per;Hunvald György;felmentés;vádak;

2015-02-15 17:11:00

Öt évet elvettek az életünkből

Hunvald György szerint sokan megtanulhatták az országban, hogy ma lehet politikai ügyeket kreálni, akár egyetlen újságcikk alapján. A legutóbbi perben, amelyben Weinek Leonárd volt zuglói polgármesterrel és hat másik társával együtt vádlott volt, öt év után másodfokon is minden bűncselekmény alól felmentették. Annak idején a Magyar Hírlap egyik cikke szolgáltatott alapot a nyomozás megindítására, de Hunvald úgy gondolja, erre elsősorban azért volt szükség, hogy az ő akkori előzetes letartóztatását meghosszabbíthassák. A korábbi erzsébetvárosi polgármester még bízik abban, hogy egyszer lesz visszaútja a politikába.

- Elfogytak a Hunvald-ügyek?

- Úgy néz ki, igen.

- Milyen érzés tudni, hogy többé nem kell rendőrségi kihallgatásra, bírósági tárgyalásra járni és nem fogják otthonról hajnalban elvinni?

- Barokkos túlzás lenne azt mondani, hogy mindez hiányzik. Érdekes tapasztalatokat gyűjt össze, akivel ez megtörténik. Szerencsére viszonylag kevés embernek kell olyan dolgokat átélnie, mint nekem. Azt viszont az országban már sokan megtanulhatták, hogy ma lehet politikai ügyeket kreálni, akár egyetlen újságcikk alapján. A Hunvald-Weinek és társai per, amelyben öt év után másodfokon is minden bűncselekmény alól a múlt héten felmentettek bennünket, ilyen volt.

- Igaz, hogy a Magyar Hírlap korábbi cikke alapján kezdtek nyomozni az után, hogy ön, illetve Weinek Leonárd volt zuglói polgármester valóban egymás embereit foglalkoztatta-e tanácsadóként, ráadásul mesés összegeket fizettek nem létező tanulmányokért?

- A nyomozati iratokból az derül ki, hogy az egyik ügyész, nevet nem mondok, leírja a főnökének, milyen bűncselekmény-gyanús ügyről olvasott a Magyar Hírlapban. A lap akkori cikkében arról írt, hogy a VII. és a XIV. kerület vezetői keresztbe szerződtetik egymás embereit, ezért elindult a nyomozás.

- A jogerős felmentő ítélet után elmondta nekünk, hogy a bíróság szerint sem történt meg, amit a lap önökről írt.

- A bíróság előtt megdőltek a vádak. Az iratok alapján mind első-, mind másodfokon kimondták, hogy véleményük szerint a vád nem gondolta komolyan, hogy mi keresztbe szerződtettünk. A vádiratokban már csak az szerepelt, hogy a két polgármester tanácsadói vagy egyáltalán nem dolgoztak, tehát fiktív szerződést kötöttünk velük, vagy szükségtelen munkát végeztek nagy pénzekért. Ráadásul azt a munkát, amivel őket megbíztuk, az önkormányzatok dolgozói is el tudták volna végezni. Végül a vád 26 tanúja mellett a bíróság még 23-at meghallgatott, így született a két felmentő ítélet. Ebben a Pesti Központi Kerületi Bíróság, majd a Fővárosi Törvényszék is kimondta, hogy az önkormányzatokban a számunkra fontos tanácsadói feladatra nem találhattunk embereket. Akiket megbíztunk, azok valós munkát végeztek, a díjazás összege megfelelt az akkori átlagnak, a tanulmányok színvonala ellen pedig nem volt kifogás. Ez az ügy 2010 tavaszán kezdődött.

- Mit gondol, miért volt szükség erre a keretszerződésről szóló ügyre? Ön 2010-ben már az erzsébetvárosi ingatlanbotrány miatt előzetes letartóztatásban volt.

- Érdekes kérdés. Az ügyvédemmel, Sebes Péterrel, aki végig tartotta bennem a lelket és nagyon sokat segített, megnéztük az időpontokat. 2010-ben, amikor a fiktívnek mondott keretszerződések miatt elkezdődött a nyomozás, már 15-16 hónapja előzetes letartóztatásban voltam. Akkor ennek meghosszabbítását kérték és az indoklásban már benne lehetett, hogy újabb nyomozás folyik ellenem.

