vita;Parlament;menekültek;

Jaj, mi lesz velünk?  -  Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára beszél a Magyarországnak nincs szüksége me

- Felélénkült a kormány gerjesztette "csatazaj" a menekültek ügyében

Az utóbbi napokban a sajtóban, elektronikus médiában, a netes fórumokon felélénkült a kormány gerjesztette "csatazaj" a menekültek ügyében, alig akadt olyan, akárcsak távoli összefüggés okán szakértőnek mondható személy vagy szervezet, aki/amelyik ne hallatta volna hangját. A kormány szemmel láthatólag minden fórumot megragad álláspontja sulykolására - az MTI újabban kizárólag "megélhetési bevándorlók" felcímmel ad hírt bármely, a témát érintő eseményről  - így nyilván nem hagyhatta ki a parlamenti vitanap kínálkozó lehetőséget sem. Nos, nem is hagyta ki, négy órás időkeretben ütközhetnek a vélemények az ország házában. 

A Fidesz által kezdeményezett beszédes - pontosabban ellentmondást nem tűrő - Magyarországnak nincs szüksége megélhetési bevándorlókra című vitában elsőként felszólaló Kontrát Károly leszögezte:  az ország nem válhat a megélhetési bevándorlók célországává, ebben a kérdésben nemzeti egyetértésre van szükség. Az ország nem vállalhat több, a megélhetési bevándorlók jelentette terhet, új szabályokat kell alkotni, amelyek szigorítanak az eljárásokon, lerövidítik az ügymenetet. A belügyi tárca államtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy az utóbbi években jelentősen megnőtt a Magyarországra illegálisan belépők száma, de az ide érkezők jelentős része nem valódi menekült, mert nincs háború hazájukban, nem üldözik őket.  A bevándorlók jelentette sötét és veszedelmes jövőt érzékeltetve Kontrát Károly jelezte:  Magyarország ma még tranzitországnak számít, de ha nem születik hatékony megoldás a menekültáradat kezelésére, hamarosan célországgá válhatunk.

 A DK nem vesz részt az ülésen

A Demokratikus Koalíció független parlamenti képviselői nem vesznek részt a megélhetési bevándorlás visszaszorításáról szóló pénteki vitanapon, mert nem kívánnak asszisztálni a menekültügy körül kialakult "szégyenletes és gyalázatos színjátékhoz" - közölte budapesti sajtótájékoztatóján a párt alelnöke. Niedermüller Péter azt mondta, a vitanap csak arra jó, hogy elterelje a figyelmet a kormányközeli vállalkozók és a kormánytagok "korrupciós ügyeiről", illetve arról, hogy a magyar miniszterelnök elszigetelődött az EU-n belül.  Az EP-képviselő azt is hangsúlyozta, hogy az európai közösségen belül Magyarország fogadta el a legkevesebb menekültkérelmet. 

Az Együtt nem szólal fel a kormány "színjátékában"

Az Együtt képviselői nem szólalnak fel a megélhetési bevándorlás visszaszorításáról szóló vitanapon, mert nem asszisztálnak a kormány "színjátékához" - ezt Szabó Szabolcs független képviselő közölte szintén egy budapesti sajtótájékoztatón. Az Együtt szerint a bevándorlással foglalkozni kell, az Európai Bizottságnak és az uniós tagállamoknak egy konszenzusos, új politikát kell kidolgozniuk, mert az EU déli határait gyakorlatilag ostromolják a menekültek és a bevándorlók - közölte a politikus.Kiemelte, hogy a bevándorló és a menekült külön fogalom, amelyeket a kormányzati kommunikáció tudatosan összekever. Úgy állítják be ezeket a szerencsétlen embereket, mintha kihasználnák Magyarországot és a magyar adófizetőkön élősködnének. Az Együtt arra szólít fel, hogy  a kormány fejezze be "ezt az aljas kommunikációs kampányt", és az európai normáknak megfelelően kezelje a problémát.  

MSZP: új ellenségkép kialakítása a cél

Harangozó Tamás, az MSZP vezérszónoka kiemelte: minden ésszerű szakmai javaslatról készek tárgyalni, amely a magyar emberek biztonságát erősíti, és a menedékjogot kérőket emberként kezeli, humánus és tisztességes elbánást biztosít. Közölte: ha valóban szükséges a vonatkozó törvények módosítása, akkor konstruktív partnerek lesznek, de a leghatározottabban fellépnek, ha a most tapasztalt menekülthullámot a Fidesz hisztériakeltésre, az idegengyűlölet szítására kívánja felhasználni. A politikus szerinte jelenleg utóbbinak lehetnek tanúi. A cél egy új ellenségkép kialakítása, amellyel ismét gyanakvást és félelmet lehet kelteni. Harangozó Tamás szavai szerint amit a Fidesz előad, az a legsötétebb, legaljasabb politikai propaganda, gátlástalan manipuláció, amelynek során a valós adatokat, féligazságokon alapuló közhiedelmekkel és nyilvánvaló otromba hazugságokkal mossák össze. A kormányfő az emberek legösztönösebb félelmeinek felerősítéséből kíván politikai tőkét kovácsolni, miközben közel félmillióan hagyták el az országot megélhetési okokból - jelentette ki a szocialista politikus.

