kormány;magyarázkodás;Quaestor;

 MTI Fotó Krizsán Csaba

- Magyarázatokból bukásra áll a kormány

Egyetlen kormánytag sem vállalja a felelősséget a brókerbotrányban elbukott közpénzekért, sőt a kabinet egyes tagjai már magát Orbán Viktort is meghazudtolták. Fazekas Sándor miniszter szerint ő nem felelős, holott a Földművelésügyi Minisztérium csaknem félmilliárd forintot bukott, a tárca gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára pedig korábban az érintett Hungária Értékpapírnál dolgozott. A kormányoldal eszeveszetten magyarázkodik, a sorozatos önellentmondásokat nem oldják fel. Kérdés, elviszi-e valaki a balhét?

Szijjártó Péter szerint nincs ok arra, hogy lemondjon. A külgazdasági és külügyminiszterrel a Hír24 készített videóinterjút, amelyben elhangzik: a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. korábbi vezetője (az új vezérigazgatót, Ducsai-Oláh Zsanettet ma nevezték ki - a szerk.) döntött úgy, hogy szerződik a Quaestorral, s korábban nem merültek fel a brókercég veszélyességére utaló információk. Úgy véli, "az utóbbi időszakban olyan politikai cirkusz kerekedett az ügy körül, hogy aki nagyobbat hazudik, az a győztes című játékot játszottak, játszanak itt egy páran".

Hogy mindezt Szijjártó hogyan értette, nem derült ki, s a tárcavezető arról sem beszélt, hogy a kormány is "győztesként" kíván-e kijönni az ügyből. Márpedig a kormányzati kommunikáció ellentmondásai, s a kabinet tagjainak, sőt magának a kormányfőnek a felelőssége egyre megkerülhetetlenebb az ügyben. Ezért érdekes, hogy Szijjártó tegnap - a kormányfői vonalat erősítve - megismételte: Orbán Viktor a február 25-i kormányülésen "az összes brókercégben lévő esetleges közpénzek és állampapírok kivonására adott utasítást". Ezzel szemben a Fazekas Sándor által vezetett Földművelésügyi Minisztérium továbbra is állítja: a miniszterelnök csak a Buda Cash-ben lévő érdekeltségek kivételére utasított. Azt is állítják, ők nem hibáztak az ügyben, csak szó szerint végrehajtották a miniszterelnöki parancsot.

Azt is közölték: a minisztériumnál már korábban is általános tiltott volt, hogy bármely, a tárcához tartozó cég, háttérintézmény a Magyar Államkincstáron kívül más értékpapír-kezelőnél tartsa a pénzét. Az FM csak a miniszterelnöki feladatszabást követően értesült arról, hogy a TIG Nonprofit Kft. a tiltás ellenére nem szüntette meg azt az értékpapírszámláját a Hungária Értékpapír Zrt.-nél, amelyet a tárca jóváhagyása és tudta nélkül tartott ott. Az FM soron kívül vizsgálatot rendelt el a felelősök és a felelősség mértékének megállapítására, a veszteség miatt pedig egyeztetést kezdtek a nemzetgazdasági tárcával.

A kabinet eközben nem hajlandó érdemben reagálni arra, felelősségre vonja-e a kormányfő Fazekas Sándort, amiért nem hajtotta végre a miniszterelnöki utasítást. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanis csütörtökön jelentette be, hogy egy fejlesztési banki hitelen keresztül a Miniszterelnökségnek, továbbá az FM-nek, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, valamint számos önkormányzatnak volt pénzügyi kapcsolata brókercégekkel. Az FM 410 millió forintot helyezett el a Hungária Értékpapírnál, ez a közpénz "odaveszett" - fogalmazott Lázár. Noha ezért a közpénzért, úgy tűnik, senki sem vállalja a felelősséget. A Magyar Narancs megírta: az érintett FM gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára, Szele Andrea 2009 és 2013 között a Hungária Értékpapír back office vezetője volt, ezután pedig kis kitérővel került Fazekas Sándor minisztériumához, helyettes államtitkári rangban.

