LMP;Schiffer András;Paks II.;paksi bővítés;atv start;

2015-02-28 06:04:00

Schiffer: lopni akarnak

Harminc évre titkosítja a paksi erőmű bővítésével kapcsolatos üzleti és műszaki adatok egy részét a kormánypárti többség, mert ez az ellenzék által elfogadhatatlan javaslat tegnap a törvényalkotási bizottságban zöld utat kapott. Ezt követően várhatóan az Országgyűlés is támogatja majd az elképzelést, amelyet Schiffer András minősített hazaárulásnak nevezett. Az LMP frakcióvezetője szerint ez a mostani módosító javaslat valójában azt jelenti, hogy "lopni akarnak".

Szijjártó Péter, még a bizottsági ülés előtt az ATV Startban azt állította, hogy a parlament két paksi szerződést is tárgyalt, így a képviselők rendelkeznek információkkal. A külgazdasági és külügyminiszter megismételte, hogy a kormány jó üzletet kötött Oroszországgal. Szél Bernadett szerint azonban a képviselők nem ismerik a bővítés részleteit. Az LMP társelnöke, aki már az előző kormányzati ciklusban is harcolt azért, hogy átlátható legyen a beruházás, lapunknak elmondta, megvalósítási megállapodásokba foglalták a részleteket, nem olyan szerződésekbe, amelyeket az Országgyűlésnek jóvá kell hagynia. A képviselők elé az elhíresült Orbán-Putyin paktum került, azokat a dokumentumokat azonban, amelyekből kiderül, mennyibe kerül a beruházás, milyen lesz Paks II, milyen hűtőberendezéseket akarnak használni, nem ismerik.

Az egész kormány mellébeszél - reagált Szijjártó kijelentésére az ökopárt társelnöke. Hozzátette, az sem derült ki, szükség van-e erre a beruházásra, mennyi áramot fog termelni Paks II és azt mennyiért lehet majd értékesíteni. A megállapodásról is csak egy kormányszóvivői tájékoztatóból értesülhetett a közvélemény. A képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a beruházást mentesítik a közbeszerzési kötelezettség alól, így a kormány annak adhat majd megbízást, akinek akar. Szél elfogadhatatlannak tartja a titkosítást, a bővítés költségeit ugyanis a magyar állampolgárok fogják megfizetni.

Miután tegnap minden ellenzéki párt bírálta a javaslatot, a Fidesz közleményben tudatta, hogy kizárólag olyan adatok vonatkozásában teszik lehetővé a 30 évre szóló titkosítást, ahol ez nemzetbiztonsági okok miatt indokolt. Hozzátették: "a paksi atomerőmű 2010-ig a baloldal kifizetőhelye volt", mások mellett Harangozó Tamás is kapott onnan pénzt. Harangozó szerint miután a vitában elfogytak az érvek, érthető, hogy a Fidesz kétségbeesésében alaptalan rágalmakat tartalmazó, személyeskedő közleményt adott ki. Arra emlékeztetett, hogy a személyét érintő, az atomerőművel összefüggésben állított hazugságok miatt a Magyar Nemzet már egyszer kénytelen volt helyreigazítást közölni.