kormány;ellenzék;Policy Agenda;Merkel és Putyin;

2015-02-18 12:05:00

Putyin látogatás: " Orbán sikeresen képviselte az orosz érdekeket"

Az első félév meghatározó belpolitikai ügye volt a német kancellár és az orosz elnök látogatása, valamint az azt övező vita. A kormányra nézve a legjobb olvasata a történetnek, hogy túl vannak rajta, de az ellenzék sem profitált ezekből a látogatásokból- írja lapunkhoz is eljuttatott elemzésében a Policy Agenda. De az orosz elnöki vizit kapcsán a Nézőpont intézet is sietett dolgozatot publikálni, amelynek a lényege: bebizonyosodott, hogy Orbán nem hintapolitikát folytat a nyugati szövetségi rendszer tagjaként. A négyszemközti megbeszélésről Szijjártó Péter külügyekkel foglalkozó miniszter adott a közmédiában tájékoztatást, e szerint  3-5 évre lehet elegendő az a gázmennyiség, amit az idén lejáró hosszú távú szerződés alapján még nem hívott le Magyarország, de kedden a Vlagyimir Putyin elnökkel történt politikai megállapodás értelmében lehívhat majd a következő években.

A Policy Agenda által január közepén készített elemzés szerint az első félév várhatóan ötödik legfontosabb eseménye az a diplomáciai nagyüzem, amit a Merkel német kancellár, és Putyin orosz elnök látogatása fémjelez. A Merkel-látogatás, mint kancellári vizit ténye önmagában kedvező a kormánynak, mivel az ellenzék egyik vádja Orbán Viktorral szemben az volt, hogy európai uniós ország vezetője régen látogatott el Budapestre.

Az elemzés szerint nyilvánvaló, hogy a megbeszélések tartalmi előnyt nem hoztak a Fidesz számára, hiszen a médiába kiszivárogtatott, a német cégek gazdasági fejlesztéseire vonatkozó terveket jelentős részben cáfolták, egyértelműen az RTL Klubbal való megállapodási kényszer a kancellári vizit előfeltétele volt, és menekültügyben való lépésváltás is német nyomásra történhetett. Noha ez utóbbi tartalmilag kapóra is jött a magyar kormánynak. Az ellenzék inkább a saját táborának meggyőzésére ugyan kapott muníciókat a német kancellár kormánypolitikát érintő kritikai megjegyzésekből, de ezek korántsem olyan erősségűek, amely hatással lennének a belpolitikai erőviszonyokra. 

A Putyin orosz elnök látogatásának jelentőségét igyekezett tompítani a magyar miniszterelnök - így a Policy Agenda. Ennek köszönhető a gyors kijevi látogatás, illetve az elemzők álláspontja szerint a szerb miniszterelnökkel való találkozó: olyan látszatot akartak kelteni, hogy egy normál munkanap egyik eseménye ez, nem kiemelten jelentős. 

Oroszország semmit nem kér cserébe
Az MTV kedd esti műsorában arra a kérdésére, miszerint  "ha olcsóbban kapjuk majd a gázt, mit kér Oroszország ezért cserébe",  Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azt mondta:  "a gázszállítási megállapodást semmilyen más kérdéssel nem kapcsolták össze, ez egy önálló kérdés." Vagyis semmit.  A tájékoztatás szerint megállapodtak a kis-és középvállalkozások támogatásáról is. 

Ezzel együtt a magyar politikai közéletben az utóbbi életben meglehetősen szokatlan, miniszterelnök és ellenzéki pártok közötti külpolitikáról szóló egyeztetés is azt sugallta, hogy Orbán Viktor nem akarja egyedül viselni az orosz elnök látogatásának terhét. Igyekezett olyan képet kelteni, mintha az ellenzékkel való konzultáció után találkozna Putyinnal, és velük egyeztette a magyar álláspontot.

