A dokumentum Nyemcov megölését a "közelmúltbeli oroszországi történelem legjelentősebb politikai gyilkosságának" nevezi, és arra az álláspontra helyezkedik, hogy a Kreml propagandája elnyomással, gyűlöletbeszéddel és félelemmel átitatott országgá alakítja Oroszországot. Állásfoglalásában az EP tiszteleg Nyemcov előtt, aki az uniós parlament szerint egy demokratikusabb, virágzó és nyitott, a szomszédos államokkal és partnereivel szilárd kapcsolatokat ápoló Oroszország létrehozásának szentelte életét.
A határozat emlékeztet azokra, akik tisztázatlan, feltehetően politikai indíttatású gyilkosság áldozataivá váltak Oroszországban, Anna Politkovszkaja újságíróra, Alekszandr Litvinyenko korábbi titkos ügynökre, Sztanyiszlav Markelov ügyvédre, Anasztaszija Baburova újságíróra, Natalja Esztyemirova emberi jogi aktivistára és Szergej Magnyitszkij ügyvédre. Az állásfoglalás amiatt is bírálja Oroszországot, mert több, Nyemcov temetésére tartó EP-képviselőt és diplomatát nem engedett belépni az ország területére.
"Oroszország a működő demokráciával ellentétes irányba mozdult" - állapítja meg a határozat, amely egyúttal felszólítja Moszkvát, hogy hagyjon fel az ellenzéki vezetők, a civil társadalom képviselői és a független média elleni mindenfajta, mind politikai, mind bírói nyomásgyakorlással, és bocsássa szabadon a politikai foglyokat, többek között Nagyija Szavcsenko ukrán pilótanőt és parlamenti képviselőt, továbbá az észt határról elhurcolt rendőrtisztet, Eston Kohvert.
A képviselők a határozatban támogatásukról biztosítják az orosz demokratikus erőket, és sürgetik az EU állam- illetve kormányfőiből álló Európai Tanácsot, hogy a 28 tagállam nevében erőteljes, egyhangú politikai üzenetet fogalmazzanak meg "az emberi jogok oroszországi sárba tiprásával és a szólás- és gyülekezési szabadság elfojtásával kapcsolatban".