március 15.;Juhász Péter;Ünnep-március15-pártok-Együtt-civilek;

2015-03-15 19:19:00

Juhász:„El lehet őket kergetni, és el is fogjuk”

A kormány leváltására buzdítottak a Talpra Pécs! elnevezésű tüntetés szónokai a baranyai megyeszékhelyen vasárnap.

Juhász Péter, az Együtt alelnöke a civilek által a Facebook közösségi portálon szervezett demonstráción azt mondta: a kormány ellenzőinek nincs más dolga, mint alulról szerveződni és nem elhinni, hogy a hatalmon lévők megállíthatatlanok, legyőzhetetlenek. "El lehet őket kergetni, és el is fogjuk, mert nem hagyjuk, hogy az országunkat elrabolják" - fogalmazott a Széchenyi téren összegyűlt mintegy ezerötszáz ember előtt.

A demonstrálók közül többen nemzeti, európai uniós lobogót tartottak a magasba, de a tömegben feltűnt a Demokratikus Koalíció zászlója is. Voltak, akik "Jogállamot!", "És Orbán? - Az is Gucci!", és egyebek mellett a Pécs közelébe tervezett radioaktívhulladék-tárolóra utalva "Atomtemetőt a Mecsekbe, kösz, nem!" feliratú transzparensekkel érkeztek. Juhász Péter azt mondta: ki kell találni, milyen Magyarországot szeretnénk, a megoldást azonban nem csak egy párttól, hanem az összestől és magunktól várhatjuk. Összefogásra, szolidaritásra, együtt gondolkodásra, s olyan vízióra van szükség, amely egyaránt tetszik a konzervatívoknak, a liberálisoknak, a jobb- és baloldaliaknak is, mert Magyarország mindannyiunké - mondta.

Juhász Péter szavai szerint a mostani kormány a magyar történelem "legkorruptabb, legcinikusabb, kizárólag bűnözésre épülő undorító tákolmánya. Nincs más, ami motiválná őket, kizárólag a pénzszerzés, nincsen semmilyen eszme, ami őket meghatná, nincsen semmi céljuk, csak hogy minél gazdagabbak legyenek, de nem fogjuk hagyni "- szögezte le.

Majtényi László, az Eötvös Károly Intézet elnöke arról szólt, hogy Magyarország bizonyos értelemben hasonló helyzetben van, mint 1989-ben volt, amikor tüntetéseken ezrek követeltek demokráciát. Úgy vélte: ma egy új, demokratikus Magyarország építésére van szükség, ahol kezet fognak az alkotmányos erények, azaz a szabadság és a honpolgári erény. Magyarországon világviszonylatban is példaadó alkotmányos demokrácia jött létre 1989-1990-ben, és bár "a harmadik köztársaság elbukott, de nem az alkotmányos rendszere, hanem a züllöttsége miatt" - jelentette ki Majtényi László.

Azt mondta: "ettől a züllöttségtől kellene végre megszabadulnunk, mert ha az elgyengülő Fidesz az elgyengülő baloldali pártokkal szövetségben meghosszabbítaná ezt az agóniát, abból (...) semmi jó nem sülhet ki".

Tamás Gáspár Miklós filozófus azt vetette fel, hogy "mielőtt a Fidesznél is rosszabb Jobbik-kormánynak adjuk át a hatalmat, a közöny, a félelem, a reménytelenség, a pesszimizmus arra késztet, hogy elforduljunk a közügyektől, és ne higgyünk a közjóban, a polgártársainkban", nem volna-e jobb, ha maga a nép venné át a kormányzást, és korrupt apparátusok helyett maga kormányozná Magyarországot. "Azt hiszem, ennek az ideje elérkezett, és együtt meg kell találnunk azokat a formákat, amelyekben sikerül átalakítani az államunkat anélkül, hogy vér folyna, épületek roskadnának össze, kitörne a törvénytelenség, szegények és gazdagok vágnák egymás torkát" - fogalmazott. Hozzáfűzte: most még van egy kis idő. Tamás Gáspár Miklós hangoztatta, csak olyan kormány fogadható el, amely visszaállítja a szociális ellátórendszert, megváltoztatja az igazságtalan adórendszert és emeli a béreket.

A tüntetők felavatták Tiborc, a lámpagyújtó szobrát. A lámpaoszlophoz támasztott létrán mászó bábuval a szervezők arra utaltak, hogy tudomásuk szerint Orbán Viktor kormányfő vejének, Tiborcz Istvánnak az érdekeltségébe tartozó vállalkozások végzik számos hazai település közvilágításának korszerűsítését.