Washington;Netanjahu;izraeli választás;

2015-03-21 06:31:00

Netanjahu megértette Washington üzenetét

Enyhített a kampányban használt hangnemén a negyedik kormánya összeállítására készülő Benjamin Netanjahu, miután Washington egyértelmű jelzést küldött Jeruzsálemnek.

Barack Obama amerikai elnök az izraeli választások hivatalos eredményének kihirdetése után telefonon gratulált Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek. A Fehér Ház közleménye szerint az elnök egyben megerősítette az Egyesült Államok elkötelezettségét a két államon alapuló izraeli-palesztin rendezés mellett. A dokumentum úgy fogalmaz, hogy ennek a rendezésnek eredménye egy biztonságos Izrael és egy életképes Palesztina kell, hogy legyen. Obama ugyanakkor biztosította Izrael miniszterelnökét arról, hogy az Egyesült Államok olyan megállapodásra törekszik Iránnal, amely megakadályozza a perzsa állam atomfegyverhez jutását és ellenőrizhetővé teszi Irán nukleáris programját.

Mint ismert, az utóbbi időben látványosan megromlott Izrael és az Egyesült Államok viszonya, mindenekelőtt azért, mert az izraeli vezetésben félelmet keltett Washington és Teherán közeledése. Netanjahu számára ez annyira fontos volt, hogy a Fehér Ház rosszallása ellenére elfogadta a republikánusok meghívását a kongresszusba és az ott elhangzott beszédével gyakorlatilag megpróbálta „megpuccsolni” az iráni atomprogramról folyó iráni-amerikai tárgyalásokat.

Ezt a feszültséget tetőzte, hogy Netanjahu a kampány hajrájában kijelentette, míg ő lesz a miniszterelnök, addig nem jön létre a palesztin állam. Aki palesztin államot akar létrehozni, vagy a területekről való visszavonulást sürgeti az egész egyszerűen az Izraelt támadó iszlamista terroristák malmára hajtja a vizet”, mondta Netanjahu.

A Fehér Ház kommünikéje ezért emlékeztetett udvarias formában, hogy a nemzetközi közösség a kétállami megoldást támogatja. Névtelenül nyilatkozó amerikai kormányzati források előzőleg megszellőztették, hogy washington "újraértékeli" politikai opcióit Netanjahu álláspontjának megváltoztatása miatt. (Az izraeli miniszterelnök 2009-ben még elkötelezte magát a nemzetközileg támogatott megoldás mellett.) Elmondták, az Obama-adminisztráció jelzéseket küldött Jeruzsálemnek, hogy ha az izraeli kormány nem támogatja a palesztin állam létrehozását, akkor az Egyesült Államok szélesítheti a béketárgyalásokkal kapcsolatos lehetőségeinek körét különösen az ENSZ-ben. Állítólag az is felmerült, hogy Washington támogat egy ENSZ-határozatot, amely arra szólítaná fel Izraelt és a palesztinokat, hogy állapodjanak meg, holott mindeddig az Egyesült Államok következetesen ellenállt annak, hogy az ENSZ diktálja a közel-keleti béketárgyalások menetét.

Netanjahu csütörtök este az NBC amerikai televíziónak nyilatkozva már azt hangsúlyozta, hogy "Amerikának nincs jobb szövetségese Izraelnél és Izraelnek nincs jobb szövetségese az Egyesült Államoknál". Leszögezte, nem adta fel a palesztin állam létrehozása iránti elkötelezettségét, életképes politikai megoldásra törekszik, amelynek alapja a két külön – zsidó és palesztin - állam léte. Ehhez azonban meg kell változniuk a körülményeknek, jelenleg ugyanis nem adottak az államalapítás feltételei. Ezért Mahmúd Abbász palesztin elnökre hárította a felelősségét, aki – Netanjahu szerint - következetesen elutasítja Izrael elismerését és szövetkezett a Gázát uraló Hamász terrorszervezettel is.