Természetesen ezt a képzetet a Putyinnal való első kézfogás pillanatáig sikerült keltenie Orbán Viktornak - szögezi le a dokumentum -  mivel utána a találkozó ténye önmagában negatív kontextust adott az egésznek. Azaz amíg a merkeli-látogatásnak már a létrejötte egy pozitív elem a Fidesz számára, ez az orosz elnök esetében éppen fordítva van.Tartalmi szempontból semmi váratlant nem hozott az orosz elnök látogatása, hiszen a gázszállítási szerződés kapcsán egy korábbi megegyezést jelentettek be lényegében. Nyilvánvalóan belpolitikai szempontból ezt a lépést igyekezte a magyar fél a rezsicsökkentéshez, mint jól bevált politikai fegyverhez kötni. Összességében a két találkozó hatása kioltotta egymást. 

Orbán sikeresen képviselte az orosz érdekeket
Az Országgyűlésben napirend előtt felszólaló Tóth Bertalan (MSZP) szerint az orosz elnök keddi budapesti látogatása kizárólag Putyin számára volt előnyös, Magyarország Putyin erőpolitikájának díszlete volt. Parafrazálva Orbán Viktor korábbi kijelentését úgy értékelt: Európában elszaporodtak Putyin pincsijei. "Putyin sikeresen képviselte az orosz érdekeket, ugyanez mondható el Orbán Viktorról is" - fogalmazott.  Az MSZP-s képviselő azt mondta, Putyin arra is felhasználta a látogatást, hogy a Magyarország által le nem hívott gázmennyiséget drágábban adja el, mint azt Európában bárhol értékesíteni tudná. Megjegyezte, kiderült az is, hogy a Gazprom szemet vetett a magyar gáztározókra. Tóth Bertalan azt követelte, a kormány azonnal hozza nyilvánosságra, miről állapodott meg az orosz elnök a magyar kormányfővel.

 Nézőpont Intézet gyorselemzése ország-világgal tudatja: Orbán Viktor miniszterelnöknek a Nyugat szövetségeseként is sikerült eredményes párbeszédet folytatnia Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. 

Orbán az egyik függőséget a másikra cserélte
Szél Bernadett (LMP) értékelése szerint jelen politikai és geopolitika helyzetben Orbán Viktornak egyetlen célja lehetne: az ország szuverenitásának növelése, a függőség csökkentése, de e helyett az egyik függőséget a másikra cserélte. 

Az intézetnek a magyar és orosz vezető keddi budapesti egyeztetéséről az MTI-hez eljuttatott értékelése szerint a pragmatikus találkozó alapján megerősítést nyert, hogy a magyar kormányfő "nem hintapolitikát folytat a nyugati szövetségi rendszer tagjaként, hanem a reálpolitika elveit követi, anélkül, hogy figyelmen kívül hagyná a NATO vagy az EU értékeit és érdekeit".

A  kormánnyal barátságos kapcsolatot ápoló intézet gyorselemzése  leszögezi: meglátásuk szerint a hosszú távú gázszerződés lejárta, a magyar és a regionális energiabiztonság, valamint a gazdasági kapcsolatok erősítése a feszült világpolitikai helyzet ellenére sem engedte a magyar kormányzatnak, hogy halogassa a találkozót.  

A magyar külpolitika viszont ezzel együtt sem tekinthető különutasnak - emelték ki. A dokumentum  hangsúlyozza: a keddi találkozó alapján nehezen lehet a jövőben "egyoldalú oroszpártisággal" vádolni külföldön a magyar kormányfőt. 

Orbán álljon elő a Putyin-tárgyalás konkrétumaival!
Orbán Viktor miniszterelnök a parlament külügyi bizottsága előtt haladéktalanul számoljon be a Putyin-látogatás során lezajlott megbeszélések témájáról, illetve azok esetleges eredményéről. Erre a demokráciában amúgy szokásos "gesztusra" Mesterházy Attila szocialista politikus szólítja fel a kormányfőt, ahogy a volt MSZP-s pártvezető-frakcióvezető a Népszavának elmondta: miközben a világ a közvetlen közelünkben forrong, a magyar politikai szervezeteknek, de a polgároknak is joguk van tudni, miről tárgyal "a fejük felett" választott országvezetőjük.