Orbán Viktor;Országgyűlés;Simicska Lajos;Kész Zoltán;

2015-03-17 06:00:00

Most Orbán fenyegeti Simicskát

Miközben Orbán Viktor nyílt fenyegetésként fogalmazta meg Simicska Lajosnak: "mindennek rendelt ideje van, az elégtételnek is", Kész Zoltán tegnap formálisan is véget vetett a kétharmadnak. A baloldali pártok támogatásával mandátumot szerzett civil politikus letette képviselői esküjét, az MSZP a szegénység ellen és a szakszervezetek védelmében szólalt fel, az LMP-s Schiffer András pedig ismét az ügynökmúlt feltárását követelte. Ám a kormányfő nem neki, hanem ismét egy jobbikosnak fejtette ki álláspontját az ügyben.

Amit legszívesebben mondana, azt nem mondhatja, s amit szíve szerint tenne azokkal, akik "sunyi módon gyanúsítgatnak", azt nem teheti, pedig kedve volna hozzá és igény is volna rá. Ezt Mirkóczki Ádám azonnali kérdésére válaszolta a miniszterelnök tegnap az Országgyűlésben. A jobbikos képviselő arról kérdezte Orbán Viktort, igaz-e, amivel Simicska Lajos megvádolta, megpróbálták-e beszervezni, jelentett-e volt barátjáról. Orbán közölte, a "népnyelv erőteljes kifejezéseit és a népi elégtétel bevett módszereit kerülnie kell a miniszterelnöknek", amíg az ország élén áll, de ez nem tart örökké. Kijelentette, "mindennek rendelt ideje van, az elégtételnek is". Azt is mondta: "mifelénk az ilyesmit nem cáfolni szokták, hanem visszautasítani. Most csak annyit mondhatok, amit Ön kérdez, az nevetséges". Annál is inkább, állította Orbán, mert ők alakították meg az első kommunistaellenes szervezetet és büszke, mert 25 évet tett bele abba, hogy "a kommunisták még felvizezett, hosszúlépéses formában se térhessenek vissza".

Megírtuk: Simicska Lajos múlt hét végén egy interjúban azt állította, Orbánnak közös sorkatonai szolgálatuk idején jelentenie kellett róla, de előre megbeszélték, mit fog írni a mai kormányfő. Sőt, Orbán eddigi jóbarátja, a Fidesz legfontosabb gazdasági háttérembere a leszerelésük utáni estéről is beszámolt, melyen Orbán állítólag elmondta neki: "alá akartak íratni vele, de ő nemet mondott. Harminc éven át elhittem neki, hogy így történt" - fogalmazott az üzletember, hozzátéve: ma azonban már nem tudja mit gondoljon.

Tegnap, még Orbán fenyegetőzését megelőzően az LMP-s Schiffer András az interpellációk sorában azt akarta megkérdezni a kormányfőtől, mit tesz a kormány "a moszkvai magyar vonatkozású állambiztonsági iratok nyilvánossága érdekében". Simicska ugyanis Moszkva felé mutogatott, amikor Orbán esetleges ügynöki tevékenységéről beszélt. Az ellenzéki politikus ismét aktanyilvánosságot és az ügynökmúlt feltárását követelte, ám neki nem a kormányfő, csak Répássy Róbert válaszolt. Az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára az 1992-es és a 2001-es magyar-orosz tárcaközi levéltári megállapodásról beszélt, s állította: noha a folyamat lassú és nehézkes, a kormány elkötelezett abban, hogy támogassa a levéltárakban fellelhető anyagok valamilyen formában történő hazajuttatását.

Egyébként a kormány és ellenzék tegnap sem kímélte egymást, elsősorban a szegénység témájában csaptak össze. Az MSZP-s Gúr Nándor például napirend előtt arról beszélt, hogy a tavalyi országgyűlési választások óta, az ígéretek ellenére nem fordult jobbra az emberek sorsa, hiszen a kabinet nem a közjót szolgálja. Előre vetítette, hogy Orbánék nem feltétlenül fogják kitölteni a négy éves ciklust, mert az utca már mást akar és a kormánypárt tábora is egyre csökken. Itt volt az ideje, hogy az MSZP kimondja: végre a közjót fogja szolgálni - vágott vissza a kormány nevében L. Simon László. A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára közölte, ki kell ábrándítsa az ellenzéki képviselőt, mert a Fidesz ki fogja tölteni a mandátumát, s a noha szegénység felszámolásában a kormány elkötelezett, de nem ringatja magát abban a hitben, hogy ezt a problémát négy év alatt meg lehet oldani. Végül kijelentette, hogy az ellenzéki párt tette tönkre az országot.

Nem lesz szavazógép
James Freeman Clarke amerikai író szavait választotta képviselői munkája vezérgondolatának Kész Zoltán. "Politikus az, aki a következő választásokra gondol. Államférfi az, aki a következő generációra" - írta Facebook-bejegyzésében, ahol megköszönte a pártoknak a támogatást bejelentette, megállapodást köt a szervezetekkel abban a sorrendben, ahogy azok a jelöltségét támogatták. Elsőként a Liberálisokat keresi meg, de a többi párt politikusaival is találkozik. Azt ígérte, nem lesz szavazógép, minden törvényjavaslat esetében számon fogja kérni a kormányon a szükséges hatástanulmányokat, illetve a javaslat költségvetésre gyakorolt hatásának elemzését.
Rogánék támogatják az iraki missziót
A Fidesz-frakció egyetért azzal, hogy Magyarország katonákat küldjön az iraki Erbílbe az Iszlám Állam (IS) elleni fellépésre alakult nyugati koalíció támogatására - közölte Rogán Antal. A kormánypárt frakcióvezetője elmondta, ők ugyan támogatják a missziót, ám mert nincs kétharmaduk a parlamentben, ezért ellenzéki szavazatokat várnak a katonai támogatáshoz. A Fidesz tegnapi frakcióülésén Orbán Viktor is megjelent, ám hogy miről tájékoztatta párttársait, nem tudni. A kurdisztáni szerepvállalásról ugyanakkor ma délelőtt a külügyi, holnap pedig a honvédelmi, valamint a nemzetbiztonsági bizottságot tájékoztatja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.