Orbán Viktor;megfigyelés;Áder János;TEK;Készenléti Rendőrség;

2015-04-04 07:03:00

Megfigyelteti Orbán a fideszeseket?

A Quaestor-botrány árnyékában elsikkadt a hír: április 1-től nem a Terrorelhárítási Központ (TEK), hanem a Készenléti Rendőrség védi Áder Jánost és családját. Információk szerint a köztársasági elnök elveszítette bizalmát a TEK-ben, miután világossá vált, hogy Orbán Viktor kormányfőt minden lépéséről tájékoztatják, gyakorlatilag megfigyelés alatt tartják. Ezt a több lapban is megjelent indoklást soha, senki nem cáfolta. Megpróbáltuk végiggondolni, mi van, ha ez igaz.

Áder, Orbán, Kövér: védett személyek FOTÓ: NÉPSZAVA

Áder, Orbán, Kövér: védett személyek FOTÓ: NÉPSZAVA

 

Hogy ki veszélyes, azt a TEK dönti el?

A személy-, és objektumvédelmi feladatok ellátásához az illetékes rendőri egységnek – TEK, Készenléti Rendőrség (KR) – információkkal kell rendelkeznie az esetleges veszélyeztetettségről, ez magától értetődő – mondta lapunknak egy korábban e területen dolgozó rendőrtiszt. Ezt a munkát lehet korrekt és tisztességtelen módon is végezni. Az „esetleges veszélyeztetettség” rendkívül tág fogalom, amibe az fér bele, amit az illetékesek éppen szeretnének – véli a biztonsági szakember.

Az országos rendőrfőkapitánynak „a Magyarország érdekei szempontjából különösen fontos személyek védelméről” 2013. májusában kiadott utasítása szól a „megelőző-védelem” részleteiről is. A lapunk birtokában lévő dokumentum a KR számára egyebek mellett így fogalmaz: „a védett személyek élete, testi épsége, emberi méltósága, valamint a védett létesítmények zárt területének biztonsága ellen irányuló bármely cselekményt elkövetni szándékozó személyek, csoportok terveit, szándékait előzetesen felderíti, továbbá az e cselekmények elkövetését lehetővé tevő, azt előkészítő vagy megkönnyítő körülményeket felfedi, kiküszöböli. A KR e cselekmények felderítése, megakadályozása, megszakítása érdekében a nyílt, szükség esetén a titkos információgyűjtés eszközeit, módszereit veszi igénybe. A megelőző-védelem kiterjed továbbá a védett személyek, létesítmények veszélyeztetettségére vonatkozó információk, adatok összegyűjtésére, rendszerezésére és értékelésére.”

Vagyis – például – a miniszterelnök környezetében elvileg a legközelebbi munkatársai, képviselőtársai vagy akár szomszédai is benne lehetnek abban a körben, amelyről a biztonsági szolgálat bármikor „úgy vélheti”, akár „összeesküvést” is szőhetnek. A meghatározás olyan tág, hogy nehéz egzakt határt húzni, kit és miért figyelhetnek meg, hallgathatnak le.

A KR-re vonatkozó rendelkezés lényegében azonos a TEK hasonló szabályzatával, hiszen minkét szerv azonos alapokról látja el a védelmet.

V. J.

Az első kormányőr-botrány

Az első Orbán-kormány idején a Népszava leplezte le, hogy a 2001-es népszámlálásban Pintér Sándor belügyminiszter utasítására a Köztársasági Őrezred tisztjei járták végig azokat a számlálókörzeteket, ahol védett személy lakott. Így nem csak a közjogi méltóságokat, de tágabb környezetüket is a számlálóbiztosnak álcázott kormányőrök kérdezték ki. Ez alkalmat adhatott arra, hogy bejussanak olyan lakásokba is, ahová rendőrként hivatalosan nem léphettek volna be. Felmerült, hogy népszámlálás ürügyén környezettanulmányt, „kockázatelemzést” is végezhettek. Az őrezred tagjai így 16 körzetben 1500 lakás és 3000 személy adatait összesítették.

Majtényi László akkori adatvédelmi biztos cikkünk nyomán indított vizsgálatában kiemelte: "az összeírt személyes és különleges adatok mélyebb tartalmat, más értelmet is kaphattak a Köztársasági Őrezrednél. A védett személyek környezetében lakókról ez idáig is rendelkezésükre álló adatokat - elméletileg - ki is egészíthették néhány olyan információval, amellyel a népszámlálásig nem rendelkezhettek". Kifejtette: indokolt a rendészeti szerveket távol tartani a számlálóbiztosi tevékenységtől. (Bár Pintérék következetesen kiálltak a döntés helyessége mellett, a 2011-es népszámlálásban mégsem vettek részt rendőrök.)

A Köztársasági Őrezred adatkezelését az adatvédelmi biztos már korábban vizsgálta, és bizonyos aggályok merültek fel például a kormányőrség által védett objektumokba látogató személyek adatainak nyilvántartása kapcsán. Pallag László, az emlékezetes olajbizottság azóta elhunyt kisgazda elnöke annak idején azért fordult az ombudsmanhoz, mert vendégeiről a kormányőrség listát készített.

V. J.