Orbán Viktor;Quaestor;

2015-03-26 11:06:00

Orbánék magánzsebeket gazdagítottak - Lemondatnák a kormányfőt

Orbán Viktor nem a törvénytelenséget akarta megszüntetni, az a jelek szerint nem zavarta őt, hanem feltehetően bennfentes információk alapján utasította a minisztériumokat arra, hogy a brókerházakba kihelyezett pénzüket azonnal vegyék ki a bizonytalannak tűnő intézetekből – így nyilatkozott lapunknak Veres János volt pénzügyminiszter. 

Az egykori miniszter, valamit Katona Tamás volt pénzügyi államtitkár egybehangzóan állítja: törvény intézkedik arról, hogy a kormányzati szervek csak a Kincstárban tarthatják a pénzüket, szigorúan tilalmas számukra kockázatos papírokkal nagyobb hozamra spekulálni. Talány, fogalmaztak, hogy Orbán Viktor miért vállalta a nyilvánvaló törvényellenességet, kit és miért akart menteni azzal, hogy hazugságba keverte miniszterét – vagy saját magát -, amikor egyes szám első személyben felelősséget vállalt az akcióért. Korábban ugyanis Szijjártó Péter külgazdasági miniszter úgy nyilatkozott, hogy a Nemzeti Kereskedőház vezetőinek döntése volt a pénz kivétele a Quaestorból.

Kevesebb szó esett eddig róla, de legalább ilyen hangsúlyos az is, hogy a Quaestorból nem pusztán a külügy 3.8 milliárdját, hanem az Eximbank 18 milliárdját is, ugyanazon a napon vették ki. Az állami tulajdonban lévő bank feltőkésítéséről még az idén januárban döntött a kormány, az erre szánt összeg került Szijjártó minisztériumának fennhatósága alá. A legenda szerint Varga Mihály és Szijjártó Péter összecsapása előzte meg a 18 milliárd elhelyezését, e harcból Szijjártó került ki győztesen, így jutott az ő fennhatósági körébe az Exim pénze. Itt az is egyértelmű, fogalmazott Katona Tamás, hogy a közpénzből magánpénz lett, vagyis épp az ellenkezőjét tette a kormányzat, mint amit hirdet. A Quaestor ugyanis, bár a számlavezetést ingyen vállalta, de a jutalék mindenképpen valakinek a magánvagyonát gyarapította. Márpedig, ha csak 1.5 százalékos jutalékkal számolunk, az is csaknem 300 millió forintot jelent, ami bárkinek, vagy akár megosztottan is szép summa. 

Átverés? Készpénzben fizettek a külügynek
Az Origó megkérdezte a külügyminisztériumot, hogy a kötvényeket kérték vissza, vagy arra kérték a Quaestort, hogy eladja azokat, és 3,8 milliárd forintot utaljanak át. 
A külügyminisztérium válasza szerint a Kereskedőház vezetői a tőke kivétele során meglepve tapasztalták, hogy a Quaestortól a számlájukra nem állampapír, hanem készpénz érkezett. Mint írják, a Kereskedőház és a KKM jogászai és pénzügyi szakemberei elemezték a helyzetet, és arra jutottak, ez felveti annak a gyanúját, hogy a Quaestor nem a szerződésben foglaltaknak megfelelően kezelte a Kereskedőház tőkéjét.

További megfejtendő kérdés, hogy, ha már egy kormányzati szerv törvénytelenséget követ el, vajon miért nem jár el kellő óvatossággal. A Fidesz prominensei - feltehetően ezt is Orbán utasításának megfelelően - azt állították, hogy a brókerbotrány a szocialisták bűne, mivel ők lazították fel az ellenőrzés gyakoriságára vonatkozó törvényt. De vajon a közpénz kihelyezése előtt miért nem győződtek meg a pénzügyi szolgáltató biztonságáról, miért nem kérték fel az ellenőrző szerveket: vizsgálják át, jó helyre kerül-e a köz pénze? Egyébként - mondja Veres János - ne ismételjük a Fidesz hazugságait: a szocialista kormány nem hogy lazította, kifejezetten szigorította az ellenőrzést előíró jogszabályt; míg korábban semmiféle kötelező határideje nem volt a vizsgálatnak, az általuk hozott törvény a pénzintézetek esetében 3, a pénzügyi szolgáltatóknál 5 évente kötelező vizsgálatot ír elő, ami nem zárja ki a gyakoribb ellenőrzés lehetőségét sem.

A szocialista politikusok az összes, kormányzat által elkövetett bűn közül azt tartják a legnagyobbnak, hogy a kormányfő hátat fordított a”keményen dolgozó kisembereknek”, azaz lényegében kihirdette saját felelőtlenségét és alkalmatlanságát, amikor a hozzá került információkról csak az ország népét nem értesítette, hagyta, hogy miközben lemondva a kamatokról gondoskodik a minisztériumi pénzekről – és áttételesen a bank pénzéről -, a kisbefektetőket hagyja elbukni. A kormányfőnek, mondja Katona Tamás, sürgősen nyilatkoznia kell, mi van a többi brókercéggel és azt is ki kell vizsgáltatnia, voltak-e még a Fideszben illetve a kormányban olyan magánszemélyek, akik – akár Orbán Viktoron keresztül - értesültek a brókercég csődjéről és időben kivehették onnan pénzüket.

Az Országgyűlés feloszlatását is kész kezdeményezni az ellenzék
Orbán Viktor elárulta és cserbenhagyta az embereket - írta tegnap közleményében az MSZP elnök-frakcióvezetője. Tóbiás József azt is bejelentette, hogy a Quaestor-ügyben egyeztetésre hívja az ellenzéki pártokat-, illetve azok demokratikus alapokon álló formációit, vagyis a Jobbik nem kapott meghívást. A megbeszélés után a résztvevők közölték: a történtek kapcsán végérvényesen bebizonyosodott, alkalmatlan posztjára a miniszterelnök. Az ellenzéki pártok politikusai megismételték: Orbán Viktor cserbenhagyta az embereket, amikor a minisztériumokat arra utasította, hogy vegyék ki pénzüket a Quaestorból, míg az őt megválasztó polgároknak nem szólt, hogy veszélyben van a megtakarításuk. Az egyeztetést kezdeményező Tóbiás József MSZP-elnök azt is mondta, hogy a kormányfőnek le kell mondania, de minimum bizalmi szavazást kellene kérnie. Emellett érvelt a PM-s Szabó Tímea is, aki jelezte: ha ez nem történik meg, akkor kezdeményezni fogja az Országgyűlés feloszlatását. A pártok képviselői beszámoltak arról is, hogy április 11-re tüntetést szerveznek.