó NAV-elnököt – aki elismerte érintettségét -, perelje be Goodfriend-et, ami megtörtént, ám az ügyészség hiába kérte a külügyminisztériumon keresztül, az Egyesült Államok nem függesztette fel az ügyvivő diplomáciai mentességét, hogy megjelenhessen a bíróság előtt.
A Spiegel cikke kapcsán megkérdeztük Elisabeth Webstert válaszában azt írta: "Amikor a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivőjeként szolgált, André Goodfriend az Egyesült Államok politikáját ismertette és hajtotta végre, ő és a nagykövetség is szoros együttműködésben dolgozott a washingtoni kormányzat magas rangú vezetőivel, ahogyan azt John Kerry külügyminiszter világossá tette Szijjártó külügyminiszternek küldött januári levelében. Goodfriend úr családi okokból hagyja el Magyarországot és tér vissza az Egyesült Államokba, s kérünk mindenkit, hogy tartsák tiszteletben a Goodfriend-család magánszféráját" - nyomatékosította lapunknak Elizabeth Webster szóvivő.
A távozás családi okait megerősíti az az információnk, hogy Colleen Bradley Bell nagykövet és Goodfriend jó munkakapcsolatot alakított ki már az előtt is, hogy Bell elfoglalta volna budapesti állomáshelyét, s így neki sem jön jól helyettesének váratlan családi ok miatti távozása. Egy forrásunk ugyanakkor azt mondta: Washingtonnak semmi oka rá, hogy Goodfriend távozását a magyar kormány egyfajta gesztusként értelmezhesse, aligha várható ugyanis, hogy ettől változna a magyar politikai irány.
Sokat mondó ugyanakkor, hogy Bell nagykövet az Amerikai Kereskedelmi Kamara szerdai fórumán azt mondta: a nagyobb kiszámíthatóság nagyobb külkereskedelmi forgalmat jelentene Magyarország számára, az Egyesült Államok bővíteni kívánja gazdasági kapcsolatait a magyar féllel, ám a folyton változó szabályok, valamint az érdekeltek véleményének figyelmen kívül hagyása elriaszthatja a befektetőket. Mint rámutatott, a beruházók idecsábításához kizárólag átláthatóság és kiszámíthatóság szükséges.
A diplomata arról is beszélt, hogy az eredményes munkához a külföldi cégeknek biztonságra van szükségük, mármint hogy a jelenleg érvényes szabályok holnapra nem változnak meg önkényesen. Mert a vállalkozások összehasonlítják az egyes országokat, amikor arról döntenek, hogy hová fektessék be a pénzüket – hangsúlyozta Bell, aki elismerte, hogy időről időre módosítani kell a szabályozáson, ám ha elmaradnak a konzultációk az érintettekkel, akkor máshová mennek a lehetséges tőkepartnerek. Végül pedig arra is kitért, hogy nagymértékben fel lehetne lendíteni a magyar–amerikai árucserét, ha eltávolítanák az akadályokat és az üzletet hátrámozdító tényezőket.
A nagykövet szavaiból nem az derül ki, hogy a magyar kormány politikáját illető amerikai kritikai hang megváltozott volna, s Goodfriend távozásának politikai okai lennének.