MLP: a menekültekből nem lehet céltáblát csinálni

A Magyar Liberális Pártnak elfogadhatatlan, hogy a Fidesz propagandacélokra próbálja felhasználni a menekülteket - mondta pénteki, budapesti sajtótájékoztatóján a párt elnöke. Fodor Gábor kijelentette: ezekből az emberekből nem lehet céltáblát csinálni. Hangsúlyozta, hogy a menekültkérdés valóban probléma Európában, és arra a létező uniós szabályok nem tudnak megoldást adni. Ezért azon kell gondolkodni, hogy az egyre nagyobb létszámban érkező menekülteket hogyan lehet emberiességi szempontok és az uniós értékek alapján segíteni - szögezte le. Fodor Gábor szerint a Fidesz a belső problémáiról akarja elterelni a figyelmet, de a menekültkérdés középpontba állításával csak le fogja járatni az országot.

LMP: összekeverik a terrorizmust a bevándorlással

Schiffer András, az LMP vezérszónoka arról beszélt, hogy januárban, a Charlie Hebdo elleni merényletet követően a kormányzat még a terrorizmus elleni nemzeti stratégiáról akart egyeztetni. Az elmúlt hetekben viszont már nem egy nemzeti terrorizmusellenes stratégiáról beszélnek, ugyanis "lazán, gátlástalanul" összekeverték a terrorizmust a bevándorlással, a bevándorlókat, a menekültekkel - folytatta. Érdekesnek nevezte, hogy a bevándorlók problémája nem létezett a merénylet előtt, most viszont "ez csúszott fel a Fidesz kommunikáció élére". Hangsúlyozta, hogy a kormánypárti politikusok által most közölt számadatok már a merénylet előtt is ismertek voltak.

Szavai szerint ez arra bizonyíték, hogy szavazatszerző szándék és gátlástalanság vezeti a kormánypártokat. Kiemelte, meg kell különböztetni a menekültet, az oltalmazottat és a menedékest. Egyúttal felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt 15-20 évben Magyarországon letelepedett bevándorlók foglalkoztatási, aktivitási rátája magasabb a magyar átlagnál, köreikben alacsonyabb a munkanélküliség és több társadalombiztosítást, több adót fizetnek. Szerinte a kormányoldal folyamatosan csúsztat, tudatosan összekeverve a menekülteket az illegális bevándorlókkal. Úgy ítélte meg: amíg az uniónak nincs válasza a globális egyensúlytalanságra, a probléma újra fog termelődni.

Fidesz: kötelesség ezzel a kérdéssel foglalkozni

Kósa Lajos, a Fidesz vezérszónoka szerint a hozzánk illegálisan érkezők menekült státus iránti kérelmének döntő többsége nem jogos. Elmondta, hogy az idén érkezett több mint 26 ezer menedéket kérőből több mint 22 ezer Albániából jött. A probléma Magyarországot terheli - nyomatékosította a fideszes politikus - hozzátéve, hogy napi 4600 forintot kell fordítani egy menekültre. A Keleti pályaudvaron már az ügyben sajtótájékoztatót tartó Rogán Antal, a kormánypárt másik vezérszónoka arról beszélt: ha visszatérnek a 2012 előtti szabályokhoz, és az illegális bevándorlókat őrizetbe veszik, kötelezettségszegési eljárással kell szembenézni Magyarországnak. Hozzátette: ezzel tisztában vannak, de nincs idő megvárni, amíg az unió a vonatkozó joganyagot átalakítja. Szerinte a korábbi rendszer hatékony, sikeres volt, távol tartotta a bevándorlókat, és nem került sokba az országnak. 

A Jobbik "azonosítatlan elemeknek" nevezi a "bűnöző menekülteket"

Z. Kárpát Dániel a Jobbik vezérszónoka arról beszélt, hogy az "úgynevezett menekültek" között számtalan bűnöző lép be az országba, a menekültszállók azonosíthatatlan elemekkel vannak tele. A politikus közölte: a Jobbik azt szeretné, hogy állítsák vissza a határőrséget, lakott területeken belül pedig ne legyenek részben vagy egészben nyitott menekültszállók.

A KDNP A szigorú szabályozást sulykolja

Firtl Mátyás, a KDNP vezérszónoka idézte II. János Pál pápa 2001-ben elmondott szavait, amelyek szerint az egyház minden ember számára elismeri azt a jogot, hogy elhagyja hazáját, az egyes államoknak azonban joguk van ahhoz, hogy szabályozzák a migráció mértékét, és hogy védjék saját határaikat. A képviselő elsorolta, hogy 2012-ben 2150-an, 2013-ban 18 900-an, 2014-ben 42 700-an próbáltak illegálisan bejutni Magyarországra és ez a szám idén már meghaladja a 26 ezret.

Azt is hangsúlyozta, hogy a felpuhított rendszeren mindenképpen szigorítani kell, ezért olyan törvényt kell hozni, amelynek alapján a lehető legrövidebb időn belül kitoloncolhatják az érkezőket, annak érdekében, hogy az ország ne váljon menekülttáborrá. A nagyfokú migráció biztonsági és egészségügyi kockázatokat is magában hordoz - tette hozzá.

Kész Zoltán szerint aki nem az "esélyes jelöltre" szavaz, az a Fidesz hatalomban maradását segíti - hangzott el a független országgyűlési képviselőjelölt pénteki veszprémi sajtótájékoztatóján.