Ám a brókercégekkel való kormányzati kapcsolatok nemcsak az FM majd' félmilliárdos bukásánál vetődnek föl, hanem a külügyi tárcánál is, amely a mára már hivatalosan is csődöt jelentő Quaestor Financial Hrurira Kft.-vel (amelynek ideiglenes fizetési haladékot adott a Fővárosi Ítélőtábla március 31-i másodfokú határozatában), illetve a Quaestor-csoporttal és annak előzetes letartóztatásban lévő fejével ápolt barátinak nevezhető kapcsolatokat. Finoman szólva is ellentmondásosak a magyarázkodások, de a külügy szerint ők március 5-én már meg is hozták a határozatot a Quaestorban parkoltatott 3,8 milliárd kimentéséről. Szijjártó is azt mondta, Orbán nem jóstehetsége miatt látta előre, hogy a Quaestor be fog dőlni, hanem mert "a pénzügyi szektorban az utóbbi hónapokban megrendült a bizalom, ezt mindenki láthatta".

Kiemelték a győri ETO-t
Stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté minősítette az Orbán-kormány a csődeljárás alatt lévő Győri ETO FC Labdarúgó és Sportszolgáltató Kft.-t és az ugyancsak csődeljárás alatt lévő ETO PARK Kft.-t. Az erről szóló kormányrendelet csütörtökön jelent meg a Magyar Közlönyben, s a csődtörvényre hivatkozik.

Gulyás Gergely is a kormányfőt dicsérte az ATV-ben, és a Fidesz-frakcióvezető-helyettese úgy gondolja, a jövőbe látás képességével magyarázni a kormányfő döntését "méltatlan ehhez a témához". Aki látta, hogy a Buda-Cash bedőlt, az tudja, hogy felelős döntést hozott a miniszterelnök. Gulyás azt is hangsúlyozta: helytelen gyakorlat volt, hogy brókercégeken keresztül fektette be a vagyonát egy önkormányzat vagy állami intézmény, még akkor is, ha csak állampapírokat tartottak, amit semmilyen jogszabály nem tilt. A politikus elmondta: ez a gyakorlat több mint egy évtizedes, most derült ki, hogy itt valójában piramisjáték folyik, ettől függetlenül viselni kell érte a felelősséget valakinek. Egy korábbi beszédére utalva - amellyel a műsorvezető szembesítette - Gulyás elmondta: fontos, hogy, aki közszolgálatot vállal, ne csak az előnyöket, hanem a kötelezettségeket is vállalja. "Elsősorban azokra a politika és minden kormány körül sündörgő, kizárólag anyagi érdekek mentén gondolkodó vállalkozókra gondolok, akiktől kiráz most is a hideg" - magyarázta, a kormányzati felelősségről hallgatva.

Papp: szabálytalanságok, de nem bűncselekmény
A 150 milliárdnyi fiktív kötvény kibocsátása szabálytalanságok következménye, de bűncselekmény nem történt a Quaestornál - többek között ezt mondta az Origónak adott interjújában Papp Gábor. A Quaestor-vezér ügyvédje szerint azokból az iratokból, amiket ő látott, nem következik, hogy Tarsolyt meg kellene gyanúsítani, ezért véleménye szerint védence letartóztatása "teljesen törvénytelen" és indokolatlan is, mert szerinte Tarsolynál nem áll fenn a szökés veszélye, és eddig mindig a hatóságok rendelkezésére állt. Papp szerint a rendőrség megfeszítetten dolgozik, hogy feldolgozza ezt a "nagyon bonyolult gazdasági ügyet", de az még így sincs olyan állapotban, hogy bárkit gyanúsítottként hallgassanak ki. Az interjúból, amelyben az ügyvéd a kérdések nagy részére inkább nem válaszol, kiderül még, hogy Tarsoly nem kapott egérutat vagy akármilyen kedvezményt a hatóságoktól és nem is menekített ki semmilyen vagyont.

