Szíria;légicsapások;Iszlám Állam;Bassár el-Aszad;

2015-03-27 06:31:00

Közelednek a riválisok

Több nagy jelentőségű fordulat is történt az utóbbi napokban az Irak és Szíria egy részét megszállva tartó Iszlám Állam (IS) terrorszervezet elleni harcban.

Az amerikai vezetésű nyugati szövetségesek ódzkodnak attól, hogy a légicsapásokat kiterjesszék Szíriára is, mert nem úgy vélik, hogy ezzel Bassár el-Aszad rezsimjét támogatják. A Szíriában harcoló kurdok Kobani ostroma idején kaptak ugyan légitámogatást, de ezen túlmenően a nyugatiak ritkán terjesztik ki aktivitásukat a terrorcsoport szíriai területe fölé. De bombázott már Szíriában Egyiptom és Jordánia, bár egyik szunnita állam sem Aszad támogatója.

Március közepén John Kerry amerikai külügyminiszter vetette fel, hogy hajlandó lenne találkozni és tárgyalni Bassár el-Aszad szíriai elnökkel az országot sújtó erőszak megfékezése érdekében. A francia külügyminisztérium azonnal jelezte, elfogadhatatlannak tart bármiféle tárgyalást a diktátorral.

Szerdán Stephen Harper kanadai miniszterelnök vette fel újra, hogy a nemzetközi koalíció légicsapásait ki kell terjeszteni Szíriára. Az eddigi események is azt bizonyítják, hogy csak Irakból nem lehet megnyerni ezt a háborút a terrorszervezet ellen. Harper a kanadai parlamentben elő is terjesztett egy indítványt, azt javasolva, hogy Kanada mindenképpen tegye ezt meg. Hangsúlyozta, nem keresik feltétlenül a damaszkuszi kormány jóváhagyását légitámadásaikhoz, de nem lehet attól eltekinteni, hogy az IS központja, a kalifátus fővárosa a szíriai Rakkában van.

Jelentős fordulat történt az Iszlám Állam elleni harcban Tikritnél is. A Szaddám Husszein szülővárosát tavaly június vége óta megszállva tartó terrorcsoport ellen március elején indítottak háromfrontos offenzívát a síita milíciák által támogatott iraki kormányerők. A kezdeti előnyomulás azonban megakadt, így tegnaptól az amerikai vezetésű koalíciós légierő is beszállt, célzott légicsapásokkal segíti a szárazföldi offenzívát.

Ez azért rendkívüli, mert az iraki kormánycsapatokat az Irán által támogatott iraki síita milíciák is segítik, Washington mindeddig nem tekintette szövetségesnek ebben a háborúban az iráni támogatású síita félkatonai alakulatokat, és a koalícióhoz csatlakozott szunnita arab országok sem nézik azt jó szemmel. Múlt héten David Petraeus, a CIA volt igazgatója még úgy nyilatkozott, hogy a síita milíciák nagyobb veszélyt jelentenek Irak stabilitására és a regionális egyensúlyra, mint az Iszlám Állam. A Reuters hírügynökség történelminek nevezte ezt a fordulatot, úgy fogalmazott, hogy a tikríti légi hadjárattal, "új fejezet" kezdődött az IS elleni háborúban.