Publicisztika;Andalúzia;Mariano Rajoy;Spanyol Szocialista Munkáspárt;Svájci Néppárt;Podemos;

2015-03-24 06:34:00

Figyelmeztetés Rajoynak

Győzelemnek örülhettek a spanyol szocialisták Andalúziában, de mégsem lehettek teljesen elégedettek, nem sikerült abszolút többséget elérniük a helyi törvényhozásban. A konzervatív Néppárt lett a voksolás nagy vesztese, képviselői helyei harmadát elveszítette. Beigazolódott, hogy az új sztárpárt, a radikális baloldali Podemos számottevő erő lesz a spanyol politikában.

Egyedül kíván kormányozni a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) Andalúziában – jelentette be Susana Díaz, a tartományi kormányfő. A helyi választások előrehozásával elérték céljukat a madridi törvényhozásban ellenzékben lévő szocialisták, megtartották pozíciójukat, ismét 47 képviselői helyet szereztek, nyolc mandátummal kevesebbet az abszolút többségnél a 109 tagú törvényhozásban. Noha jelentős számú szavazót veszítettek, három évtized után továbbra is ők maradhatnak a kormányrúdnál a legnépesebb spanyol tartományban.

Az andalúziai voksolás megerősítette, hogy a spanyol szavazók kiábrándultak, új lehetőségeket keresnek, s ez komoly figyelmeztetés Mariano Rajoy spanyol kormányfőnek. A konzervatív Néppárt (PP) nem tudta megismételni 2012-es eredményét, akkor első helyre futottak be, igaz, végül baloldali koalíciós kormány alakult.

A PP helyi illetékesei „álmukban sem számítottak ilyen rossz eredményre”: a 2012-ben szerzett 50 mandátumnál a PP most 17-tel kevesebbet ért el, 33 képviselőt küldhet az andalúziai helyi törvényhozásba. Ez pedig nem sok jót ígér az idén esedékes helyhatósági választásokra, majd a decemberi általános választásokra.

Legnagyobb figyelem a tavaly alakult új pártra, a spanyol megszorító intézkedéseket elutasító Podemosra (nevüket az obamai jelszóból kölcsönözték, Yes, we can! Képesek vagyunk rá!) irányult. A hagyományos nagy pártok komolyan tartottak attól, hogy sok lehet a rejtőzködő szavazó, s a radikális baloldali tömörülés akár az élen is végezhet. Ez ugyan nem következett be, ám – noha első alkalommal indultak, s Andalúziában nem igazán széles a Podemos bázisa – így is könnyűszerrel harmadik helyre futottak be, 15 mandátumot szereztek. Teresa Rodríguez EP-képviselőt indították listavezetőként, s végül az ő szülővárosában érték el a legjobb eredményt, Cádizban 29 százalék voksolt a Podemosra.

Negyedik helyen is egy új párt, a korábban csak Katalóniában számottevő középjobb tömörülés, a Ciudadanos (Polgárok) végzett, 9 mandátumot szereztek. Jelentős részben Mariano Rajoy pártjától vittek el szavazatokat, s ők játszhatják a mérleg nyelvének szerepét a helyi törvényhozásban. A PSOE korábbi andalúziai koalíciós partnere, a kommunistákat is magában foglaló Egyesült Baloldal (IU) ötödik helyre szorult, 12-ről ötre csökkent mandátumainak száma.

„Történelmi és vitathatatlan” győzelmet arattunk – mondta Susana Díaz a választás éjszakáján. A tartományi kormányfő úgy okoskodik, hogy mivel a konzervatívok aligha fognak össze a baloldali Podemos párttal, a kisebb pártok pedig együttesen sem tudják leszavazni a szocialistákat, így járható útnak látszik, hogy egyedi paktumokat kötve, kisebbségből kormányozzanak. A 40 éves Díaz, aki erősen terhesen küzdötte végig a kampányt, a PSOE tavaly megválasztott új főtitkárának, Pedro Sáncheznek nagy vetélytársa, egyelőre nem tudni, hogy megelégszik-e Andalúzia irányításával.

A konzervatívok mindenestre bírálják a szocialistákat, amiért az andalúziai választás előrehozásával esélyt adtak a Podemosnak a korai bizonyításra. Az új párt azonban végülis nem tudta megingatni a PSOE tradicionális andalúziai pozícióit, noha a szocialistáktól, s az eddigi harmadik erőtől, az Egyesült Baloldaltól (IU) is hódítottak el szavazókat. A szocialisták igyekeznek pozitívumként felfogni, hogy három helyett öt párt került az andalúziai parlamentbe, mondván, így nagyobb lesz a mozgásterük. A PP tegnapi válságtanácskozása után a konzervatívok úgy nyilatkoztak, az andalúziai eredményt nem lehet automatikusan az országos politikára kivetíteni.