Csakhogy a kabinet minden tagja, valamint a velük összefüggő személyek is egyre kínosabb helyzetbe kerülnek a mélyülő Quaestor-botrányban, amit jelez, hogy máig nem kaptunk választ azzal kapcsolatban, hogy a Quaestor-vezérrel kizárólag március 10-én tárgyalt-e a nemzetgazdasági tárca, és Orbán utasítására-e. Továbbra sem egyeznek a kormányfő és Tarsoly levelezésének dátumai sem, a Miniszterelnökség ugyanis nem hajlandó kiadni lapunknak az iratkezelési és bélyegzőhasználatra vonatkozó szabályzatát, így arról sem adtak elfogadható magyarázatot, miként válaszolhatott Orbán egy nappal korábban a Quaestor-vezér levelére, mint az megérkezett. A dátumügyet súlyosbítja, hogy a Tarsoly levelén szereplő március 10-i érkeztetésről szóló pecsét nem látható azon az ezzel elvileg azonos levélen, amelyet Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár vasárnap mutatott be az ATV-ben.

Borkai kisegítette Tarsolyt egymilliárddal?

A győri önkormányzat bemutatta a KELER Zrt.-től kapott számlakivonatot, amely szerinte bizonyítja, hogy megvan a város egymilliárdos államkötvénycsomagja, amelyet a Quaestornál vásárolt. Korábban a KELER maga közölte, hogy nem is adhat információt a Quaestor ügyfeleinek. A bemutatott számlakivonat szerint a győri önkormányzat idén január 16-án (mint arra a 444.hu felfigyelt, éppen a svájci frank árfolyamcélját eltörlő és a nemzetközi és a hazai pénzpiacot megrázó svájci jegybanki döntés másnapján) vásárolt államkötvényt a Quaestoron keresztül 999 987 373 forint értékben.

Domanyik Eszter, a győri önkormányzat kommunikációs vezetője és Lipovits Szilárd jegyző a Questor-ügy kapcsán tartott sajtótájékoztatójukon a győri városházán 2015. április 3-án. Fotó Krizsán Csaba

Domanyik Eszter, a győri önkormányzat kommunikációs vezetője és Lipovits Szilárd jegyző a Questor-ügy kapcsán tartott sajtótájékoztatójukon a győri városházán 2015. április 3-án. MTI Fotó Krizsán Csaba

A bemutatott igazolást a helyi ellenzéki képviselők nem tartják elég meggyőzőnek, mert úgy vélik, "ha a Quaestor kötvényeket is hamisított, akkor könnyen lehet, hogy igazolásokat is." Ezért rendkívüli közgyűlés összehívását kezdeményezték jövő hét csütörtökre - közölte lapunkkal a győri baloldal. Egyébként az ellenzéki pártok ugyanazt sejtik, mint a svájci frankösszefüggésre rávilágító 444.hu: valójában a svájci frank árfolyampadlójának eltörlésével nehéz helyzetbe került Quaestort kellett gyorsan kisegíteni egymilliárddal. Ez alapján pedig felmerülhet a nyomozóhatóságok felelőssége abban, kivizsgálják-e, tartott-e fenn kapcsolatot Borkai Zsolt fideszes győri polgármester és Tarsoly Csaba, illetve volt-e közöttük bárminemű kapcsolatfelvétel az ügylet idején.

De nem egyedül Győr van bajban, 84 önkormányzat kerülhet nehéz helyzetbe a brókerbotrány nyomán. A Buda-Cashnél 84 önkormányzat vezetett számlát, összesen kétmilliárd forint értékben. Voltak olyan önkormányzatok is, amelyek befektettek a brókercégnél, Százhalombattának a Hungária Értékpapír Zrt.-nél tárolt befektetéseiből például névértéken 1,9 milliárd forint hiányzik. Hasonló a helyzete a szintén Pest megyei Fótnak, a város egymilliárdot bukott, méghozzá vélhetően úgy, hogy a polgármester testületi felhatalmazás nélkül fektette be a közpénzt. Eközben Törökszentmiklósnak 103,5 millió forintja került veszélybe a Quaestor megvásárolt tőke- és hozamvédett kötvényei miatt.

Állatok kábítására használt eszközzel okozott életveszélyes sérüléseket egy nőnek és magának egy férfi Pécsen - ezt a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője mondta a helyszínen újságíróknak.