- Így akarták elérni, hogy előzetesben maradjon?

- Ez is az indokok között szerepelhetett. Engem valamikor 2010 júliusában gyanúsítottak meg, azután hónapokig semmi nem történt. Akkor lett hirtelen érdekes az ügy, amikor Kovács Csincsák László, az én egyik megbízottam beült a zuglói képviselő-testületbe.

- Ezek szerint önnek volt zuglói tanácsadója.

- Igen, és más kerületben élőknek is adtam megbízást. Ebben az ügyben 2011 közepén már iratismertetést akartak tartani, erre végül decemberben került sor. Az erzsébetvárosi ingatlanbotrányban szintén szerepeltek a tanácsadóim, ezért joggal feltételezhettem, hogy a két ügyet egyesíteni fogják. Nem tették. Az iratismertetés nagyon érdekes volt. Ilyenkor a vádlott és a védő elmondhatja, mi nem igaz, tanúkat is hozhat, a vádhatóság pedig esetleg meggondolhatja magát. A mi esetünkben viszont az ügyész elszólta magát és közölte, januárban lesz vádemelés, előtte még a Hagyó-ügyben is vádat kell emelni. Akkor világossá vált, hogy mondhatunk bármit, az ügyészség nem fog arra figyelni, amit pedig nem tehetnének meg. Az ingatlanügyemben 2012 februárjában született ítélet, rá két hétre beadták a keretszerződések miatti vádiratot.

- Azt mondja, hogy ezzel az üggyel nyolc embernek öt évet elvettek az éltéből.

- Az enyémből többet. Nehéz kimondani, de én ezt a helyzetet már megszoktam. A többieket nagyon érzékenyen érintette, hogy nem kapnak munkát. Az egyik társunk akkor tette le az ügyvédi vizsgát, amikor meggyanúsították, így azóta nem praktizálhatott. 2013 októberében első fokon mindenkit felmentettek. Ezt az ítéletet a másodfok pontosnak, precíznek tartotta, az ügyészség mégis fellebbezett, pedig véleményem szerint eldönthették volna, hogy tényleg szükség van-e erre. Kell-e még éveket elvenni a vádlottak életéből.

- Tényleg meg lehet szokni a meghurcoltatást?

- Az ember szinte minden helyzetet meg tud szokni. Nem érzi jól magát, de igyekszik alkalmazkodni.

- A Hunvald névvel lehet munkát kapni Magyarországon?

- Csak barátoknál, ismerősöknél. Jelenleg ügyintéző vagyok, különböző projektekben segítek. Az én nevemmel sokak szerint a bíróságon sem lehet nyerni, szerencsére nekem éppen ellenkező tapasztalataim vannak.

- Hogyan tovább?

- Nagy kérdés. Amivel szeretek foglalkozni, azt most nem tehetem, de szerettem polgármesternek lenni, emberekkel foglalkozni, feladványokat megoldani.

- Az erzsébetvárosi ingatlanügyben egy évre elítélték, így nem indulhatna polgármesteri posztért.

- A közügyektől ugyan egy időre eltiltottak, de annak nemsokára vége. Ismét szeretnék polgármester lenni, de azt nem tudom, hogy ha elindulok megválasztanak-e. Majd jövő év közepén kezdek el ezen gondolkodni. Addig igyekszem feldolgozni a történteket. Bízom abban, hogy ilyen ügyekből egyre kevesebb lesz az országban. Engem a vádak 98-99 százalékában felmentettek. Két hivatali visszaélés miatt ítéltek el. Polgármesterként aláírtam, hogy az egyik vádlott barátnője egy szobával nagyobb lakást kapjon, de mondom, ezt csak aláírtam. Ma már nem tenném, bár lehetetlen, hogy valaki a hatalmas aktahalmazban mindent átnézzen. A másik ügy, ami miatt elítéltek szintén egy lakáskiutalás volt. Effajta figyelmetlenség, hiba egyébként azt hiszem szinte minden önkormányzatban megtörténik. A bíróság kimondta, hogy hibáztam, ezt el kell fogadnom, de nem hiszem, hogy ezért hat év meghurcoltatás járt volna.