Mindezek mellett drágulnak az energiahordozók – az áram például 40 százalékkal, a gáz ára négyszeresére nő-, ami automatikusan a közműdíjak, a fogyasztási cikkek és a szolgáltatások árának emelését jelenti. Ugyanakkor a büdzsé nem számol a minimálbér és a nyugdíj emelésével, miközben a lakosság nagy többsége mélyen a szegénységi szint alá süllyedt. Ám a csőd szélére került Ukrajna csak így juthat a túléléshez elengedhetetlen újabb, 17,5 milliárd dolláros hitelhez.
Elemzők szerint a drasztikus drágulás a kilencvenes évekéhez hasonló válsághelyzetet fog eredményezni, amikor a fizetésképtelenek a közműdíjak 80 százalékával maradtak adósok. Ukrajna egyes régióiban már 1 000 hrivnyát kell fizetni egy zsáknyi, azaz 50 kg cukorért, annyit, amennyit nagyon sok nyugdíjas kap havonta az országban — közölte az UNN Hírügynökség. Az írás szerint drasztikusan emelkedett a liszt ára is: a korábbi 240-250 helyett már 450-500 hrivnyát kérnek el zsákjáért, míg a kiskereskedelemben 10-11 hrivnyát kerül kilója 4-6 hrivnya helyett. Egyre nő a hiány az alapvető élelmiszerek tekintetében, voltak olyan hírek is miszerint a nagy bevásárlóközpontok korlátozni fogják a felvásárolható mennyiséget, de ez nem bizonyult igaznak – egyelőre.
„Ma a nehézségeket a háborús helyzettel indokolja a kormányzat, de a szakember szerint ezzel nem lehet a végtelenségig takarózni, a nép nem fogja tűrni az elszegényedést” – állítja a Kárpáti Igaz Szó. A Razumkov Központ által készített felmérés szerint a lakosság 29 százalékának már elfogyott a türelme. További 33,5 százalék pedig csak az év végéig hajlandó elviselni életkörülményei romlását.
Szakértők már rég figyelmeztettek arra, hogy újabb Majdan következhet, amely a társadalmi elégedetlenségre építve elsöpörheti az új hatalmat is.
Most már tényleg kivonják a nehézfegyverzetet
Megerősítette az EBESZ –misszió is, hogy Kelet-Ukrajnában mind az ukrán hadsereg, mind a Moszkva-barát szakadárok megkezdték a minszki fegyverszünetben előírt nehézfegyverzet kivonását a frontvonalról. Az EBESZ megfigyelő missziója számos kulcsfontosságú információt bekér a szemben állóktól. Nemcsak arról kell adatokat szolgáltatniuk, hogy jelenleg hol vannak a nehézfegyvereik, hanem az elszállításuk útvonaláról és későbbi tárolási helyükről is informálniuk kell a missziót. Az ukrán hadsereg csütörtök délután kezdte meg a nehézfegyverek visszavonását Kelet-Ukrajnában. A luhanszki szakadárok ekkor azt jelezték, nehézfegyverzetük 80 százalékát már elszállították.