Borisz Nyemcov;Nyemcov-gyilkosság;

2015-03-01 21:04:00

Nyemcov, a liberális reformátor

Borisz Nyemcov az orosz politikai élet emblematikus alakja volt. Liberális reformátorként Borisz Jelcin elnöksége idején tűnt fel, akinek potenciális utódaként is emlegették. Vlagyimir Putyin hatalomra jutása után legismertebb bírálója lett.   

Több ellenzéki mozgalmat alapított, 2003-ig parlamenti képviselő volt, 2012 óta az Oroszországi Republikánus Párt – Népi Szabadság Pártja nevű formáció társelnöke is volt.

A meggyilkolt politikus rendszeresen kapott fenyegetéseket a közösségi oldalakon, s bár többször tett ezért bejelentést a rendőrségnél, a hatóságok tagadják fenyegetettségét. A független Oroszország első politikus nemzedékének egyik legtehetségesebb ifjú képviselőjeként tűnt fel. Jelcin nevezte ki Nyizsnyij Novgorod megye kormányzójává, ahol látványos sikereket ért el. Az általa vezetett kormányzóság vonzotta a külföldi befektetőket, az angolul tökéletesen beszélő, jól kommunikáló Nyemcov a nyugati típusú demokrácia híveként és harcosaként lett ismert. Kormányzóként sem rejtette véka alá véleményét, bírálta a központi hatalmat a csecsenföldi háború miatt. Innen emelte energetikai miniszteri rangba Jelcin, 1997-98-ban pedig a gazdasági reformért felelős miniszterelnök-helyettessé nevezte ki. Politikai hanyatlása ekkor kezdődött, a gazdasági reformkísérlet kudarca és a sokasodó problémák következtében. Az 1998 augusztusában kirobbant orosz gazdasági válság véget vetett kormányzati szerepének.

FOTÓ: Sergey Kiselev/ Getty Images

FOTÓ: Sergey Kiselev/ Getty Images

1999-ben megalapította a Jobboldali Erők Szövetségét (SPS) néhány ismert liberális vezetővel, Igor Gajdárral és Anatolij Csubással. A decemberi választáson mérsékelt sikert értek el, 10 százalékot gyűjtöttek. Frakciójuk kezdetben feltételekkel támogatta az akkor hatalomra került Putyint, de rövidesen éles bírálói lettek, aminek következtében pártjuk komoly népszerűségvesztést szenvedett. A 2003-as választáson nem érték el az 5 százalékos küszöböt, Nyemcov ekkor szorult ki a nagypolitikából. Lemondott a pártvezetésről, üzleti vállalkozásba kezdett, de megpróbálkozott a teljesen széthullott liberális erők egyesítésével is, igaz rendre sikertelenül. A liberális Szolidaritás mozgalomból nem lépett ki és változatlanul Putyin bírálója maradt. Az évek során több, a hatalmat, a korrupciót bíráló jelentést is közzétett.

2011-ben, a választások után Garri Kaszparov sakk világbajnok és Alekszej Navalnij mellett szerepet játszott az ellenzék moszkvai tiltakozó megmozdulásaiban. Ekkor le is tartóztatták több társával együtt, 15 napot ült börtönben. Ez azonban nem szegte kedvét, élesen bírálta Putyint a szoci téli olimpia túlköltekezései és korrupciógyanús botrányai miatt, és mindvégig nyíltan ellenezte a Kreml Ukrajna-politikáját.

FOTÓ: Getty Images

FOTÓ: Getty Images

Az utóbbi években a nagypolitikától viszonylag visszavonultan élt, nem tartozott már a politikai ellenzék élvonalába, meggyilkolása azonban sokkolta Oroszországot. A világbajnok Kaszparov úgy nyilatkozott, hogy a Putyin által teremtett erőszakos és gyűlölettel töltött légkörben elkerülhetetlen volt a vérontás. Az üzenet egyértelmű - „Ha szembeszállsz Putyinnal, az életed kevesebbet ér” – mondta a bajnok. Az atomfizikus végzettségű, környezetvédő politikus négy gyermek apja volt. Többször házasodott, s bár az orosz kormánypárti sajtó azt sugallja, hogy féltékenység állhat meggyilkolása hátterében, volt feleségeivel jó viszonyt ápolt.