gazdasági válság;Ukrajna;áremelkedés;

2015-02-27 11:25:00

Újabb "Majdan" fenyegeti az ukrán vezetést

Az ukrán nemzetgazdaság gazdaság helyzete válságos. A kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott megbeszéléseket követően módosította a 2015-ös büdzsét. A parlament elé terjesztett törvénytervezet már 5,5 százalékos visszaesést prognosztizál, a két hónapja elfogadott eredetiben még 4,3 százalék szerepelt, 17 hrivnyás dollárárfolyammal és 13,1 százalékos inflációval számolt. Az új változat már 26 százalékos pénzromlással és 21 hrivnya 70 kopejkás dollárértékkel kalkulál. Az ukrán média szerint azonban ez a változat sem reális, sőt köszönő viszonyban sincs a valósággal, hiszen a dollár ára máris átlépte a 30-as határt.

Mindezek mellett drágulnak az energiahordozók – az áram például 40 százalékkal, a gáz ára négyszeresére nő-, ami automatikusan a közműdíjak, a fogyasztási cikkek és a szolgáltatások árának emelését jelenti. Ugyanakkor a büdzsé nem számol a minimálbér és a nyugdíj emelésével, miközben a lakosság nagy többsége mélyen a szegénységi szint alá süllyedt. Ám a csőd szélére került Ukrajna csak így juthat a túléléshez elengedhetetlen újabb, 17,5 milliárd dolláros hitelhez.

Elemzők szerint a drasztikus drágulás a kilencvenes évekéhez hasonló válsághelyzetet fog eredményezni, amikor a fizetésképtelenek a közműdíjak 80 százalékával maradtak adósok. Ukrajna egyes régióiban már 1 000 hrivnyát kell fizetni egy zsáknyi, azaz 50 kg cukorért, annyit, amennyit nagyon sok nyugdíjas kap havonta az országban — közölte az UNN Hírügynökség. Az írás szerint drasztikusan emelkedett a liszt ára is: a korábbi 240-250 helyett már 450-500 hrivnyát kérnek el zsákjáért, míg a kiskereskedelemben 10-11 hrivnyát kerül kilója 4-6 hrivnya helyett. Egyre nő a hiány az alapvető élelmiszerek tekintetében, voltak olyan hírek is miszerint a nagy bevásárlóközpontok korlátozni fogják a felvásárolható mennyiséget, de ez nem bizonyult igaznak – egyelőre.

„Ma a nehézségeket a háborús helyzettel indokolja a kormányzat, de a szakember szerint ezzel nem lehet a végtelenségig takarózni, a nép nem fogja tűrni az elszegényedést” – állítja a Kárpáti Igaz Szó. A Razumkov Központ által készített felmérés szerint a lakosság 29 százalékának már elfogyott a türelme. További 33,5 százalék pedig csak az év végéig hajlandó elviselni életkörülményei romlását.

Szakértők már rég figyelmeztettek arra, hogy újabb Majdan következhet, amely a társadalmi elégedetlenségre építve elsöpörheti az új hatalmat is.

Most már tényleg kivonják a nehézfegyverzetet

Megerősítette az EBESZ –misszió is, hogy Kelet-Ukrajnában mind az ukrán hadsereg, mind a Moszkva-barát szakadárok megkezdték a minszki fegyverszünetben előírt nehézfegyverzet kivonását a frontvonalról. Az EBESZ megfigyelő missziója számos kulcsfontosságú információt bekér a szemben állóktól. Nemcsak arról kell adatokat szolgáltatniuk, hogy jelenleg hol vannak a nehézfegyvereik, hanem az elszállításuk útvonaláról és későbbi tárolási helyükről is informálniuk kell a missziót. Az ukrán hadsereg csütörtök délután kezdte meg a nehézfegyverek visszavonását Kelet-Ukrajnában. A luhanszki szakadárok ekkor azt jelezték, nehézfegyverzetük 80 százalékát már elszállították.