Az eset után hétnapos gyászt rendelt el Egyiptomban Abdel-Fattah esz-Sziszi egyiptomi elnök. Az államfő a kairói idő szerint hétfő hajnalban elhangzott televíziós beszédében utalt arra, hogy új korszak kezdődik hazája számára a terrorizmus elleni harcban. „Egyiptomnak joga van válaszolni” – hangoztatta, nem részletezvén, mire is gondol. Megtiltotta hazája állampolgárai számára, hogy Líbiába utazzanak, egyben elrendelte a líbiai-egyiptomi határ lezárását, s mint mondta, New Yorkba küldi külügyminiszterét, hogy a terrorellenes harcról tárgyaljon.
A kopt egyház követelte a felelősök megbüntetését, egyben meggyőződését fejezte ki, hogy Kairó mindent meg is tesz ennek értekében. Anba Damian, a kopt egyház németországi vezetője azt közölte, a keresztény vendégmunkások éppen hazafelé készültek, amikor a terroristák feltartóztatták a buszukat. Sosem kértek váltságdíjat értük. A tekintélyes kairói Al-Azhar Egyetem barbárnak nevezte a gyilkosságot. Az egyetem szerint a tettnek semmi köze sincs a valláshoz. Az Egyesült Államok is elítélte a terrorakciót.
A gyilkosságot hírek szerint Tripoliban hajtották végre, s az egyiptomiakat Líbiában rabolták el decemberben, illetve januárban. Egy szegény líbiai faluban dolgoztak, s nyilvánvalóan vallásuk miatt rabolták el őket. Az ötperces felvételen a fekete ruhába öltözött dzsihadisták a narancsszínű ruhába öltöztetett koptokat kísérik a tengerparton. Majd térdre állítják, lefejezik őket. A felvételen elhandgik, „a tenger, amibe Oszama bin Laden testét dobtátok, a vizet a véretekkel elegyítjük”. Több halálra ítélt, imádkozott életének utolsó pillanataiban. Az AP hírügynökségnek az tűnt fel, hogy az egyik merénylő „észak-amerikai akcentussal” beszélte az angolt. A videót egy olyan honlapon tették közzé, amely az iszlamistákat támogatja.
Az egyik meggyilkolt férfi testvére azt mondta, nem „turizmusból vagy saját szórakoztatásukra mennek az emberek Egyiptomból Líbiába, hanem azért, hogy pénzt keressenek”. A 88 milliós Egyiptomban a lakosság körülbelül 10 százaléka kopt keresztény.
Az IS Szíria és Irak mintegy harmadát tarja ellenőrzése alatt, de Líbiában is egyre aktívabbak az iszlamisták. Az országban az egykori lázadócsoportok rivalizálnak egymással. A bizonytalan helyzet miatt Olaszország vasárnap bezáratta tripoli nagykövetégét.
A New York Times szerint Líbiában három csoport, keleten a Barqa, nyugaton a Tripolitania, délen pedig a Fezzin tartja magát az IS követőjének. Az országban az arab tavasz, illetve Moamer el-Kadhafi forradalmi vezető megbuktatása kaotikus állapotokat idézett elő, ma is a különböző fegyveres csoportok egymás elleni hadakozása határozza meg az ország mindennapjait. Két egymással szemben álló kormányzat tartja magát az ország legitim vezetőjének, az egyik iszlamista. A szélsőséges iszlamisták eddigi legsúlyosabb akciójukat múlt hónapban hajtották végre, amikor támadást intéztek egy szálloda ellen, Tripoliban, s kilenc személyt gyilkoltak meg.