Ukrajna;Kijev;EBESZ;tűzszünet;ukrán válság;minszki megállapodás;Valerija Hontareva;

2015-02-28 06:32:00

Imitált fegyverzetkivonás

Az EBESZ megfigyelői megerősítették, hogy Ukrajnában mindkét fél megkezdte a nehézfegyverzet kivonását, de az ukrán vezérkar szerint szakadár oldalon „egyelőre csak imitálják” a visszavonulást. Tegnap újabb halálos áldozatokat követelt a tűzszünet, Kijevben csütörtökön este erőszakba torkolt a hrivnya összeomlása miatti „pénzügyi Majdan”.

Újra három ukrán katona vesztette életét, a néhány napig működő kelet-ukrajnai tűzszünetet tegnap ismét összecsapások szakították meg. Andrij Liszenko, a terrorellenes hadművelet szóvivője heti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy a szakadárok a frontvonal mentén fegyveres alakulatokat vonnak össze és fennáll a támadás veszélye. A vezérkar álláspontja szerint a szakadárok - akik már csütörtökön azt állították, hogy nehézfegyverzetük 80 százalékát visszavonták, miközben Kijev csak tegnap kezdte el azt - ”csak imitálják” a kivonulást. Petro Porosenko államfő egy televíziós szerpelése során pedig arról beszélt, hogy még abban az esetben is fennmaradna az ország keleti irányból való veszélyeztetése, ha tökéletesen működni kezdene a tűzszünet.

A háború és a gazdasági nehézségek sújtotta lakosság egyre türelmetlenebb a kormányzattal szemben, mintegy igazolva azt a szakértői figyelmeztetést, hogy ha az új hatalomnak nem sikerül enyhíteni a gazdasági, szociális gondokon, egy újabb Majdannal kell számolnia, amely ezúttal őt söpri el. Az első erre utaló jelek megmutatkoztak. Kedden tüntetések kezdődtek a kijevi Ukrán Nemzeti Banknál a nemzeti fizetőeszköz, a hrivnya összeomlása miatt, csütörtökön este pedig erőszakba torkolt a megmozdulás. (Tavaly a rendszerváltáskor egy hrivnya 8,28 dollár volt, jelenleg a bankközi valutapiacon 29,50-33,50 hrivnya/dollár szinten állt, a feketepiacon pedig 30-38 hrivnya között mozgott.) Négyen megsérültek, két személyt kórházba kellett szállítani. A hrivnya drámai összeomlása miatt tiltakozók a tavalyi Majdan mintájára sátortábort állítottak fel a bank bejáratánál. A tiltakozók maguk nevezték pénzügyi Majdannak akciójukat, Valerija Hontareva jegybankelnök és helyettese távozását követelték.

A megmozdulás akkor torkollt erőszakba, amikor a rendfenntartók megpróbálták felszámolni a sátortábort. A tüntetők és a rendőrség összetűzésének a nemzeti gárda közbelépése vetett véget. A rendőrség cáfolta, hogy a belügyminisztérium kötelékéhez tartozó gárda erőszakot alkalmazott volna, a kijevi média azonban cáfolja ezt, állítja, hogy gumibotokat is bevetettek, majd buldózerekkel takarították el a tiltakozók táborát.

A Razumkov Központ által készített felmérés szerint a lakosság 29 százalékának már elfogyott a türelme. További 33,5 százalék pedig csak az év végéig hajlandó elviselni életkörülményei romlását.

Gázvita a szakadár területekért

Maros Sefkovic, az EU energiaügyi biztos háromoldalú – orosz-ukrán-EU – tanácskozást kezdeményezett március 2-ára Brüsszelbe a szakadár területek gázellátása kapcsán kirobbant orosz-ukrán vita miatt. Az EU azt szeretné elkerülni, hogy egy esetleges orosz-ukrán szakítás veszélybe sodorja az Európába ukrajnai tranzittal eljutó orosz földgázt. Tegnap Alekszandr Novak elfogadta a meghívást, az ukrán miniszter egyelőre nem válaszolt. Novak jelezte, hogy Oroszország leállítja a gázexportot Ukrajnának, ha a hétfői megbeszélések megkezdéséig Kijev nem utalja át előre a márciusi gázszállítások ellenértékét. A Gazprom tegnap bejelentette, hogy Kijev ugyan átutalt 15 millió dollárt a márciusi szállításra, de ez csupán 24 órás ellátást fedez. Az orosz gázóriás múlt héten kezdett napi 12 millió köbméter gázt szállítani a donyecki és luhanszki területre, miután Kijev leállította a szakadár régió gázellátását a vezetékek megrongálódására hivatkozva. Moszkva szerint a gázért Kijevnek kell fizetnie, amire a Naftogaz nem hajlandó, állítva, hogy nem tudja ellenőrizni a szállítást.