Quaestor;parlamenti belépő;Tarsoly;

2015-03-28 10:33:00

Tarsoly, a haver - Parlamenti belépőt is kapott

Ahogy arról a többi laptárshoz hasonlóan, a Quaestor-botrány kipattanása után a Népszava is írt, a befektetési cég vezetője és a Fidesz között dokumentálhatóan jó volt a viszony. Tarsoly Csaba a Győri ETO FC tulajdonosa, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnökségi tagja és Orbán Viktor miniszterelnök "jó ismerőse", de Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter oldalán is "gyakran pózolt" különböző rendezvényeken. Most az Index azt írja: a Quaestor-vezérnek parlamenti belépője is volt.

A sajtó a botrány kirobbanása után ugyan arról is írt, hogy Tarsoly hirtelen "forró" lett a fideszes barátoknak, és látványosan ejtik a cégvezetőt, ám az is merész találgatásokra adott okot, hogy Tarsoly Csaba és családja, a Quaestor-csoport - valódi - tulajdonosaival szemben miért nem foganatosítottak időben intézkedést a nyomozati és ügyészi szervek. Ezt konkrétan nem hiányolta Orbán Viktor kormányfő, aki pedig hangsúlyozta: milyen örömmel töltené el, ha a csalók (brókerek) kezén azonnal kattanna a bilincs. 

Ami pedig a kiváltságosoknak/bennfennteseknek járó parlamenti belépőt illeti, az Index azt írja: a brókerbotrányban érintett nagyvállalkozó 2013 áprilisában kapta meg a belépőt a Miniszterelnökségtől, ami akkor még államtitkárságként működött Lázár János vezetése alatt. De ott dolgozott államtitkárként Szijjártó Péter is, aki akkor Orbán Viktor külügyi és külgazdasági stratégiájának kialakításáért és végrehajtásáért és az ebből adódó feladatok előkészítéséért, koordinálásáért felelt, és kapcsolatban állt Tarsoly Csabával, a moszkvai magyar kereskedőházat éppen 2013 áprilisában avatták fel közösen. 

A külügy cége - mint már napok óta tudott -  a Magyar Nemzeti Kereskedőház jelentős összegeket tartott a Quaestornál, méghozzá állampapírban, de ezt még a cég bedőlése előtt kivette, készpénzben. Éppen aznap, március 9-én vette ki a vagyonát, amikor az MNB már vizsgálódott a cégnél, és amikor este a Quaestor bejelentette a fizetésképtelenséget. A nehezen megmagyarázható esetről Orbán Viktor miniszterelnök - amikor már nagyon kínos volt nem megszólalni az ügyben -  azt mondta, személyesen ő rendelte el, hogy vegyék ki a brókercégeknél lévő állami pénzeket, de a bennfentes információk vádját tagadta.

A kormánytévé pénteki híradója szerint ugyanakkor ez az utasítás nem sokkal a Buda-Cash botrányának kirobbanása után, tehát nagyjából két héttel a Quaestor-ügy kirobbanása előtt hangzott el. Ha ez valóban így van, akkor viszont figyelemreméltóan bátor kockázatvállalás volt a Szijjártó-tárca alá tartozó kereskedőháztól, hogy még majdnem két hétig ott parkoltatta az állami pénzeket, és csak akkor vette ki azt, amikor a Quaestornál már tudni lehetett, hogy baj van - vonja le a konklúziót az Index.