Azt mondta, a KKM szerdán beismerő vallomást tett, amikor bejelentette: háttérintézménye, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. feljelentést tett, mert bár a Quaestornál elhelyezett állampapírok alaptőkéjét visszakapta, a két év után járó több száz millió forintos kamat bennragadt. Vagyoni hátránya keletkezett a KKM-nek - összegzett Tóth Bertalan. Az ellenzéki politikus szerint a minisztérium azt is beismerte ezzel, hogy hanyagul, hűtlen módon bántak a közpénzekkel. Azt firtatta, hogy tehetett a KKM vagy bármely intézménye több milliárd forintot a Quaestorba, amelynek tulajdonosai között rengeteg offshore cég van. Mi történt a 4 milliárd forintos összeg kivétele, március 9. és a szerdai nap közötti egy hónapban? - kérdezte, utalva arra, hogy azt rögtön lehetett látni, hogy nem állampapírt kapott vissza a KKM.
A Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) Zrt. a rábízott vagyonnal kapcsolatban semmilyen mulasztást nem követett el, nem cselekedett jogellenesen, a vagyonban nem keletkezett kár a tevékenysége miatt - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium csütörtökön. A tárca közleményében hangsúlyozta: éppen a Quaestor jogsértő magatartása miatt keletkezett kára az MNKH-nak, ezért tett feljelentést. Azt írták: Tóth Bertalan állításai "jogi tudatlanságról, járatlanságról árulkodnak, minden tekintetben megalapozatlanok, és kizárólag politikai hangulatkeltés célját szolgálják"
Mind az államháztartási, mind a nemzeti vagyonról szóló törvény tartalmaz olyan rendelkezéseket, amelyeket a külügyminisztérium ebben "a botrányos és szövevényes ügyben" megsértett és ebből több száz millió forint kára keletkezett a magyar embereknek - hangoztatta. Kifejtette: az államháztartási törvény 79. paragrafusa rögzíti, hogy költségvetési szerv a kincstárnál vezethet számlát. A nemzeti vagyonról szóló törvény alapján pedig tilos nem átlátható céggel szerződést kötnie költségvetési szervnek - tette hozzá.
Tóth Bertalan felidézte azt is, Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a parlamentben azt mondta, a külügyminisztériumnál a jelek szerint megvan a pénz rendben. Most mégis kiderült, hogy több száz millió forint hiányzik - hívta fel a figyelmet. Úgy fogalmazott: "a helyzet most tehát az, hogy a miniszterelnök hazudott, a külügy pedig eltőzsdézett több száz millió forintot". "A brókerkormánynak" el kell számolnia az államkasszából hiányzó több száz millió forinttal - jelentette ki.
Fidesz: "éveken át lehetett lopni az emberek pénzét"
A Fidesz-frakció szerint a szocialistáknak a kormányzásuk alatt kellett volna feljelenteniük a csaló brókereket. A Fidesz-frakció reagálásában úgy fogalmazott: ellentétben a szocialisták kormányzásával, amikor "éveken át zavartalanul lehetett ellopni az emberek pénzét", a mostani kabinet a nyomozóhatóságokkal, a pénzügyi felügyelettel, a kártalanító alapokkal és a parlamenttel mindent megtesz "a szocialista brókerbotrányok" feltárásáért, a brókerpiac rendbetételéért, a mielőbbi kártalanításért és a szélhámosok felelősségre vonásáért - írták közleményükben a kormánypártiak.