M1;Orbán Viktor;köztévé;közmédia;nemzeti hírtévé;

2015-03-23 06:01:00

Alakul Orbán médiája?

Dicséretet érdemlő hatalmas teljesítménynek, nem pedig kudarcosnak tartja az M1 elmúlt heti tevékenységét az MTVA vezérigazgatója, így Szabó László Zsolt a lemondáson sem gondolkozott. Vélhetően a 80 milliárdos büdzsével épp csak döcögő állami tévé sikerességét kell kommunikálnia immár a kisebbik kormánypártnak is: Harrach Péter szerint a Hír Tv kiesése pótolható lesz talán éppen az M1-gyel, de a kormányhoz lojális médiabirodalom kiépítése egyelőre nagy falat lehet, mivel a Magyar Nemzetet "inkább vissza kéne szerezniük", ám információink szerint a nagyobbik kormánypárt nagyobbat álmodik.

Nem letolás, hanem dicséret jár az M1 elmúlt heti teljesítményéért az MTVA vezérigazgatója szerint. Szabó László Zsolt a Népszabadságnak adott interjújában arról is beszélt, hogy a március 15.-i indulás előtt "természetesen" felmérték a kockázatokat, de úgy érezték, végül képesek megvalósítani, amit elterveztek - ez pedig lényegében annak a "társadalmi megrendelésnek" a kiszolgálása, hogy valamennyi magyarnak "megfelelő információt" szolgáltassanak, minél több nézőt érjenek el. Ez utóbbi a nézettségi adatok alapján azonban egyre kevésbé sikerül: az M1 március 15.-én 2,2 milliós nézettséget jegyzett annak ellenére, hogy ez a szám mindazokat tartalmazta, akik egyetlen percre odakapcsoltak, de nem maradtak tovább. De az is kiderült, hogy a hírtévévé alakulás óta a korábbi nézők az esti Híradóra sem maradnak: néhány nap kellett, hogy 150 ezerrel kevesebben nézzék az M1 hírműsorait. A héten 200 ezer alá süllyedt a nézettség; ebben pedig vélhetően nem csak a sorozatos technikai hibák játszhattak szerepet.

Készülgetnek

Legkésőbb május végén indulhat el a politikai profilra átszabott új Napi Gazdaság - az átalakítást jelenleg is a Magyar Nemzet február 6-án távozott főszerkesztője, Liszkay Gábor végzi. A Népszabadság szerint az sem kizárt, hogy Liszkay meg is veszi a Napi Gazdaság kiadói jogait a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-től; erre vélhetően lehetősége is lesz azután, hogy Simicska még a felmondások napján kivásárolta Liszkayt a napilapban és a Hír TV-ben meglévő tulajdonrészeiből. Bár a nemrég végrehajtás alá került, Orbán Viktor iránti hűsége ellenére "ejtett" Helyi Témát nem támasztják fel, a Simicska érdekeltségeitől újonnan távozók közül sokan bíznak abban, lesz hely számukra a Napinál. Múlt héten több mint tíz újságíró, korrektor, illetve tördelő mondott fel, engedve vélhetően Liszkay hívásának; szükség lesz ugyanis politikai újságírókra. Nagy az elvándorlás a Hír Tv-től is, a távozott munkatársak többsége az MTVA-hoz igazolhat, amelyet Szabó László Zsolt részben meg is erősített.

Mindezt azonban az MTVA vezetője nem tartja kudarcnak, így aztán nem gondolt lemondásra sem. Elismételte korábbi álláspontját, miszerint közszolgálati csatornaként nem kell nézettségi elvárásokat teljesíteniük, de azért "adjunk időt a nézőknek", szerinte emelkedni fog a nézettség, melynek több milliós voltát megkérdőjelező felvetésekre érdemben nem reagált. Azt mondta, a sajtóban is sokan arról beszélnek, "ami a kereskedelmi csatornáknak jó, a közszolgálatinak rossz".

Más területeken az MTVA-vezér azt igyekezte sugallni, hogy kereskedelmi mércével érdemes nézni az állami médiát. "Azt azért ne felejtse el, hogy miközben mi közpénzekből gazdálkodunk, valódi versenypiacon vagyunk jelen" - válaszolta például arra, hogy azért jobb lenne az akusztikája az MTVA-nak ez évre jutó 80 milliárd forintnak is, ha maguktól hoznák nyilvánosságra a szerződéseiket, nem pedig közérdekű adatigénylés után. Komoly versenyhátrányba kerülhetnek szerinte, ha versenytársaik megtudnák, mennyit fizettek például a BL-közvetítés jogokért.

Nem lát különösebb hibákat a Hír Tv ellenében létrehozott új állami csatornában a kisebbik kormánypárt sem: Harrach Péter a KDNP tisztújító országos választmányi ülésén beszélt arról, vélhetően az M1-re utalva, hogy a Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó televízió kiesése még pótolható, ám egy kormányhoz lojális napilapra mindenképp szükség lesz. Mint a frakcióvezető az Origo szerint fogalmazott, "a Magyar Nemzetet nehéz lesz" pótolni, egy ilyen intellektuális súlyú orgánumot "inkább vissza kéne szerezni". A kijelentést maga a lap sem tudta értelmezni: a zárt ülésről szóló beszámolójukban azt írták, "homályos", hogy Harrach szavai mire vonatkoznak, hiszen "a Magyar Nemzet sosem volt, és most sincs sem a KDNP, sem a Fidesz tulajdonában".

Információink szerint a "nagyobbik" kormánypárt mégsem elsősorban a Nemzet aligha reális visszaszerzésével számol, hanem a néhány héten belül Liszkay Gábor dirigálásával politikai profilra váltó Napi Gazdasággal. (Lásd keretes írásunkat.) A Simicska utáni "ellen-médiabirodalom" sikerességében egyelőre bízik a KDNP is, Semjén Zsolt egyenesen arról beszélt a tisztújításon, hogy a "Simicska-ügynek most kell pontot tenni a végére, nem 2017-ben". A kijelentés vélhetően arra utal: minden fronton igyekeznek ezután ellehetetleníteni a vállalkozó tevékenységét, és sürgősen szükséges valamiféle működő alternatívát nyújtani a fideszes szavazók által is preferált médiumaival szemben.