Amnesty International;Kanada;miskolci romák;számozott utcák;menkültkérelem;

2015-03-20 06:13:00

Kanada fogadja az üldözött romákat

Egyre több menekültkérelmet pozitívan bírálnak el a kanadai hatóságok; a kérelmezőknek azonban muszáj minden eszközzel bizonyítaniuk, hogy van mitől félniük saját hazájukban. Nem meglepő, hogy az elmúlt hetekben sok magyarországi roma család is menedékre lelt az észak-amerikai országban: a miskolci számozott utcákból száműzött szerencsétlenek számára az embertelen kilakoltatás és a megfelelő védelem hiánya számít a legfőbb indoknak.

A Népszabadság birtokába került bírói indoklások kitérnek az Amnesty International jelentésére is, amelyben egyértelműen kimondják, hogy a kilakoltatások alapvető jogokat sértenek, emberi életeket veszélyeztetnek. Felidézték a Jobbik cigányellenességét, valamint azt, hogy a romák elleni támadások hátterében a rasszizmus több esetben is közrejátszott.

De nem csupán a miskolci romák menekülnek: ahogy arról lapunk is beszámolt, a múlt héten egy 39 tagú gyöngyöspatai magyar roma család menekültstátusát is helybenhagyta a kanadai bíróság. Emlékezetes: 2011-ben a Jobbikhoz köthető szélsőjobboldali szervezetek jelentek meg a településen "rendfenntartó" céllal, ezzel félelmet keltve a roma lakosságban. A család menekültkérelmét a kanadai bevándorlásügyi igazgatóság 2013-ban hagyta jóvá, ám a bevándorlásügyi miniszter megtámadta a döntést: szerinte nem vizsgálták meg, hogy a magyar kormány képes-e megvédeni a családot.

A bíróság azonban most kimondta: bár a magyar hivatalok befogadták a család panaszait, azokat érdemben nem vizsgálták ki, a fenyegetőket sem vonták felelősségre - a bírák szerint az, hogy az állam foglalkozik a roma kisebbség helyzetével, nem egyenlő a megfelelő állami védelemmel - egyértelművé vált, hogy a kanadai döntéshozók szerint hazánkban nem garantálják az elüldözött családok biztonságát.