Fővárosi Ítélőtábla;pervesztes;FHB Kereskedelmi Bank;

Illusztráció/Népszava

- Devizaperek - Másodfokon is veszített az FHB Bank

A Fővárosi Ítélőtábla kedden jogerősen elutasította az FHB Kereskedelmi Bank keresetét, amelyben a hitelintézet az általános szerződési feltételei tisztességességének megállapítását kérte.

Az ítélőtábla osztotta az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék ítéletében foglaltakat: a felperes bank perbeli szerződéses feltételei nem voltak tisztességesek. A másodfokú bíróság szintén megalapozatlannak tartotta a bank arra vonatkozó indítványát, hogy kérjen előzetes döntéshozatalt az Európai Bíróságtól.

Az FHB lakossági jelzáloghiteleinek szerződéses feltételei mellett, a perben szerepeltek még az Allianz Bank személyi kölcsöneinek a feltételei is, miután az FHB a jogutódja az előbbi banknak. A tárgyalás elején a bíróság részletesen ismertette a becsatolt általános szerződési feltételeknek a perben érintett pontjait. Miután az általános szerződési feltételek gyakran változtak, így sok változatot ismertettek.

Az elsőfokú ítélet ismertetése is az általános szerződési feltételek változását követte, viszont gyakran ismétlődtek benne ugyanazok a megfogalmazások. Így például a kamatnak és költségnek, a bank általi egyoldalú módosítását lehetővé tevő felsorolások példálózó jellegűek. A felperes pedig maga idézhető elő ezek egy részének a változását. Az általánosan meghatározott - a fogyasztó terhét növelő - feltételek alkalmatlanok az ellenőrzésre és a számonkérésre. A fogyasztó pedig nem tudja felmérni azt, hogy milyen változás miképpen módosítja a fizetési terhét.

Az elháríthatatlan külső ok - a vis maior - körébe sorolt nagyfokú pénz- és tőkepiaci zavar pedig azért nem elfogadható, mivel nem közli azt a limitet, amelytől nagyfokúnak tekinthető. Az ügyfél felmondási joga pedig azért nem reális alternatíva, mivel akkor egy összegben kell visszafizetnie a hátralékos tőkét. A felperes bank jogi képviselője ehhez azt fűzte hozzá a tárgyaláson, hogy a bank, amikor hitelt nyújt, előre teljesít, míg az ügyfél hosszú időn át teljesít. Ha az ügyfél felmondja a szerződést, akkor a bank szorul védelemre.

A tárgyaláson az alperes állam jogi képviselője az elsőfokú ítélet helybenhagyását kérte.

Az ítélőtábla - tanácskozás után - kihirdette határozatát, amelyben osztotta az elsőfokú bíróság elutasító ítéletét, vagyis azt, hogy az FHB bank szerződési feltételei nem voltak tisztességesek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy a Befektető-védelmi Alap (Beva) által nyújtott biztosítás összege legfeljebb 100 ezer euróra (mintegy 30 millió forintra) emelkedjen a jelenlegi 20 ezer euróról (6 millió forint) - közölte a jegybank.