Országgyűlés;Kövér László;munkarend;

Állt az egész Ház, bár Kövér Lászlónak nem tetszett a főrabbiról való megemlékezés FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Kövér kéthetes Háza

A szokásoktól eltérően a miniszterelnök évadnyitó felszólalása nélkül kezdődött meg tegnap az Országgyűlés tavaszi ülésszaka, amelyen a kormánypártok elfogadták Kövér László új parlamenti munkarendjéről, a kéthetes ülésezési ciklusról szóló javaslatát, így interpellációk is csak kéthetente lesznek. Az MSZP-s képviselők Schweitzer József főrabbira is emlékeztek, bár a házelnök Kövér szerint ezzel durván megsértették a házszabályt.

Még a napirend elfogadása előtt elhagyta a parlamenti üléstermet Orbán Viktor, így a szokásostól eltérően, miniszterelnöki évadnyitó felszólalás nélkül kezdődött meg tegnap az Országgyűlés tavaszi ülésszaka. Kormánypárti szavazatokkal fogadták el Kövér László új munkarendre vonatkozó, az ellenzéki munkát erősen korlátozó házelnöki javaslatát, amely szerint az Országgyűlés két hétre fogadná el napirendjét. Az egyik héten hétfőn, kedden, szerdán és csütörtökön lennének plenáris ülések, míg a másik héten csak a hét első napján. Az Országgyűlés honlapja szerint az új ülésezési rend márciustól lépne életbe, és - kisebb, például ünnepek miatti eltérésekkel - e szisztéma szerint zajlana a tavaszi rendes ülésszak, amely június 15-én érhet véget.

Emlékezés Schweitzer József főrabbira

Egyperces néma csenddel szeretett volna megemlékezni a február 6-án elhunyt Schweitzer József főrabbira az MSZP, ám ezt Kövér László házelnök durva házszabálysértésnek vette. Történt ugyanis, hogy egyik felszólalása végén Tóbiás József MSZP-elnök arra kérte képviselőtársait, álljanak fel, de addigra már kikapcsolták a mikrofonját, így a szocialistákon kívül mások nem hallhatták, mit kezdeményezett. Így csak az MSZP-sek álltak fel, a többiek nem tudták, mi legyen. Kövér maga is felállt, de azután elmondta: vannak írott és íratlan szabályok a parlamentben, amiket áthágott Tóbiás. "Nem hozzuk az embert olyan kényelmetlen helyzetbe, hogy az egy tiszteletre méltó embernek a meggyalázása legyen. Erkölcsi nyomás alá helyezték most a parlamentet" - fakadt ki Kövér, aki elmondása szerint már akkor tisztelte a főrabbit, amikor Tóbiás még azt sem tudta róla, kicsoda.

A gond csak az Kövér javaslatával, hogy – mint az MSZP rámutatott – így is kapkodva születnek a törvényjavaslatok, és emiatt többször kell visszatérni egy-egy törvény módosítására, mint az útdíj esetében, ráadásul ez még nem garantálja az átlátható törvényalkotást. A második hét hétfőn nem lesz interpelláció, és nem lesz szükséges a határozatképesség. „Az előterjesztés arról szól, hogy a második héten nem kell jelenlétet biztosítani, így nem csak a dupla fizetés után rohangálnak, nem akarnak csak kéthetente bejárni dolgozni. Minden más csak púder" – fogalmazott a szocialista Harangozó Tamás. „Kéthetente két óra nem egyenlő heti egy órával” – mutatott rá az LMP-s Szél Bernadett, miközben amúgy sincsenek érdemi viták a javaslatokról. Az ellenzéki kritikákra a fideszes Gulyás Gergely azzal reagált, hogy lassúbb lesz a törvényhozás, nem érti, mi ezzel a baj. Gulyás szerint eddig négy hét alatt, most rendes eljárásban öt hét alatt lehet egy törvényt elfogadni.

A képviselők elfogadták azt az előterjesztést is, amely az azonnali kérdések és kérdések tárgyalását érintő házszabálytól való eltérésről szólnak, a képviselők sokszor így is a házszabálytól eltérően fogadják el – az éppen a Fidesz-KDNP által ad hoc jelleggel benyújtott – törvényeket.

Az interpellációk sorában Harangozó azt is firtatta, vajon ki a felelős az Ökotárs lerohanásáért, hiszen január végén a Budai Központi Kerületi Bíróság is kimondta, hogy törvénytelen volt a rendőrségi vegzálás. (A bíróság az Ökotárs Alapítványnak a Nemzeti Nyomozó Iroda intézkedése elleni panaszának adott helyt.) ”Direkt politikai megrendelést teljesített a rendőrség, vagy egyes rendőri vezetők megfelelési kényszerének következménye volt az intézkedés?” – kérdezte Harangozó, aki szerint az sem helytelen következtetés, hogy akkor a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal norvég alapot vizsgáló tevékenysége is törvénytelen lehet.

Orbán Viktor és L. Simon László: a kormányfői évadnyitó most elmaradt FOTÓ: TÓTH GERGŐ

Orbán Viktor és L. Simon László: a kormányfői évadnyitó most elmaradt FOTÓ: TÓTH GERGŐ

„A rendőrség 2006 októberében volt a kormány kezében a civilek megfélemlítésének eszköze” – adott kitérő választ Kontrát Károly belügyi államtitkár, aki szerint „egy szabályszerűen meghozott” nyomozóhatósági döntést egy későbbi bírósági határozat tükrében „nem lehet felelősségi kérdésként értelmezni”. Kontrát azzal próbált érvelni, hogy a bíróság nem az egész ügy megalapozottságával kapcsolatban hozott döntést.



Mindenképpen újra kell gondolni a menekültügyi szabályozást, mert a vonatkozó törvény nem orvosolja az Európában most felvetődött problémákat - mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter hétfőn az Origónak adott interjújában.