Habony Árpádnak nem kell aggódnia, ha úri kedve úgy tartja, akár vasárnap is felfrissítheti Gucci táska kollekcióját. A vasárnapi zárva tartás ugyanis nem érvényes példának okáért az Andrássy úti luxus boltokra. Az egykori Sugár, majd Andrássy, ezután Sztálin, később Magyar Ifjúság, azt követően Népköztársaság útja és ki tudja meddig ismét a Monarchia külügyminiszterének nevét viselő sugár út a világörökség része, s mint ilyen, kivételként erősíti a vasárnapi zárva tartás szabályát.
Persze nem csak ez a frekventált hely élvez kiváltságokat, hiszen világörökség a Várnegyed, de a rakpartok is. Ha a Hortobágyon, vagy Hollókőn, esetleg az Aggteleki karsztbarlangokban lenne bevásárlóközpont, esetleg luxus üzlet, azok is nyitva tarthatnának. Ugyancsak szabad a dolgozó családanyákat és apákat kiszipolyozni a kiemelt üdülőkörzetek 60 településén is - legalább a turisztikai főidényben - , de miért maradt ki például a Fertő-tó a kiemelésből? Rejtély. Hacsak nem gyanús labanc kapcsolatai miatt, hiszen nagyobbik része már a sógoroké. Az sem világos, hogy miért pont az a 60 település a kivétel...
A nagy angol drámaíróval szólva, a vasárnapi zárva tartás őrület, de van benne rendszer. Mert az azért rendszerszerűnek tűnik, hogy a világörökség úgynevezett védőzónáját is felmentette a kormány a vasárnapi munkavégzés tilalma alól. Hogy, hogy nem, ez a zóna szinte a teljes budapesti Belvárost, Rogán Antal egykori birodalmát lefedi. Vagyis tovább emeli a vitatott módon eladott ingatlanok értékét.
Kormányprogrammá érett tehát a lázári filozófia, az annyit érsz amennyid van. Ha gazdag vagy, vasárnap is megveheted a napi betevő antik Rolex karórádat, ha szegény maradtál, akkor vasárnap csak egy kicsit drágábban, mint a hipermarketekben, de hozzájuthatsz a kiló kenyérhez, liter tejhez.
Persze csak ha telik rá!