Izrael;Benjamin Netanjahu;ENSZ Biztonsági Tanácsa;Amerikai-Izraeli Közügyek Bizottsága;

Netanjahu tegnap Iránt a terror első számú támogatójának nevezte FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARK WILSON

- Netanjahut bírálják

Akár vízválasztó is lehet az Egyesült Államok és Izrael viszonyában Benjamin Netanjahu mai beszéde az amerikai Kongresszusban, hiszen nem Barack Obama hívta meg az izraeli miniszterelnököt, hanem John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke. Az amerikai elnök és körei ezt a diplomáciai alapszabályok megsértésének tartják. Netanjahu beszédében egy esetleges Iránnal megkötendő nukleáris megállapodás veszélyeire akarja felhívni a képviselők figyelmét.

Netanjahu meghívása feszültségekhez vezetett az amerikai belpolitikában. Boehner elismerte, hogy nem egyeztetett a Fehér Házzal az izraeli kormányfő meghívása előtt, Netanjahu azonban mindezek ellenére elfogadta az invitálást. Az izraeli miniszterelnök tegnap felszólalt az Amerikai-Izraeli Közügyek Bizottsága (AIPAC) nevű szervezet ülésén. Mint mondta, nem a Barack Obama elnök vagy az általa betöltött hivatal iránti tisztelet hiányát akarja kifejezni a Kongresszusban elhangzó mai beszédével.

Várhatóan azt ecseteli majd: ha a hatoknak, az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjának (az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország) és Németországnak sikerül megállapodnia Teheránnal a perzsa állam atomprogramjáról, az sem garantálná, hogy Irán ne törekedne a továbbiakban nukleáris fegyverek előállítására. A perzsa állammal folyamatosan zajlanak az egyeztetések, március 31-ig kellene politikai keretmegállapodást kötni, június végéig pedig végső megállapodásra jutni az ügyben.

A képviselőházi és a szenátusi republikánus többség jelezte, szankciókat kíván életbe léptetni Irán ellen, Barack Obama azonban jelezte, megvétózna egy ilyen döntést. Az elnök vétóját a képviselők kétharmada írhatná felül. Mivel azonban a republikánusok ekkora többséggel nem rendelkeznek a Kongresszusban, demokrata képviselőket is meg kell győzniük. Ebben lehetne a segítségükre az izraeli kormányfő. Ugyanakkor több demokrata honatya jelezte, bojkottálja Netanjahu mai beszédét.

Izraeli hírmagyarázók nagyon megosztottak Netanjahu missziójával kapcsolatban. Többen arra figyelmeztetik a miniszterelnököt, hogy belpolitikai okok miatt feláldozza az izraeli-amerikai kapcsolatokat, s ez visszafelé sülhet el.

Március 17-én parlamenti választást rendeznek Izraelben, s amerikai elnök azt közölte, nem kívánja befolyásolni a kampányt Netanjahu esetleges fogadásával. Joe Biden alelnök sem lesz jelen az izraeli miniszterelnök felszólalásán, John Kerry külügyminiszter pedig külföldön tartózkodik. Susan Rice, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója múlt héten a PBS közszolgálati televíziónak adott interjújában úgy foglalt állást, „romboló hatással” lesz az amerikai-izraeli viszonyra az izraeli kormányfő előadása.

Netanjahu egy ízben 1996-ban, első kormányfői megbízatása alkalmával már beszélt a Kongresszusban, akkor Iránt a legveszélyesebb rezsimnek nevezte. Mai felszólalása előtt annyit közölt, hogy tiszteli ugyan a Fehér Házat, de kötelességének tartja, hogy felhívja a figyelmet az Iránnal kapcsolatos veszélyekre.

John Kerry egyébként hétvégén igyekezett csökkenteni a feszültséget, jóhiszeműséget kért az izraeli miniszterelnöktől az Egyesült Államok számára az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalásokkal kapcsolatban. Mint fogalmazott, Izrael most biztonságosabb helyzetben van, mint a nukleáris tárgyalások megkezdése előtt volt. Netanjahu Iránnal szembeni radikális retorikáját egyébként a Moszad, a Sin Bet, valamint az izraeli hadsereg vezetése sem osztja.

Pokolgépes merénylet történt Kairó belvárosának egy forgalmas kereszteződésében, a legfelsőbb bíróság épületének főbejáratával szemben hétfőn, a robbantás legkevesebb tizenegy embert sebesített meg.