liberális;MLP;Quaestor;

- Quaestor: honnan tudott a kormány a csődről?

Honnan tudott a kormány a Quaestor csődjéről néhány nappal annak kirobbanása előtt? – tette fel a kérdést keddi sajtótájékoztatóján a Liberálisok elnöke, aki szerint a pénzügyi botrány egyre inkább politikai színezetűvé válik.

Fodor Gábor felhívta a figyelmet azon sajtóhírekre, amelyek szerint a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), valamint az alá tartozó intézmények is tartottak pénzt a pénzügyi vállalkozásnál, és azt éppen annak bukása előtt vették ki onnan. A pártvezető választ vár a többi közt arra: miért tartott közpénzt a kormány a KKM által a Quaestornál, és hogyan fordulhatott elő, hogy azt éppen a csőd bejelentése előtt néhány nappal vette ki. Így a kormány pénze megmaradt, míg a kisbefektetőké elúszott – hívta fel a figyelmet a pártvezető, felvetve, hogy éppen a jelentős összeg kivétele dönthette be a társaságot.

Fodor Gábor, aki bírálta a pénzügyi felügyelet elmúlt ötéves működését, azt kis kifogásolta, hogy Tarsoly Csabát, a társaság tulajdonosát még nem hallgatta ki a rendőrség. Bősz Anett, a Liberálisok ügyvivője arról számolt be, hogy pártja hétfőn feljelentést tett a Jobbik március 15-ei ünnepségével kapcsolatban, mert elfogadhatatlannak tartják, hogy a rendőrség nem avatkozott be a betiltott Magyar Gárda felvonulása ellen. Azt mondta, az eseményen többen a jogerősen betiltott gárda jól felismerhető jelvényeivel jelentek meg, ezzel elmondása szerint három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető cselekményt hajtottak végre.  

A Külgazdasági és Külügyminisztérium a nap folyamán azt közölte, hogy a KKM-nek és háttérintézményeinek nem volt semmilyen törvénytelen információja a Quaestor pénzügyi helyzetéről. A tárca a pénzügyi vállalkozásnál vezetett értékpapírszámláját a Buda-Cash "bedőlése" után szüntette meg, ehhez hasonlóan járt el a háttérintézményként működő Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) Zrt. is, amely a tőkéjét vette ki a Quaestortól. 

A parlament gazdasági bizottsága kedden egyhangúlag támogatta annak a fideszes törvényjavaslatnak a tárgysorozatba vételét, amelynek célja, hogy a brókerbotrányban érintett vállalatok cégcsoportjai, valamint mások mellett a vállalatok vezetői, felügyelőbizottsági tagjai és egyes könyvvizsgálói vagyonukkal is felelősséget vállaljanak az okozott károkért.