eltűnt gyerekek;netes csalások;

2015-04-07 07:13:00

Lelketlen klikkvadászok - "Eltűnt” gyerekek a neten

Valóságos üzletág épült a gyermekek eltűnéséről, halálos betegségeiről szóló valótlan internetes felhívásokra. Magyarországon is honlapok üzemeletetőinek sora élhet a könnyeztető, de minden alapot nélkülöző közlemények közzétételéből. Ez azonban nem bűncselekmény.

Ha csak a közösségi oldalakat nézzük, az derülhet ki belőlük, hogy Magyarországon hetente tömegével tűnnek el nyomtalanul gyermekek,illetve rejtélyes vagy hétköznapi kórok miatt is sorozatban kerülnek életveszélyes állapotba. Ezeken a helyzeteken pedig kizárólag az olvasók közreműködése segíthet. 

Csak néhány jellemző cím: „A kislányom élete múlik rajta, hányan osszák (sic!) meg!” „Egy kétségbeesett anya kér segítséget!”
„Eltűnt a kicsi fiam, kérlek, segíts!”

Ilyen és ehhez hasonló – a Facebookon (is) terjedő – felhívások hihetetlen mennyiségben jelennek meg az interneten. A valóság azonban az, hogy e segélykérések csaknem 100 százalékban valótlanok, rosszhiszeműek, és kizárólag anyagi érdekből kerülnek fel az világháló közösségi felületeire. Finomabban szólva átverős, kevésbé finoman: aljas célú üzemeltetők helyezik ki ezeket oldalaikra. Több portál felhívta már a figyelmet erre, de láthatóan hiába. E honlapok szerkesztői gátlástalanul verik át a segítőkész, de naiv embereket. Csupán az motiválja őket, hogy a kattintások, megosztások és kedvelések révén minél nagyobb forgalmat generáljanak oldalaikon, így a lehető legmagasabb reklámbevételre tegyenek szert. A felhívásokat úgy próbálják hitelessé tenni, hogy fotókat is posztolnak az „eltűnt” gyermekről, a „beteg” piciről, a „segítségre szoruló” szülőkről. Mindez nem számít bűncselekménynek.

(A legaljasabbak számlaszámot is mellékelnek a közleményhez. Az ilyen pénzgyűjtés viszont már bűntett.)

Teljesen természetes, hogy ezeket a bejegyzéseket tízezerszámra osztják meg a felhasználók, hiszen mindenkiben él a segíteni vágyás, és néhány kattintás igazán nem kerül semmibe. Egy-egy hasonló poszt emiatt olykor évekig is kering a neten. A közzétett képek és történetek eredete néha valóságos, csak éppen külföldi oldalakról lopott információkon alapulnak, sőt a fotók legtöbbször amerikai körözési hírekből származnak. Sokan már azonosították is a félrevezetéseket. Hogy például a nálunk „eltűnt” 15 éves „Simon Ilona” fotója valójában Hannah Marie Amaróéval azonos, akit az USA-ban 2014-ben valóban kerestek, de pár nap múlva megkerült. Az átverések leleplezéséhez az esetek többségében elegendő, ha a Google igen egyszerűen kezelhető képalapú keresőjét használja a gyanakvó polgár.

Vegyük észre a valótlanságot!
Egy keresés akkor valós, ha az eltűnt nevét, valós fotóját, korát, pontos személyleírását, ruházatát, az eltűnés helyét, idejét, a körözést elrendelő
rendőri szerv nevét (esetleg ügyiratszámát) és az eset bármely más fontos
körülményét is tartalmazza. Gyermekkorú eltűnése esetén egyébként a rendőrség mindig azonnal kéri a sajtó segítségét is. Ha mindezek közül egy is hiányzik a felhívásból, az szinte bizonyosan hamis.

A rendőrség is tisztában van azzal, hogy igen nagy számban jelennek meg hamis keresések, felhívások a közösségi oldalakon. Mint kérdésünkre válaszolták, „e felhívások komoly segítséget jelenthetnek a rendőrség munkájában a körözési eljárások során, amennyiben a felhívás valós, vagy ha a rendőrség által kiadott felhívás terjed az említett portálokon. A valótlan felhívások (úgynevezett hoaxok, álhírek)terjedésével fennáll annak a veszélye, hogy az emberek a későbbiekben már nem veszik komolyan a valódi segélykéréseket.” A közérdekből nyilvános adatokat a nyilvántartónak a honlapján kell közzétennie. A
rendszer óránként, automatikusan ellenőrzi a körözési adatbázis tartalmát. Ezért a rendőrség azt javasolja a közösségi oldalak használóinak, hogy mielőtt valaki továbbítana vagy megosztana – például – egy eltűnt gyerekről szóló felhívást, előbb ellenőrizze, hogy az valódi-e, illetve aktuális-e még (előfordulhat, hogy időközben a keresett személy előkerült, és a körözését visszavonták).

Ebben segít a rendőrség nyilvános körözési oldala (http://www.police.hu/hirekes-informaciok/nyilvanoskorozesek#), ahol megtalálhatóak az eltűntként körözött személyekkel kapcsolatos legfrissebb adatok. Bár a rendőrség imázsát is rombolhatják ezek a kamu eltűnési felhívások, az ORFK jelenleg nem tesz semmit – nem figyeli, ellenőrzi s ha szükséges, tiltja le, cáfolja meg a valótlan tartalmú közzétételeket.

Gyanús portálok
Többen összegyűjtötték már azon portálokat, melyek hasonló módszerekkel vadásszák olvasóikat. Néhány közülük.

Best hír – best-hir.com
CikkElek – cikkelek.eu
Ezt fi gyeld – ezt-fi gyeld.com
Ezt nézd meg – eztnezdmeg.info
First Videó – first-video.net
Frankó – franko.info
Frenetikus – frenetikus.com
Hírkert – hirkert.info
Hírnap – www.hirnap.info
Legjava – legjava.com
Megdöbbensz – megdobbensz.info
Meglepő – meglepo.info
Mindenegyben blog – mindenegybenblog.hu
Minden egy helyen – mindenegyhelyen.info
Napi Humor - www.napi-humor.hu
NetHír – nethir.eu
Nyaralok.net – nyaralok.net
Szabadon Ébredők – szabadonebredok.info
Tudás Fája – tudasfaja.com
Tudnod kell – tudnodkell.info
Vakarék – vakarek.info
Vattacukor – vattacukor.net