Victoria Nuland;

2015-03-17 07:09:00

Mosoly és röhej

Igazán sajnálhatja az amerikai helyettes külügyi államtitkár, hogy - egyelőre - lemondta budapesti látogatását. Nemcsak azért, mert így nem tud megvitatni "minden nyitott kérdést", hanem főleg mert láthatná, hogy itt minálunk csupa mosoly az élet, s mindig jókedvűen üzenünk a barátainknak is. Múzeumkerti ünnepi beszédében például a kedves vezető azt mondta, hogy "Kossuth és Petőfi népe csak mosolyog, ha bárki oktatni akar bennünket szabadságból és demokráciából". Ez egyértelműen Washingtonnak szólt, hiszen megemlítette, hogy 1848-ban Amerika is tőlünk tanulta a demokráciát, Kossuth Lajost pedig hatalmas tömegek ünnepelték ott, ahol akkor még rabszolgaság volt.

Ebből tapasztalhatta Victoria Nuland, hogy valóban barátságos fogadtatásra számíthatott volna Budapesten. A vasárnapi beszéd előtti héten ennek sokféle jelét is adták az illetékesek. Orbán Viktor a nagykövetek előtt nem mulasztotta el megjegyezni, hogy nem teljesen esnek egybe Magyarország és az Egyesült Államok érdekei, amit tükröz az is, hogy vannak viták a két ország között. Ennek illusztrálásául a külügyminiszter mindjárt ki is oktatta leendő partnerét, hogy nem kell nyomást gyakorolni Magyarországra az Oroszországgal szembeni szankciók ügyében. Szijjártó ezzel egy Nulandnak tulajdonított kijelentésre reagált, ám kisvártatva kiderült, hogy a washingtoni szenátusi meghallgatáson elhangzottakat - micsoda véletlen - az orosz állami hírügynökség félrefordította.

A magyar vezetőknek ezek a megnyilvánulásai állítólag nem játszottak közre a régóta tervezett látogatás elhalasztásában. Igaz, az amerikaiak már hozzászokhattak, hogy a világban sokfelé kritizálják, őszinte véleményt mondanak róluk, de ez nem gátolja őket az ugyancsak nyílt beszédben. Ahogy megtette tavaly ősszel is Victoria Nuland, amikor volt szerencséje Washingtonban kifejtenie országa álláspontját az arra kalandozó Szijjártó Péternek. S a nemrég Budapesten járt másik helyettes külügyi államtitkár, Thomas Melia is jelezte hazatérve, hogy nem azt tapasztalta a magyar fővárosban, amire számított. Legalábbis erre utalt nyilatkozata, miszerint az Egyesült Államok továbbra is napirenden tartja az alapvető jogokkal, a demokratikus folyamatokkal és a jogállamisággal, valamint a fékek és ellensúlyok rendszerének meggyengülésével kapcsolatos aggodalmainak tolmácsolását.

Ilyen előzmények nyomán a magyar vezetés nyilván nem búslakodik nagyon, hogy elmarad az újabb látogatás, s vele az újabb kioktatás. Így továbbra is bátran mondhatják, hogy az együttműködés folytatására kell koncentrálni. "Az ideológiai kérdéseket nem kell feszegetni" - oktatta ki a nagyköveteket a kedves vezető.

A röhej csak az, hogy az amerikaiak úgy megtanulták a demokráciát, hogy mostanában már nem hajlandók a fejüket a homokba dugni.