romák;FAZ;

Illusztráció/Getty Images

- A Fidesz gyakorlatilag leírta a romákat

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lap Miskolc számozott utcákból álló negyedének felszámolásával kapcsolatban közölt riportot szombati számában.

Stephan Löwenstein Csak számok, nevek nincsenek című írásában egyebek mellett arról ír: a magyar kormány eljár a romákkal szemben, ami különösen drasztikus Miskolcon, ahol gyakorlatilag elűznek embereket a lakásukból.

A számozott utcákból álló negyed felszámolását azzal indokolják, hogy a közeli labdarúgó stadion fejlesztésének útjában állnak a házak, de valójában az látszik, a miskolci Fidesz egyszerűen meg akar szabadulni a telepen élő romáktól. A  FAZ cikkírója szerint ugyanakkor koncepciót, amely túlmutat azon, hogy megszabadulnak a romáktól, és a számozott utcákat letarolják bulldózerrel, nem látni. Mindeközben a környező településeken polgári kezdeményezések indultak" amelyek arról szólnak, hogy nem akarják befogadni a felszámolásra kijelölt telepről származó embereket, akiknek Kanada az új reménység. 

Ahogy korábban a Népszava is megírta, a miskolci romák az Európai Uniótól várnak segítséget. Etnikai tisztogatás a stadionépítés miatt címmel nyílt levelet tett közzé Váradi Gábor, a Miskolci Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, Horváth Aladár, a Roma Mozgalom a Köztársaságért elnöke és Rácz Béla, a Roma Polgárjogi Mozgalom jogvédője. A szervezetek az Unió magyarországi képviseletvezetője számára petíciót nyújtottak át, amelyben vizsgálatot sürgetnek és azt, hogy az Unió egyetlen centtel se járuljon hozzá az intézményesített cigányüldözéshez. Közben Miskolcon tüntettek a romák, akik a Számozott Március elnevezésű demonstráción a kitelepítések ellen tiltakoztak.

Amikor még tavaly megjelentek a bulldózerek, a miskolci romák egyre elkeseredettebben figyelték mindazt, ami a városban történik. Váradi Gábor augusztusban levelet írt Orbán Vikornak, azt kérve: a miniszterelnök jelöljön ki egy kormánybiztost, aki feltérképezi a krízishez vezető problémákat, felméri a "kitelepítési határozattal" érintett városrészek roma és nem roma lakóinak szükségleteit, összegzi az eddigi integrációs kísérletek kudarcait, és ezek alapján javaslatot tesz az együttélés új kereteinek kialakítására. 

Válasz nem érkezett, a munkálatok folytatódtak. 

Horváth Aladár cigány jogvédő, a Roma Mozgalom a Köztársaságért elnöke a Máltai Szereteszolgálathoz is fordult segítségért. A levélben egyebek mellett leírja: hogy tavaly augusztusban  két család kiköltöztetésével kezdődött a „nyomortelep felszámolási program”. A helyi önkormányzat egy nyugdíjas mozgáskorlátozott nénit, aki egy ismerősénél kapott menedéket, valamint egy három gyermekes anyukát, tett utcára.

A Magyar Munkáspárt kongresszusa ismét Thürmer Gyulát választotta meg a párt elnökévé.