kereskedelem;Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete;kötelező zárva tartás;Sáling József;

2015-03-10 06:18:00

Zárva tartás: lehet, nem lesz rendelet?

Egyre nagyobb a bizonytalanság a március 15-től életbe lépő kötelező zárva tartás miatt. A munkavállalók attól tartanak, hogy 10-12 órát, vagy váltott - esetleg éjszakai - műszakban kell dolgozniuk, miközben elvesztik a vasárnapi pótlékot.

Egyre több kereskedelemben dolgozó tart attól, hogy akár 10-12-órás műszakot is kell majd teljesíteniük hétköznap és szombaton a vasárnapi zárva tartás miatt. A nagy üzletlánc többsége ugyanis meghosszabbítja a nyitva tartási időt, hogy mérsékelje a veszteségeket. Becslések szerint az ágazat 40 milliárd forintos bevétel kiesés könyvelhet el 2015-ben. De az is lehet, hogy inkább délelőttös és délutános - esetleg éjszakai - munkarendre állnak át, ami azért volna problémás, mert a teljesítményalapú bérezés esetén ez a délelőttieknek anyagi problémákat okozna.

De nemcsak a munkáltatóknak okoz veszteséget a zárva tartás. A munkavállalók is rosszul járnak, hiszen a 48 órás pihenő időt már nem egyben, például hétvégén kell kiadni, így tehát lesz, aki szombaton délután kettőig dolgozik, s hétfőn délután kettőre újra munkába kell állnia.

Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke a Népszavának a munkarendváltozással kapcsolatban elmondta, nem lehet egyik pillanatról a másikra felemelni az órakeretet. A nyolcórás munkanapnak meg kell maradnia. Ha bizonyos napokon tovább dolgozik valaki, akkor a ledolgozott túlórákat a cégnek ki kell fizetni. Ezért sem vállalná be a munkáltató 10-12 órás munkanapokat, még ha a jogszabály, vagy a kollektív szereződés lehetővé tenné, akkor sem.

A kisebb üzleteknél, ahol nem olyan rendszeres a munkaügyi ellenőrzés, ott inkább előfordulhatnak 10-12 órás műszakok, akár túlóra pótlék nélkül. Az egyik nagy magyar élelmiszer kereskedelmi lánc egyik franchise üzletének dolgozói korábban már tettek panaszt a szakszervezetnél ezzel kapcsolatban: kifogásolták, hogy nincs munkaidő nyilvántartás, a jelenléti ívet nem az adott dolgozó írja alá, amikor kezd, illetve amikor végez.

A KASZ elnöke szerint a multiknál még nagy a bizonytalanság, hogy hogyan osszák majd be a munkaerőt, mert ma még nem tudják, hogy vasárnap a raktárakban lehet-e dolgozni, vagy sem. A jelenlegi szabályozás szerint igen, de ez bármikor megváltozhat. Nem derült még ki az sem, hogy mikor rendelhetnek hétvégén friss árut, ha nincs folyamatos üzem. Egy nap kiesés is jelentősen átalakítja a kereskedelmet - tette hozzá Sáling József.

Az elmúlt hetekben a kormányon belüli presztízsharcok miatt káosz alakult ki a vasárnapi zárva tartásról szóló törvényhez kapcsolódó rendelet ügyében. Ezen a héten fogadja el a végleges rendelettervezetet a kabinet, de információink szerint az sem kizárt, hogy egyelőre nem lesz ilyen "mankó" a törvényhez. Állítólag ehelyett egy újabb egyéni képviselői indítvány születik, amit eddig az érdekképviseleti szervezetek nem láttak. Ebben lenne benne az adventi négy és a szabadon választott egy vasárnap végzett munkáért járó 100 százalékos pótlék. Ugyancsak a javaslatban szerepelne, hogy a kis- és nagykereskedelmet folytató cégek üzleteit is zárva kell tartani vasárnap.

Az sem világos, hogy azok, akik egész évben dolgozhatnak vasárnap, például a vendéglátásban, turisztikai iparban, ők vajon az adventi négy adventi, valamint az egy plusz vasárnapért külön megkapják-e a 100 százalékos pótlékot. Eredetileg arról volt szó, hogy minden kereskedelmi dolgozó minden vasárnapi munkáért megkapja a jelenlegi pótlék kétszeresét. Ez a bizonytalanság szakmailag is tarthatatlan - vélte Sáling József.