Libor Kazda, a FAÚ igazgatója a közszolgálati hírtelevízióban (CT24) felhívta a figyelmet arra, hogy számos külföldi cég, döntő mértékben oroszok, Csehországot tranzitországként használják nyereségeik adóparadicsomokba menekítéséhez. "Tavaly ezt a jelenséget kockázatként értékeltük, korábban ez nem így volt" - mutatott rá.
Az adóparadicsomokba utalt pénz nem mindig hozható összefüggésbe törvényellenes cselekményekkel. "Nem minden esetben van szó pénzmosásról. Amennyiben létezik ilyen gyanú, kivizsgáljuk az esetet. Általánosan azonban elmondható, hogy Csehország nem működik pénzmosodaként" - szögezte le a FAÚ igazgatója.
Kifejtette: ezen külföldi vállalkozói csoportok tagjai már hosszabb ideje Csehországban élnek, vállalkozásaik más országokban működnek, de a pénzek továbbítására csehországi bankokat használnak. Kevés olyan eset van, amikor a külföldi cégek Csehországban szerzett nyereségüket menekítik adóparadicsomokba.
A FAÚ éves jelentése szerint tavaly 3192 gyanús pénzügyi tranzakciót vizsgáltak meg a hivatalok, míg 2013-ban csak 2721-et. A gyanús tranzakciók 70 százalékára a bankok hívták fel a hatóságok figyelmét. Büntetőeljárást tavaly 263 esetben indítottak, míg 2013-ban 177 alkalommal. A FAÚ a gyanús pénzügyi tranzakciókkal kapcsolatban tavaly 2,18 milliárd koronát foglalt le - írja a Právo című napilap. Andrej Babis pénzügyminiszter szerint a felderített esetek számának megugrása azt mutatja, hogy sikerült javítani a FAÚ tevékenységének hatékonyságát.