Országgyűlés;menekültügy;illegális bevándorlás;

FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava

- A menekültügyről tárgyalt a Ház

Belügyi tárgyú kétoldalú nemzetközi egyezményekről tárgyalt a parlament ülése csütörtökön.

Kontrát Károly államtitkár expozéjában közölte, az egyre súlyosbodó illegális migrációs helyzetben Magyarországon és az EU-ban is egyre hangsúlyosabbá válnak a visszafogadási megállapodások. Ezek célja az, hogy megkönnyítse a szerződő államok területén jogellenesen tartózkodó személyek hazatérését, -szállítását - közölte.

Kiss László (MSZP) nem csupán a visszafogadási egyezményről, hanem az azt követő, szintén Szlovákiával kötött, a határokat átlépő bűnözésről szóló egyezményről is ismertette a szocialisták álláspontját. Közölte, az MSZP minden olyan javaslatot támogat, amely növeli a magyar külpolitika mozgásterét, az ország biztonságát, a két egyezmény pedig ilyen. Ugyanakkor a külügyi tárcának olyan ügyeket is felrótt, amelyek "mételyezik" a két ország kapcsolatát. Ezek közé sorolta a magyar állampolgárság után szlovák állampolgárságuktól megfosztott több tucat felvidéki magyar ügyét, illetve azt, hogy Szlovákiában nincs kinevezve kisebbségi kormánybiztos. Felidézte a nyelvtörvény kérdését, illetve Malina Hedvig kálváriáját.

Bana Tibor (Jobbik) technikai jellegű változtatásként értékelte az egyezmény módosítását. Szerinte pozitív, hogy rendezik a visszafogadási kérelem körüli anomáliákat, azt, hogyindokolni kell a visszautasítást. Mint mondta, az is támogatható, hogy ha a határidő meghosszabbítása után sem érkezik válasz, a visszafogadást elfogadottnak kell tekinteni. Jelezte, a megállapodást alapvetően támogatják.

LMP: riogatás helyett érdemi lépések kellenek

Ikotity István (LMP) közölte, támogatják a javaslatot, amely még egy régi, schengeni megállapodás előttit pontosít. Szerinte az egyezmény kapcsán ismét kiderült, a kormánynak több lehetősége is lenne, hogy érdemi lépéseket tegyen egy ügyben, és nem arra fordítaná az energiáit, hogy riogasson. Azt mondta, ha nem a rövid távú politikai haszonszerzés határozná meg a kormány politikáját, akkor a bevándorlókkal kapcsolatos problémák érdemben kezelhetők lennének. Hozzátette: a kormánynak ebben az ügyben egy szélesebb, uniós szintű változtatás lehetőségét kellene keresnie.

Írásbeli kérdést intéz az Európai Bizottsághoz Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke, európai parlamenti (EP-) képviselő a paksi bővítéshez kötődő információk titkosítása miatt - közölte csütörtökön a párt.