csődvédelem;Fővárosi Törvényszék;Matyi Dezső;Ulpius-ház Könyvkiadó;Pécsi Direkt Kft.;

2015-03-27 06:45:00

Könyvpiac: csőd, felszámolás, átrendeződés

Az Ulpius-ház csődvédelme után az Alexandra könyves birodalomhoz korábban köthető Pécsi Direkt Kft. felszámolásáról szóló hír mutatja ennek a szektornak a mobilitását. Míg az előbbi meglepte a könyveseket, az utóbbira már számítani lehetett. A Pécsi Direkt Kft. felszámolása alapvetően nem érinti egyelőre sem a könyvkiadást, sem a könyvterjesztést. A Libri viszont a nyár végéig tizenkét üzletet nyit különböző plázákban, ezeket korábban nyár az Alexandra üzemeltette.

A Fővárosi Törvényszék megindította az Alexandra könyvesházat alapító Matyi Dezső egykori központi cégének, a Pécsi Direkt Kft.-nek a felszámolását. A bíróság által kijelölt felszámoló a Kvantál Gazdasági Tanácsadó és Szolgáltató Kft. lesz. Kérik azokat, akik az adóssal szembeni követeléseiket a felszámolás során hitelezőként érvényesíteni kívánják, követeléseiket a végzés közzétételétől számított 40 napon belül jelentsék be a felszámolónak – közölte a Napi.hu.

Az orgánum emlékeztetett arra, hogy Matyi Dezső, az Alexandra könyves hálózat alapító-tulajdonosa az elmúlt húsz évben jelentős cégbirodalmat épített ki. Központi cégét, a Pécsi Direkt Kft.-t 1993-ban hozta létre, könyvek és hanghordozók kiadásával és kiskereskedelmével, könyvek nagykereskedelemével, csomagküldő kereskedelemmel, bor és fogyasztási cikkek kiskereskedelmével, internet kávézók és könyvkötészet üzemeltetésével foglalkozott. A 19 vállalkozásban érdekelt cég tartozásai 2012. december végén meghaladták a tízmilliárd forintot.

Ebből 2,8 milliárd forint volt a hosszú lejáratú hitelekből fennálló kötelezettsége, és 8 milliárdra rúgtak a rövid lejáratú kötelezettségei: 4 milliárdos hitel, kölcsön és váltótartozás, illetve 4 milliárdos szállítói tartozása nem kis kockázatot hordozott. Előfordult, hogy a társaság számottevő fizetési késedelembe kerül beszállítóival és bérbeadóival szemben. Korábban arról lehetett hallani, hogy új cég, a Rainbow Üzletlánc Kft. vette át a Pécsi Direkt Kft. helyét az Alexandra könyvesboltok működtetésében, ezzel Matyi ki is szállt az üzletből, családja vitte tovább az Alexandra ügyeit az új cég tulajdonosaként.

A Pécsi Direktnél, ami 2012-ben 15 milliárd forint forgalmat ért el, és ezzel a magyar könyvpiac harmadát uralta, a vidéki boltok maradtak. A Rainbow Üzletlánc vélhetően kifizette a köztartozásait, és lekerült a NAV végrehajtás alatt álló cégeket tartalmazó listájáról, miközben a Pécsi Direktnél viszont maradt még 11 milliárd forint adósság. Szakmai körökben már régóta téma volt a cégbirodalom összeomlása, most úgy tűnik, a könyvesbolthálózat zavartalanul működik tovább, csak az üzemeltető cég változott meg. Matyi Dezső a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) elnöksége előtt kötelezettséget vállalt arra, hogy a részben az ő tulajdonában álló Pécsi Direkt Kft.-nek a kiadók felé fennálló tartozását az ugyancsak az érdekeltségébe tartozó Könyvbazár Kft. fogja törleszteni. A bírósági végrehajtást az legnagyobb hitelezője, az OTP Bank Nyrt. kezdeményezte a Pécsi Direkt Kft. ellen.

Kocsis András Sándor, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke szerint az Alexandra könyves birodalomhoz korábban köthető Pécsi Direkt Kft. elkezdődött felszámolása nem érte váratlanul a könyvszakmát, a könyvkereskedelmet ez a folyamat nem érinti, noha a cég pénzügyi megroppanását előidéző problémák továbbra is fennállnak az ágazaton belül. Az Ulpius-ház Könyvkiadó csődvédelmi eljárása azonban meglepte a szakmát, noha gyakorlati hatással nem lesz rá. A történtek figyelmeztető jelnek tekinthetők mindenki számára, hiszen rámutatnak arra, mit jelent a látszólagos sikerek ellenére például az agresszív expanzió, a felelőtlen készletgazdálkodás.

Az Alexandra melletti másik jelentős könyvterjesztőtől, a Libritől aziránt érdeklődtünk, mit szólnak ahhoz, hogy felszámolási eljárás indult a Pécsi Direkt Kft. ellen. „A sajtóból értesültünk az Alexandra helyzetéről. Nem érdekünk az Alexandra bármilyen jellegű támadása, hiszen üzleti partnerünkről van szó, esetleges válságuk komoly problémát okozhat a könyvpiacon” – közölte a cég lapunkkal. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy igaz-e, hogy a Libri felvásárol néhány üzletet az Alexandra boltjai közül, illetve azt is kérdeztük hány üzletről van szó és mikor veszik át ezeket.

„A Libri-Shopline csoportba tartozó Libri Könyvkereskedelmi Kft hálózatának fejlesztése a Libri-Shopline egyik legfontosabb stratégiai pillére, így az új bolthelyszínek keresése és a boltnyitások is folyamatosan zajlanak. Ebben a hónapban Szombathely főutcáján nyitunk könyvesboltot, amit a korábbi tőzsdei közleményünkben is szereplő legalább 12 új, plázás bolt nyitása követ majd. Tudomásunk szerint a Klepierre által csomagban felajánlott boltok jelenleg is könyvesboltként üzemelnek, de erről a bolt tulajdonosa, üzemeltetője a Klepierre csoport tud részletes tájékoztatást adni” - állt a cég lapunkhoz eljuttatott válaszában.