Reflex;RTL;reklámadó;Kolosi Péter;

2015-02-19 17:00:00

Cáfol az RTL: nem szűnik meg a Híradó

Határozottan cáfolta lapunknak az RTL Group és az RTL Klub is azokat a híreszteléseket, amelyek szerint megszűnne a csatorna Híradója, ami az egyik blog állítása szerint része a magyar kormány és az RTL közti megállapodásnak.

„Egyértelműen cáfolni tudom az ilyen és ehhez hasonló pletykákat” – így reagált lapunknak az RTL Group szóvivője, Oliver Fahlbusch egy blog értesülésére, ami szerint a magyar kormány és az RTL az RTL Klub Híradójának megszüntetéséről tárgyalna. Az Egyenlítő blog „kormányzati forrásokra” hivatkozva írt arról, hogy a kormány belátható időn belül módosítaná a médiatörvényt is annak érdekében, hogy a nagyobb kereskedelmi – a 15 százalékos közönségarányt elérő – televízióknak ne legyen kötelező a napi hírszolgáltatás; ugyanis, legalábbis a blog szerint az RTL Klub megválna a „konfliktusokat szülő”, drága híradózástól, és „teljesen” megszüntetné a Híradót.

„Ezúttal is csak megerősíteni tudom, amit korábban is mondtunk: az RTL Magyarország elkötelezett a független hírszolgáltatásban., és folytatni fogja azt” - hangsúlyozta Fahlbusch, hozzátéve: a független, tisztességes és pártatlan hírszolgáltatást tűzték zászlajukra nem csak az RTL Klub, hanem más európai országok esetében is, ahol az RTL jelen van.

A médiatörvény vonatkozó 38. paragrafusa azt mondja ki, hogy a legalább 15 százalékos közönségaránnyal bíró rádió- és televízióadóknak kötelező reggel legalább 15 perces, este pedig legalább 20 perces önálló hírműsor előállítása, ráadásul azt is előírja, hogy bűnügyi hírekkel maximum a híradó 20 százalékát tölthetik meg.

Ehhez képest, mint lapunknak Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója elmondta, a csatorna napi másfél órányi hírműsort gyárt. Ebből önmagában 50 perces a 18 órás Híradó, vagyis elég feltűnő volna, ha eltűnne. Kolosi egyébként annyira irreálisnak tartja a blog által leírtakat, hogy nem is kíván foglalkozni vele.

Egyébként is érthetetlen felvetés a Híradó beáldozása, hiszen nem csak, hogy több százezer új nézőt hozott az RTL-nek a kritikusabb hangvétel, de naponta stabilan egymillió embert érdekel a műsor.

Mindezek mellett továbbra is tartja magát a feltételezés, amely szerint az RTL valamilyen vállalást tett a kormánnyal folytatott tárgyalásokon azon túl, hogy visszavonja a tavaly október óta Európai Bizottság előtt lévő, a reklámadó miatt tett panaszát, amelynek vélhetően az Európai Bíróság helyt adna. Vagyis biztosan kártérítésre, azaz az RTL által már befizetett négymilliárd forintnyi reklámadó – és kamatai – visszafizetésére kötelezheti a magyar államot. Thomas Rabe, az RTL német tulajdonosa, a Bertelsmann-csoport igazgatója jövő kedden érkezik Magyarországra.

Lapunk értesülései szerint, ha valamilyen formában az RTL mégis arra kényszerülne, hogy kevesebb közszolgálati tartalmat kell sugároznia egy kétharmados törvénymódosítás után, ami csökkentené a közszolgálatiság arányát, akkor a főcsatornáról minden hírműsort átvinnének az RTL II-re.

Mint ismeretes, az RTL Klub térdre kényszerítését célzó reklámadó ügye vezette nyílt színre az Orbán Viktor és Simicska Lajos, a Fidesz egykori gazdasági igazgatója, a kormányfő régi barátja közötti konfliktust. Az ominózus „fekete péntek” óta pedig – mikor a Simicskához köthető médiumok vezetői távoztak, amire az üzletember keményen kirohant a sajtóban – Simicska több fronton is szembesülhetett a válaszcsapásokkal. Nemrég azzal, hogy a hozzá köthető Hung-Ister Zrt.-vel az MTVA megszüntette az együttműködést. Bár korábban a vállalkozó érdekeltségébe tartozó Mahir Kiállítás és Rendezvény Kft. építhette a Magyar Turizmus (MT) Zrt. régiós standjait a Hungexpón, az MT, mint most kiderült, az idén már csak egy standdal jelenne meg. És míg a Szerencsejáték Zrt. még 2013-ban is majdnem 400 milliós összértékű megállapodást írt alá a Simicska-birodalom tagjaival, tavaly már sem az I.M.G.-vel, sem a Mahírrel nem kötött szerződést.